Studentský život

Školy, platy, zaměstnanost: které obory vám pomohou na trhu práce?

Není pochyb, že absolvovat vysokou školu člověku pomůže při hledání zaměstnání, a to navíc zajímavějšího a lépe placeného. O kolik lépe se mají absolventi vysokých škol? O kolik lepší jsou jejich platy? A které obory vám nejlépe pomohou vyhnout se nezaměstnanosti? Pojďme se podívat na tyto otázky v číslech. Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Michal Kostka z SOS student: ministr by měl konečně začít naslouchat

O sdružení SOS student slýcháme v poslední době výrazněji zejména v souvislosti se školným na vysokých školách. Existuje však mnohem déle. Co vlastně bylo popudem k jeho založení? Iniciativa SOS student byla vždy úzce spjata především s otázkou školného, která zde byla s větší či menší intenzitou otvírána již mnoho let. Snahy o zavedení školného byly tedy i prvotním popudem k založení iniciativy, která …

Jaké obory vám (ne)zaručí hladké uplatnění? Podívejte se

Je prosinec a to je čas, kdy se tisíce studiachtivých rozhoduje, na jakou vysokou si podat přihlášku. Jedna věc je vybrat takový obor, aby bavil a naplňoval, druhá pak to, jak snadné je se po jeho absolvování uplatnit i v praxi. VysokéŠkoly.cz proto zapátraly v dostupných statistikách a zjišťovaly, které obory jsou příslibem brzkého zaměstnání, a u kterých to naopak bude toho úsilí vyžadovat trochu více. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Pomoc absolventům aneb Jdi pracovat!

Je tomu už téměř rok, co vody prostudentsky zaměřených webů rozčeřil portál věnovaný především aktuálním či budoucím hledačům zaměstnání z řad absolventů vysokých škol. Jmenuje se Jdi pracovat! a stojí za ním studenti a absolventi brněnské Masarykovy univerzity.

Vánoční a zimní brigády

Kdo by nechtěl udělat radost svým blízkým pěkným vánočním dárkem nebo si užít Silvestra na horách. Konec roku se nese ve zvýšených výdajích. Poradíme vám, kde hledat brigády, abyste se nedostali do červených čísel.

číst více

Jaké uplatnění mají letošní absolventi MU?

Nástupní plat absolventů Masarykovy univerzity (MU) dosahuje bezmála 23 tisíc korun. Nejen to vyplynulo z výzkumu mezi více než tisícovkou letošních absolventů magisterského prezenčního studia na MU.

číst více

Ve kterém městě vyjde studium nejlevněji?

Školné se v Česku na veřejných školách neplatí, přesto musejí studenti počítat s řadou nutných výdajů. Nájem, jídlo, doprava po městě – to jsou jen ty nejzákladnější položky. Jak se liší výše základních studentských výdajů v jednotlivých českých městech?

číst více

Anketa: Z čeho budete financovat studium?

Začal nový akademický rok a do přednáškových sálů zasedli i prváci. Nová škola s sebou ale nenese jen nové zážitky a nové kamarády. Studium na vysoké škole znamená i nové výdaje. Skripta, pomůcky, nájem či seznamovací večírky něco stojí. A většinou ne málo. Ptali jsme se tedy studentů prvních ročníků, z čeho budou financovat výdaje při studiu.

číst více

Anketa: za co studenti nejvíc utrácí?

Vysoká škola s sebou nese množství výdajů. Bydlení, cestování, učebnice, jídlo… Na to, které položky v rozpočtu jsou ty nejvýraznější, jsme se zeptali brněnských studentů.

číst více

ANKETA: Za co studenti nejvíce utrácejí

Šesti studentkám a studentům ze čtyř univerzitních měst jsme nakoukli do peněženky. Dozvěděli jsme se, za co nejvíce utrácejí a kde získávají finance.