Nejneobvyklejší bakalářské obory

18. 2. 2024 | O studijních oborech

Nejneobvyklejší bakalářské obory
Někteří maturanti zatím tápou a nejsou si ještě jistí, co by chtěli studovat a jaké obory vysoké školy vůbec nabízejí. Právo, medicína, informatika…tak přesně o těchto oborech se bavit nebudeme. Představíme vám výběr těch nejneobvyklejších oborů, které nabízejí české veřejné i soukromé vysoké školy.

Zvířata a obory „budoucnosti“

Milovníci psů nechť věnují pozornost oboru Kynologie na České zemědělské univerzitě v Praze. Pokud psy nemusíte ČZU nabízí i další obory zaměřené na faunu, jako je Chov koní, Chov exotických zvířat či Chov hospodářských zvířat. Rybáři pak můžou zamířit do kraje rybníků na obor Rybářství na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Kybernetika a robotika, a letecké a kosmické systémy by ještě před pár desítkami let patřily spíše do sci-fi filmu než do skutečného světa. Dnes je jako studijní obory vyučují na Českém vysokém učení technickém v Praze. Podobně futuristicky působí i obor Nanotechnologie na Technické univerzitě v Liberci a VŠB Technické univerzitě Ostrava.

Divadlo pro neslyšící a porody

Zajímá vás divadlo a vzdělávání? Obor Divadlo a výchova pro Neslyšící najdete na Janáčkově akademii muzických umění. Cizojazyčný obor Education for Diversity and Inclusion pak vyučují na Masarykově univerzitě. Obě školy najdete v Brně.

Obor Porodní asistence vyučuje například Jihočeská univerzita, Masarykova univerzita, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě a Západočeská univerzita v Plzni. Na již narozené děti se zaměřuje třeba Pediatrické ošetřování na Ostravské univerzitě a Pediatrické ošetřovatelství na Slezské univerzitě a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Design, dějiny a náboženství

Pro budoucí květináře a aranžéry je tu Floristická tvorba na Mendelově univerzitě v Brně. Kreativním lidem tato škola nabízí i další tematické obory, jako je Design nábytku, Krajinářská architektura či Výroba nábytku. A protože Češi jsou národem pivařů, MENDELU má rovněž obor Pivovarství a sladovnictví pro všechny, kteří sní o založení vlastního pivovaru.

Řadu tvůrčích oborů vypisuje také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vyberete si Design obuvi, Design oděvu, Design šperku nebo obor Sklo?

Milovníci dějin a náboženství si na své přijdou například na Univerzitě Karlově. Můžete zde studovat obory jako Egypt a Přední východ ve starověku, Archeologie pravěku a středověku, nebo Dějiny křesťanského umění, Husitská teologie, Pravoslavná teologie či Hebraistika a židovská studia.

Vyřešte zločin a založte startup

Chcete být příští Sherlock Holmes či Hercule Poirot? Pak je tu pro vás vysoká škola Ambis a zaměření Kriminalistika a kriminologie v rámci programu Bezpečnostní management. Uplatnění v oboru soukromý detektiv uvádí Ambis hned na prvním místě. Kriminalistiku a forenzní disciplíny lze studovat rovněž na Vysoké škole finanční a správní v Praze.

A kdo si místo hledání vrahů a vyděračů chce radši založit vlastní podnikání, může se hlásit na obor Startup a podnikání, které také nabízí Ambis. Obdobný studijní obor nechybí ani na Moravské vysoké škole Olomouc.

Realitky nebo spisovatelská dráha?

Business Institut má kromě řady jiných programů i obor Real Estate, který je určený nejenom pro budoucí realitní makléře. Real Estate je možné v on-line i prezenční podobě studovat rovněž na Cambridge Business School.

Pokud svou budoucnost vidíte v oblasti literatury, obor Literární tvorba najdete na Vysoké škole kreativní komunikace v Praze.

Zdroj: Vysoké školy

Další články k tématu

10 věcí, které vám před nástupem na vysokou školu nikdo neřekne

Spoustu informací si můžete najít na stránkách školy, ale existuje několik nevyřčených pravidel, které se pojí se studiem na vysoké škole. Starší studenti už je považují za samozřejmost, takže je možná ani nenapadne se před vámi o nich zmínit. Rozhodli jsme se prolomit mlčenlivost a prozradit vám deset věcí, které vám před nástupem na vysokou […]

číst více

Tereza o studiu na FP TUL: Jsme tady taková rodinka

Studentka Tereza S. se před čtyřmi lety přihlásila na Fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou Technické univerzity v Liberci (FP TUL) a protože je v posledním semestru, její studium bakaláře pomalu končí. Proč by neměnila a proč by FP TUL doporučila i vám? Vyučující znají své studentky a studenty jménem FP TUL nabízí celou řadu pedagogických studijních […]

číst více