Test studijních předpokladů

Jak si zlepšit všeobecný přehled

Všeobecný přehled je vlastně schopnost orientovat se v mnoha rozličných oblastech lidského vědění. Jako v atletice, někdo exceluje ve sprintu, jiný závodník naopak v hodu, další ve skoku. Jenže desetibojař musí na výbornou zvládnout všechny disciplíny. Podobně uchazeči o vysokoškolské studium musí mít široké vědomostní základy v mnoha disciplínách. Pozn. Článek byl 21. 3. 2016 aktualizován (kav).

číst více

Příprava na zkoušku SAT začíná

Zkoušku SAT vytvořila a sama organizuje americká organizace College Board a slouží (podobně jako zkouška ACT) k ověření studijních předpokladů u uchazečů o studium bakalářských programů (undergraduate) ve Spojených státech amerických. Svým účelem se tedy dá do jisté míry připodobnit k českým Národním srovnávacím zkouškám Scio. Zkoušku SAT vyžaduje u uchazečů většina amerických výběrových škol (ale nikoli všechny). Ten, kdo uvažuje …

číst více

Byly vypsány nové termíny pro přípravné kurzy SOKRATES!

Těm, kdo uvažovali o přípravném kurzu na vysokou školu, ale nestihli se přihlásit včas, se naskýtá druhá šance. Institut SOKRATES vypsal nové termíny vybraných intenzivních přípravných kurzů, které začínají ještě v březnu 2013. Otevírány jsou v Brně a Ostravě. Nové termíny se týkají jak komplexních, tak speciálních kurzů. Do některých kurzů je navíc možné se stále ještě přihlásit …

číst více

Do Brna míří tisíce studentů

Již o tomto víkendu, 5. a 6. května, se v Brně a Bratislavě uskuteční Testy studijních předpokladů. Ty rozhodnou o osudu tisíců lidí, kteří by chtěli studovat na některé z fakult Masarykovy univerzity. Pro letošní maturanty, na které v tomto týdnu čekaly písemné zkoušky státní části maturity, je to další překážka na cestě za vysokoškolským studiem. Test studijních předpokladů by měl prověřit …

číst více

Jarní přípravné kurzy na VŠ

Příprava ke zkouškám a následnému studiu na vysoké škole asi nikomu nepřipomíná procházky rozkvetlým parkem. Zvlášť ne, pokud část svých paměťových buněk musí člověk obětovat ještě přípravě na maturitu. V takovou chvíli je možná nasnadě využít nabídky některého z přípravných kurzů, které by mohly pomoci. Na jaře jsou v nabídce zejména ve „zrychlené“ formě.

číst více

Jak se připravit na přijímačky? Radí lektor přípravných kurzů

Přijímací zkoušky jsou v mnoha ohledech důležitější než maturita, protože na jejich výsledku záleží dost možná celé vaše další životní směřování. Jak se na ně co nejlépe připravit? Nechte si poradit od Martina Víty, dlouholetého lektora kurzů OSP a TSP. Pozn. Článek byl 12. 3. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Jak si vybrat přípravný kurz na vysokou

A je to tady. Školní rok začíná, maturita na krku. A kdyby jen to. Ke všemu člověka ještě čekají přijímací zkoušky na vysokou. Pokud už víte, na jakou školu v únoru pošlete přihlášku, můžete se postupně na vstupní zkoušky začít připravovat. Jednou z možností jsou přípravné kurzy. Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Speciál O OBORECH: Rozhodčí kolektivních sportů

Přiznejme si, že rozhodčí nepatří mezi nejoblíbenější role. Když váš tým prohraje, je to vina právě člověka s píšťalkou. Jaká cesta vede k tomuto náročnému povolání? Máte dost pevný charakter, abyste si na takový studijní obor troufli?

číst více

OSP, TSP, NSZ – v čem se liší a jak se na ně dobře připravit?

Stále více vysokých škol přijímá studenty na základě výsledku v „testu studijních předpokladů“. Existuje ale více typů takových testů a každý z nich umí být pořádným strašákem v hlavě maturanta. Dobrou zprávou je, že je téměř vždy možné takové testy natrénovat a svoje výsledky tak zlepšit. Společností nabízejících příslušné přípravné kurzy je mnoho – jak mezi nimi vybrat tu správnou?

číst více