Na jinou školu můžete přestoupit už po prvním semestru, ale jen někde

21. 2. 2021 | Studentský život

přestupAkademický rok nejčastěji začíná v září a končí v květnu. Když student během podzimního semestru zjistí, že obor nezvládá nebo ho nebaví či nenaplňuje, nemusí po vykonání přijímacích zkoušek na jiný obor automaticky čekat na zahájení nového studia až do podzimu. Některé školy totiž umožňují nástup již od letního semestru.

Veřejné vysoké školy mají uzávěrku přihlášek zpravidla v březnu, soukromé často i v dalších měsících v průběhu roku. Které školy však umožňují zápis už v únoru? Jednou z nich je Vysoká škola obchodní v Praze. (VŠO) „Naše škola reaguje pružně na zájem studentů nastoupit na studium již od února. Každoročně této nabídky využije více než 100 studentů,“ řekl Vladimír Krejčík, rektor VŠO.

„Studenti si mohou na naší škole dostudovat i chybějící předměty z minulého semestru. Všechny přednášky a cvičení jsou totiž uloženy na serveru školy a studentům je umožněno absolvování i těchto předmětů v individuální formě studia,“ doplnil Krejčík. Letos navíc mohou studenti na VŠO nastoupit na dva nově otevřené obory: Digitální ekonomiku a společnost a Řízení lidských zdrojů. Další soukromou školou, která „jarní stěhování“ umožňuje je pražská Vysoká škola podnikání a práva.

Možnost začít studovat již na jaře nabízí také Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně. Nejde o „přestup” v pravém slova smyslu, ale o zahájení nového studia – student musí udělat přijímačky, upozorňuje server Novinky.cz.

Univerzita Karlova pak umožňuje zahájit studium vybraných doktorských programů od 1. března. Celkem tuto možnost nabízí šest fakult UK, mimo jiné Přírodovědecká fakulta nebo Matematicko-fyzikální fakulta.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Kromě těchto výjimek však přestupy možné nejsou. Nedovoluje to totiž zákon. Podle Petra Podzimka z odboru vnějších vztahů Univerzity Karlovy je však ve fázi příprav novela zákona, která by za jasně definovaných podmínek jarní přestupy umožnila.

Zdroj:
https://www.novinky.cz

Další články k tématu

VELKÝ PŘEHLED: Dubnové termíny podání přihlášek na VŠ

VELKÝ PŘEHLED: Dubnové termíny podání přihlášek na VŠ

  Znáte to pořekadlo: Březen na internet vlezem a pošleme přihlášku na VŠ, duben – ještě můžem. Neznáte? Tak pro vás tu máme přehled všech vysokých škol a univerzit, na které se můžete hlásit ještě v dubnu. Připravte si diáře a piště si:   01.04.2019 ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE Fakulta biomedicínského inženýrství (9 oborů) …

číst více
NEPROPÁSNĚTE: Přihlášky na VŠE můžete posílat až do konce dubna!

NEPROPÁSNĚTE: Přihlášky na VŠE můžete posílat až do konce dubna!

Zařaďte se mezi absolventy, kteří se mohou pochlubit úspěšnou kariérou v českých i nadnárodních společnostech. Vystudujte Vysokou školu ekonomickou v Praze! Na výběr máte z 26 bakalářských a 38 magisterských oborů a programů na šesti fakultách. Mimo to můžete na VŠE studovat hned ve třech jazycích, a to v češtině v angličtině nebo v ruštině. Vysoká škola myslí i …

číst více
Termíny pro podání přihlášky na VŠ - březen 2020

Termíny pro podání přihlášky na VŠ - březen 2020

Máme pro Vás kompletní přehled vysokých škol a fakult, které mají uzavírku pro podání přihlášek na vysokou školu nejpozději do 31.3.2020:   Česká zemědělská univerzita v Praze - Provozně ekonomická fakulta  - Fakulta tropického zemědělství - Technická fakulta - Fakulta životního prostředí - Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů - Institut vzdělávání a poradenství   …

číst více