Nejneobvyklejší bakalářské obory

18. 2. 2024 | O studijních oborech

Nejneobvyklejší bakalářské obory
Někteří maturanti zatím tápou a nejsou si ještě jistí, co by chtěli studovat a jaké obory vysoké školy vůbec nabízejí. Právo, medicína, informatika…tak přesně o těchto oborech se bavit nebudeme. Představíme vám výběr těch nejneobvyklejších oborů, které nabízejí české veřejné i soukromé vysoké školy.

Zvířata a obory „budoucnosti“

Milovníci psů nechť věnují pozornost oboru Kynologie na České zemědělské univerzitě v Praze. Pokud psy nemusíte ČZU nabízí i další obory zaměřené na faunu, jako je Chov koní, Chov exotických zvířat či Chov hospodářských zvířat. Rybáři pak můžou zamířit do kraje rybníků na obor Rybářství na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Kybernetika a robotika, a letecké a kosmické systémy by ještě před pár desítkami let patřily spíše do sci-fi filmu než do skutečného světa. Dnes je jako studijní obory vyučují na Českém vysokém učení technickém v Praze. Podobně futuristicky působí i obor Nanotechnologie na Technické univerzitě v Liberci a VŠB Technické univerzitě Ostrava.

Divadlo pro neslyšící a porody

Zajímá vás divadlo a vzdělávání? Obor Divadlo a výchova pro Neslyšící najdete na Janáčkově akademii muzických umění. Cizojazyčný obor Education for Diversity and Inclusion pak vyučují na Masarykově univerzitě. Obě školy najdete v Brně.

Obor Porodní asistence vyučuje například Jihočeská univerzita, Masarykova univerzita, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě a Západočeská univerzita v Plzni. Na již narozené děti se zaměřuje třeba Pediatrické ošetřování na Ostravské univerzitě a Pediatrické ošetřovatelství na Slezské univerzitě a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Design, dějiny a náboženství

Pro budoucí květináře a aranžéry je tu Floristická tvorba na Mendelově univerzitě v Brně. Kreativním lidem tato škola nabízí i další tematické obory, jako je Design nábytku, Krajinářská architektura či Výroba nábytku. A protože Češi jsou národem pivařů, MENDELU má rovněž obor Pivovarství a sladovnictví pro všechny, kteří sní o založení vlastního pivovaru.

Řadu tvůrčích oborů vypisuje také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vyberete si Design obuvi, Design oděvu, Design šperku nebo obor Sklo?

Milovníci dějin a náboženství si na své přijdou například na Univerzitě Karlově. Můžete zde studovat obory jako Egypt a Přední východ ve starověku, Archeologie pravěku a středověku, nebo Dějiny křesťanského umění, Husitská teologie, Pravoslavná teologie či Hebraistika a židovská studia.

Vyřešte zločin a založte startup

Chcete být příští Sherlock Holmes či Hercule Poirot? Pak je tu pro vás vysoká škola Ambis a zaměření Kriminalistika a kriminologie v rámci programu Bezpečnostní management. Uplatnění v oboru soukromý detektiv uvádí Ambis hned na prvním místě. Kriminalistiku a forenzní disciplíny lze studovat rovněž na Vysoké škole finanční a správní v Praze.

A kdo si místo hledání vrahů a vyděračů chce radši založit vlastní podnikání, může se hlásit na obor Startup a podnikání, které také nabízí Ambis. Obdobný studijní obor nechybí ani na Moravské vysoké škole Olomouc.

Realitky nebo spisovatelská dráha?

Business Institut má kromě řady jiných programů i obor Real Estate, který je určený nejenom pro budoucí realitní makléře. Real Estate je možné v on-line i prezenční podobě studovat rovněž na Cambridge Business School.

Pokud svou budoucnost vidíte v oblasti literatury, obor Literární tvorba najdete na Vysoké škole kreativní komunikace v Praze.

Zdroj: Vysoké školy

Další články k tématu

Sedm nejlepších oborů pro lidi, kteří netuší, co chtějí studovat

Sedm nejlepších oborů pro lidi, kteří netuší, co chtějí studovat

Vybrat ten správný vysokoškolský obor není nic snadného. Jsou tací, kteří mají už od dětství jasno, kam budou v dospělosti mířit jejich kariérní kroky.  Spousta lidí ale tápe. Na vysokou školu chtějí, o oboru ale jasno nemají. Pro ty nerozhodné, váhající a tápající jsme připravili přehled oborů, kam se hlásit, když nemáte páru, co chcete studovat. …

Vysoké školy otevírají nové obory

Vysoké školy otevírají nové obory

Vysoké školy v Česku reagují na aktuální trendy i nároky pracovního trhu. Řada z nich proto otevírá nové studijní obory. Vedle oboru asistent radiolog třeba program pro budoucí vývojáře videoher nebo koreanisty. Filozofická fakulta Univerzity Palackého nabízí nový bakalářský studijní program Korejština pro hospodářskou praxi. V rámci něj si studenti osvojí základní znalosti ekonomie a managementu, a …

Sedm tipů, jak vybrat vysokou školu

Sedm tipů, jak vybrat vysokou školu

Vybrat si tu správnou vysokou školu rozhodně není nic jednoduchého. Pokud se rozhodnete špatně, může vám to nepříjemně zkomplikovat život. Proto než odešlete přihlášku, zodpovězte si pár základních otázek. Kde chcete bydlet? Někteří studenti si záměrně hledají univerzitu poblíž svého domova, aby se nemuseli stěhovat. Jiným nevadí odejít na druhý konec republiky, nebo třeba do …