Jak si zlepšit všeobecný přehled

Všeobecný přehled je vlastně schopnost orientovat se v mnoha rozličných oblastech lidského vědění. Jako v atletice, někdo exceluje ve sprintu, jiný závodník naopak v hodu, další ve skoku. Jenže desetibojař musí na výbornou zvládnout všechny disciplíny. Podobně uchazeči o vysokoškolské studium musí mít široké vědomostní základy v mnoha disciplínách. Pozn. Článek byl 21. 3. 2016 aktualizován (kav).

K čemu je všeobecný přehled

Všeobecný přehled je pro uchazeče důležitý z jednoho zásadního důvodu, na mnoho fakult se z něj konají přijímací zkoušky. Jedná se vlastně o souhrn znalostí, kterými by měl vysokoškolák oplývat. V přijímacích zkouškách se můžeme setkat s otázkami z historie, politiky, mezinárodních vztahů, kultury, umění, psychologie, geografie, ekonomie, včetně matematiky. V testech se objevují latinské citáty, odborná terminologie, světové osobnosti nebo ukázky literárních děl.

Ačkoli často nebudete vědět přesnou odpověď, na základě svých znalostí byste měli být schopni vyvodit z nabízených odpovědí tu správnou. Tím vlastně škola prověřuje nejen vaše znalosti, ale i logiku a schopnost aplikovat naučenou látku v praxi.

Zvyšování všeobecného přehledu

Buďte otevření. Vnímejte okolí, sledujte aktuální dění, zkrátka hltejte všechny informace, které k vám proudí. Rozhodně nikomu neublíží čtení kvalitní literatury, denního tisku nebo odborných časopisů. Důležité je nesoustředit se pouze na vybranou oblast, která nás zajímá. Získání všeobecného přehledu je běh na dlouhou trať.

Jistou výhodu mají u přijímacích zkoušek gymnazisté, kteří díky všeobecnému vzdělání získali vhled do mnoho oblastí lidského poznání. Oproti tomu maturanti specializovaných škol se musí předměty, kterým na škole nebyla věnována pozornost, doučit. V knihkupectvích najdete hned několik titulů, které nabízejí nejenom skripta, ale i testy všeobecného přehledu. Seznam publikací naleznete na konci článku.

Přijímačky a všeobecný přehled

Se všeobecným přehledem se při přijímačkách setkávají hlavně uchazeči o humanitní obory. Složení otázek samozřejmě závisí na jakou školu, fakultu a obor se hlásíte. Rozdílný okruh témat lze očekávat na uměleckých oborech, pedagogice nebo právech. Do karet vám hraje fakt, že všeobecný přehled se na většině škol prověřuje formou testu. Což znamená, že vybíráte hned z několika odpovědí. Proto velmi efektivním způsobem řešení úloh je postupná eliminace nesprávných odpovědí. Tím vlastně škola prověřuje nejen vaše znalosti, ale i logiku a schopnost aplikovat naučenou látku v praxi.

Na kterých oborech se všeobecný přehled nejčastěji vyžaduje:

  • Práva
  • Žurnalistika
  • Pedagogika
  • Politologie
  • Sociologie
  • Ekonomie
  • Zapomenout se nesmí ani na obávaný Test studijních předpokladů Masarykovy univerzity, který mimo jiné obsahuje oddíl kulturní přehled. Nejedná se o nic jiného než běžný test všeobecného přehledu. Test studijních předpokladů je vstupenkou na všechny fakulty Masarykovy univerzity, kromě Lékařské fakulty a Fakulty sociálních studií.

Tipy na skripta a učebnice

Všeobecný přehled, autor: Petr Kovář a kolektiv

Publikace obsahuje přes tisíc základních pojmů společenských věd, ekonomie, sociologie, psychologie, literatury, divadla, výtvarného umění a hudby. Témata jsou zpracována formou slovníčku pojmů nebo věcného výtahu z jednotlivých kapitol. Kniha tak v co nejstručnějším a zároveň v co nejkomplexnějším přehledu přibližuje pojmy a termíny, se kterými se můžete setkat při testech u přijímacích zkoušek.

Chcete se dostat na právnickou fakultu? autor: Pavel Kotlán a kolektiv

Jak vypovídá název, publikace je určena pro budoucí právníky. Obsahuje základní přehled a základy práva (např. teorie státu a práva, ústavníh

Kniha obsahuje všeobecný přehled a zkušební testy z historie, filosofie, politologie, sociologie, psychologie, ekonomie a práva. Kromě přípravy na ústní zkoušku poslouží dobře i na písemný test ze všeobecného přehledu. Celkem na vás čeká sto devadesát osm stránek studijního materiálu. Publikace vyniká nízkou cenou, vydavatelem jsou Levné knihy.

vory na vysoké školy, autor: kolektiv autorů

Kniha obsahuje všeobecný přehled a zkušební testy z historie, filosofie, politologie, sociologie, psychologie, ekonomie a práva. Kromě přípravy na ústní zkoušku poslouží dobře i na písemný test ze všeobecného přehledu. Celkem na vás čeká sto devadesát osm stránek studijního materiálu. Publikace vyniká nízkou cenou, vydavatelem jsou Levné knihy.

Fotografie: sxc.hu a kvkli.cz

Další články k tématu

Jak využít online prostředí k přípravě na přijímačky

Jak využít online prostředí k přípravě na přijímačky

Přijímací řízení na vysoké školy jsou právě teď v plném proudu. Pokud už vás nebaví ležet v knížkách, využijte internet a vyzkoušejte si i jinou formu učení. Máme pro vás pár tipů, které vás zaručeně posunou a zvýší vaše šance na přijetí. Jako první byste měli zabrouzdat na webové stránky společnosti Scio. Možná právě vámi vybraná vysoká …

číst více
Únorem to nekončí. Vysoké školy stále přijímají přihlášky

Únorem to nekončí. Vysoké školy stále přijímají přihlášky

Na řadu vysokých škol je stále možné se hlásit. Už dávno totiž neplatí, že deadline pro přihlášení je konec února. Každá fakulta si může stanovit vlastní termín podání přihlášek, a tak máte ještě minimálně několik dní na jejich vyplnění. A kam přesně je můžete poslat? Připravili jsme pro vás přehled univerzit seřazených podle měst. Brno …

číst více
Kde ještě berou přihlášky?

Kde ještě berou přihlášky?

Místo toho, abyste si užívali léto jako většina vašich kamarádů, přemýšlíte, kam byste na podzim mohli nastoupit na školu? Přinášíme vám přehled veřejnoprávních škol, kde ještě berou přihlášky. Červenec Česká zemědělská univerzita v Praze Na oboru Zemědělství tropů a subtropů na Fakultě tropického zemědělství čekají na vaše přihlášení až do 30. 7. Technická fakulta zase …

číst více