Psaní rukou přispívá k lepší paměti, potvrzují vědci

3. 5. 2021 | Studentský život

Psaní rukou přispívá k lepší paměti, potvrzují vědciPsaní rukou pozitivně ovlivňuje paměť. K tomuto závěru došli japonští vědci z Tokijské univerzity. Jejich experimentu se zúčastnilo 48 dobrovolníků ve věku 18 až 29 let. Byli mezi nimi vysokoškoláci i pracující lidé.

Vědci dobrovolníky rozdělili do tří skupin, aby docílili rovnoměrného zastoupení podle pohlaví, věku a paměťových schopností. Rozhodující bylo také to, zda testovaní raději píší na papír nebo na počítači.

Experiment probíhal tak, že si dobrovolníci prostudovali fiktivní rozhovor dvou lidí, kteří se bavili o plánech na příští dva měsíce. V rozhovoru zmínili 14 termínů přednášek, schůzek a deadlinů. Účastníci experimentů pak z těchto informací měli sestavit rozvrh.

První skupina psala čtyřbarevnou propisovačkou do papírového diáře. Druhá si dělala digitálním perem poznámky do tabletu a třetí měla k dispozici velký chytrý telefon s dotykovou klávesnicí.

Následoval test, který měl ověřit, co všechno si dobrovolníci zapamatovali. Vědci se jich ptali například na to, kdy se uskuteční jaká schůzka nebo která povinnost nastane jako první. U každé otázky bylo na výběr ze čtyř možností. Po testu vědci dobrovolníkům změřili průtok krve v mozku magnetickou rezonancí – čím více krev proudí, tím více mozek pracuje.

Ti, kteří psali rukou, test zvládli za 11 minut, skupina s tabletem test napsala za 14 minut a dobrovolníkům s mobilem zabral 16 minut.

Dobrovolníci, kteří psali rukou, si vedli lépe jen u jednoduchých otázek. Magnetická rezonance však ukázala, že měli zvýšenou aktivitu v oblasti mozku související s řečí a obrazovou představivostí. Aktivnější byl i jejich hipokampus, který je důležitý pro používání paměti a prostorové představivosti.

Podle vědců za tím stojí fakt, že při psaní rukou a využívání diářů, kalendářů a poznámkových bloků má člověk k dispozici úplnější prostorové informace, než když používá digitální přístroje. Naopak sjednocená podoba textu v digitálních zařízeních k zapamatování informací nepřispívá.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Zabojujte s prokrastinací řízeným stresem. Kdy jsme nejvýkonnější?

Zabojujte s prokrastinací řízeným stresem. Kdy jsme nejvýkonnější?

Poslední desítky minut jste strávili projížděním sociálních sítí. Vedle vás leží rozečtená kniha, na liště počítače máte otevřený textový editor, kam jste měli v plánu psát esej. Knihu i prázdný dokument úspěšně ignorujete, zatímco dáváte lajk k videu o záchraně zatoulaného štěněte. Diagnóza je jasná – prokrastinace! Nebo ne? Výzkumy ukazují, že za odkládáním učení může stát …

číst více
10 tipů, jak se co nejlépe učit na zkoušky a testy

10 tipů, jak se co nejlépe učit na zkoušky a testy

Jako student určitě víte, CO se máte učit. Otázkou však je, JAK se to naučit. Přinášíme vám přehled deseti osvědčených tipů, díky kterým budete nejen schopni nacpat si všechny důležité znalosti do hlavy, ale také si je zapamatujete. A třeba i na delší dobu, než zabere napsaní testu nebo ústní zkouška. Zapisujte si dobré poznámky …

číst více