Sedm tipů, jak se připravit na nový semestr

27. 12. 2020 | Studentský život

příprava na nový semestrNový semestr se blíží a ať už bude probíhat prezenčně nebo se bude pokračovat on-line je dobré se na něj pořádně připravit. Takže: kde začít, co si nakoupit a co udělat proto abyste na konci semestru úspěšně postoupili do dalšího ročníku? Poradíme!

Kupte si diář

Jedním z nejdůležitějších úkolů vysokoškoláka je nezapomínat na všechny studijní (i nestudijní) povinnosti. Diář vám pomůže udržet nejenom přehled o termínech testů a seminárních prací, ale také balanc mezi studiem, prací a osobním životem. Vysokoškoláci jsou mnohdy časově vytížení a je snadné na něco zapomenout, díky pečlivě vedenému diáři se to ale nestane!

Podívejte se na rozvrh a studijní plán

Poté, co si zapíšete předměty na nový semestr, ujistěte se, že se vám v rozvrhu žádné nepřekrývají. Hermiona z Harryho Pottera podobnou situaci řešila pomocí obraceče času, ale v reálném světě bohužel takové možnosti (zatím) nejsou.

Zároveň si projděte studijní plán a ověřte si, že jste si zapsali všechny předměty potřebné k jeho splnění. Některé předměty na sebe navazují, a pokud je student neudělá, nemůže si zapsat navazující předmět v následujícím semestru a musí studium prodlužovat.

Také si propočítejte kredity a ponechte si určitou rezervu. Pokud je například minimum kreditů za semestr 20, zapište si předměty aspoň za 25 kreditů – takhle budete mít jistotu postupu do dalšího ročníku i v případě, že byste náhodou jeden předmět neudělali.

Nakupte si učebnice

V dnešní době už je většina studijních materiálů dostupných on-line, ne však všechny. Někteří vyučující dokonce vyžadují, aby si studenti pořídili fyzické kopie učebnic a nosili je s sebou na výuku. Jakmile obdržíte rozpis předmětů, podívejte se na seznam povinné literatury a vše potřebné si sežeňte. Zeptat se můžete i starších kolegů z oboru, jestli se potřebných titulů náhodou nechtějí zbavit. Koupí učebnic z druhé ruky můžete výrazně ušetřit.

Vytvořte si studijní prostor

Tento tip přijde vhod studentům, kteří zůstávají doma, i těm, kteří se stěhují na koleje – studijní prostor si můžete vytvořit kdekoliv. Je fajn mít místo, kde se dokážete soustředit, kde budete dělat úkoly, učit se či psát seminární práce. Studovat můžete vyrazit i do knihovny, ale ta – obzvlášť v současné době – nemusí být zrovna otevřená, takže je dobré mít nějaký ten svůj studijní koutek i doma.

Nakupte si nové oblečení

Pokud to finance dovolí, je fajn zahájit nový semestr v novém, hezkém oblečení. Zejména v případě, že se chystáte přestěhovat na kolej a nevíte, co všechno tam budete potřebovat. Sepište si seznam oblečení, které byste na koleji mohli využít, a vyrazte na nákupy.

Pořiďte si školní pomůcky

Kromě studijních materiálů (případně nového oblečení) by si studenti měli doplnit i další školní pomůcky. Některé z nich jsou tak běžné, že na ně lidé často zapomínají. Jde o věci jako pera, tužky a zvýrazňovače, sešity, pořadače na vytištěné učivo… V počítači si také vytvořte složku pro nový semestr, kterou rozdělte podle předmětů, kam budete nahrávat všechny materiály, eseje, seminárky… abyste je měli hezky pohromadě.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zjistěte, kde máte hodiny

Jen málokterý student má takové štěstí, že má všechny předměty v jediné budově. Standardem je mít je rozházené po celém kampusu případně městě. Ještě před začátkem semestru si proto zjistěte, kde přesně bude výuka probíhat, jak se tam můžete dostat a kolik času vám to zabere, abyste nepřišli na hodinu pozdě.

Zdroj:
society19.com

Další články k tématu

Počet slov nula a deadline se blíží. Jak překonat spisovatelský blok?

Počet slov nula a deadline se blíží. Jak překonat spisovatelský blok?

Spisovatelský blok je skutečný a navzdory svému názvu postihuje nejenom spisovatele. Potýkají se s ním i studenti a často v tu nejméně vhodnou dobu – když se blíží termín odevzdání seminárky. Každý student to někdy zažil – kurzor ve Wordu bliká, stránka zůstává děsivě prázdná a vyplodit něco srozumitelného se zdá být nemožný úkol – ovšem není! …

číst více