OSP, TSP, NSZ – v čem se liší a jak se na ně dobře připravit?

27. 10. 2010 | Přijímací řízení

Rada na úvod

Test OSP (neboli „test obecných studijních předpokladů“) je test připravovaný společností Scio v rámci takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Oproti tomu TSP (taktéž „test studijních předpokladů“) uplatňuje Masarykova univerzita na všech fakultách kromě Lékařské fakulty a Fakulty sociálních studí a připravuje si ho sama. S testy podobného typu se ale můžete setkat i na některých jiných univerzitách; zpravidla jde o zkoušku podobnou IQ testu. Dřív, než se začnete poohlížet po jakýchkoliv přípravných kurzech, ujistěte se, že víte, jak přesně vypadají přijímací zkoušky na váš studijní obor a co přesně se po vás bude vyžadovat. V každém případě si sežeňte příklady přijímacích testů z minulých let a projděte si je. Bude se vám lépe připravovat, když budete vědět, jak přesně testové otázky vypadají – nemluvě o tom, že pokud se přímo neopakují, bývají si v jednotlivých letech velice podobné.

Národní srovnávací zkoušky a společnost Scio

Národní srovnávací zkoušky neboli NSZ připravuje společnost Scio. Na její systém přechází postupně čím dál více univerzit. Sama společnost Scio nabízí velké množství přípravných kurzů. Můžete si přitom vybrat, zda se chcete osobně zúčastnit nějakého semináře nebo zda pro vás bude příjemnější objednat si kurz online, který si můžete postupně procházet každý večer z pohodlí domova. Prezenční kurzy jsou podstatně dražší, cenově vychází od 1500 Kč do 3400 Kč, internetové kurzy vás vyjdou kolem 600 Kč (a s osobním lektorem o 200 Kč dráž). Rozhodně je dobrý nápad koupit si nějaké ukázkové testy, abyste věděli, co vás u přijímacích zkoušek čeká.

Příprava na NSZ s ostatními společnostmi

Samotná společnost Scio samozřejmě není jedinou možností. Velmi známou společností, která poskytuje mimo jiné i přípravu na NSZ, je například Sokrates. Ten pořádá především dlouhodobé kurzy probíhající týdně, dohromady zpravidla o 96 hodinách za poměrně vysokou cenu 6990 Kč. Konkurentem je podobně obří společnost Tutor, u které se ceny pohybují v rozmezí 1700 – 2200 Kč za 18 až 24 lekcí v rozmezí jednoho až dvou měsíců. Na NSZ vás mohou velmi dobře připravit také menší a méně známé společnosti. S příjemným a osobním přístupem a možností kontaktovat lektory kdykoliv přes Skype, Facebook nebo ICQ se setkáte u společnost Kurzy-Fido.cz, která nabízí přípravu na testy obecných studijních předpokladů od Scia, ale také na testy studijních předpokladů používané Masarykovou univerzitou a na některé typy přijímacích zkoušek z matematiky. Pravděpodobně půjde o tři víkendová setkání po šesti hodinách za cenu kolem 2750 Kč, přičemž v ceně jsou mimo jiné také vzorové testy a doplňující internetový kurz. V nabídce společnosti Kurzy-Fido.cz jsou i navazující a rozšiřující kurzy a dále kurzy pro nematurující a zaměstnané.

Testy studijních předpokladů

Některé univerzity, například Masarykova univerzita, si samy vytváří takzvané TSP neboli testy studijních předpokladů. Nejvhodnější příprava bývá vyřešit co nejvíce testů z loňských let, testy pro MU je možné najít na jejích webových stránkách. S přípravou vám opět mohou pomoci společnosti jako je Tutor nebo Sokrates, z menších a studenty častěji chválených společností Aleph nebo opět Kurzy-Fido.cz. Menší společnosti mají výhodu flexibility a osobního přístupu, kdy vám lektoři mnohdy skutečně vychází vstříc. Můžete také vyzkoušet kurzy nabízené přímo univerzitami; bohužel se občas stává, že na takových kurzech dostanete pouze zadání testu z loňského roku, ten si máte individuálně řešit a s lektorem se radit jen tehdy, když vám něco není jasné.

Doučování

Poslední, ale někdy ne nejhorší možnost, je nechat se individuálně doučovat staršími studenty. Ve větších městech i na internetu jistě na nabídky doučování narazíte. V takovém případě sice nemáte garantovanou profesionalitu, zato budete mít „učitele“ jen sami pro sebe.

Další články k tématu

Podcast Pod čepicí prozradí vše důležité o Univerzitě Karlově

Zájemci o studium na Univerzitě Karlově by si neměli nechat ujít novou podcastovou sérii Pod čepicí UKa!. Série si klade za cíl zodpovědět všechny otázky středoškoláků o Univerzitě Karlově. Posluchači se tak například dozví, která lékařská fakulta je nejlepší či jak se naučit na vysoké škole efektivně učit. Podcast vznikl v rámci besed o studiu na […]

číst více

Studujte a přitom objevujte svět

Chcete studovat a zároveň objevovat svět, zažít dobrodružství a věnovat se smysluplné práci? Zajímá vás příroda, exotické země a rozmanité kultury? Láká vás mezinárodní prostředí nebo chcete studovat v angličtině? Pokud ano, tak objevte možnosti studia na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Fakulta tropického zemědělství nabízí jedinečnou příležitost pro studující, kteří […]

číst více