Na jinou školu můžete přestoupit už po prvním semestru, ale jen někde

21. 2. 2021 | Studentský život

přestupAkademický rok nejčastěji začíná v září a končí v květnu. Když student během podzimního semestru zjistí, že obor nezvládá nebo ho nebaví či nenaplňuje, nemusí po vykonání přijímacích zkoušek na jiný obor automaticky čekat na zahájení nového studia až do podzimu. Některé školy totiž umožňují nástup již od letního semestru.

Veřejné vysoké školy mají uzávěrku přihlášek zpravidla v březnu, soukromé často i v dalších měsících v průběhu roku. Které školy však umožňují zápis už v únoru? Jednou z nich je Vysoká škola obchodní v Praze. (VŠO) „Naše škola reaguje pružně na zájem studentů nastoupit na studium již od února. Každoročně této nabídky využije více než 100 studentů,“ řekl Vladimír Krejčík, rektor VŠO.

„Studenti si mohou na naší škole dostudovat i chybějící předměty z minulého semestru. Všechny přednášky a cvičení jsou totiž uloženy na serveru školy a studentům je umožněno absolvování i těchto předmětů v individuální formě studia,“ doplnil Krejčík. Letos navíc mohou studenti na VŠO nastoupit na dva nově otevřené obory: Digitální ekonomiku a společnost a Řízení lidských zdrojů. Další soukromou školou, která „jarní stěhování“ umožňuje je pražská Vysoká škola podnikání a práva.

Možnost začít studovat již na jaře nabízí také Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně. Nejde o „přestup” v pravém slova smyslu, ale o zahájení nového studia – student musí udělat přijímačky, upozorňuje server Novinky.cz.

Univerzita Karlova pak umožňuje zahájit studium vybraných doktorských programů od 1. března. Celkem tuto možnost nabízí šest fakult UK, mimo jiné Přírodovědecká fakulta nebo Matematicko-fyzikální fakulta.

Kromě těchto výjimek však přestupy možné nejsou. Nedovoluje to totiž zákon. Podle Petra Podzimka z odboru vnějších vztahů Univerzity Karlovy je však ve fázi příprav novela zákona, která by za jasně definovaných podmínek jarní přestupy umožnila.

Zdroj:
novinky.cz

Další články k tématu

Jak si vybrat studijní obor

Jak si vybrat studijní obor

Čeká vás letos rozhodování, na jakou VŠ si podat přihlášku? Pokud zatím vůbec netušíte, jaký obor je pro vás nejvhodnější, poradíme vám, jaké otázky si musíte před rozhodnutím zodpovědět i jak zjistit, jaké jsou vaše silné stránky. Ujasněte si své cíle Předtím, než si podáte přihlášky, měli byste si zodpovědět následující: Proč vlastně chci jít …

číst více
INFOGRAFIKA: Zájem o technické obory roste. Uchazečů o studium na VŠ ale celkově ubylo

INFOGRAFIKA: Zájem o technické obory roste. Uchazečů o studium na VŠ ale celkově ubylo

Každý rok se mění statistiky toho, na jaké vysokoškolské obory se hlásí nejvíc studentů, ale několik oborů zůstává dlouhodobými favority – třeba právo a medicína. Nově to vypadá, že by se k těmto oblíbeným studijním směrům mohl přidat další – technika. Oproti minulému roku totiž vzrostl zájem o technické obory o celou desetinu. Konkrétně třeba České …

číst více