Přijímací zkoušky

Jednotné přijímačky prohlubují nerovnosti ve vzdělání, míní EDUin

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy by neměly být povinné. Uvedla to nezisková organizace EDUin. O podobě zkoušek by podle ní místo toho měli rozhodovat ředitelé, kteří by měli mít možnost vytvořit kritéria zkoušek s ohledem na charakter studia a podmínky školy. Dobrovolné konání jednotných přijímacích testů navrhl programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký v rámci představení Auditu …

číst více

Důležité termíny v roce 2022 pro budoucí vysokoškoláky

Jisté je, že i v roce 2022 bude všechno opět nejisté. Kvůli pokračující pandemii koronaviru zatím není jasné, zda budou přijímačky prezenční nebo on-line. Jisté není ani to, jak přesně budou probíhat maturity. I tak přinášíme přehled toho, co zatím víme a co by si budoucí vysokoškoláci rozhodně měli zapsat do diáře. Výběr oboru a přijímací …

číst více

Na vysokou školu se mohou zapsat i studenti, kteří maturují na podzim

Podzimní maturitní termín není pro úspěšný zápis na vysokou školu nutně překážkou, ale vyžaduje to iniciativu ze strany studenta, který si musí zjistit, jak k této problematice přistupuje škola, na niž je přijat. Obecně vysoké školy v tomto směru k zájemcům o studium přistupují vstřícné. Nemoc nebo jednoduše smůla na otázku. Důsledek? K maturitě musíte na podzim. …

číst více

Prezenčně i on-line. Scio v budoucnu nabídne dvě varianty testů

Scio testy jsou jednou z nejrozšířenějších forem přijímacích zkoušek. Až do vypuknutí pandemie koronaviru probíhaly výhradně prezenčně, ale to by se mělo do budoucna změnit. Společnost Scio má totiž v plánu – ve spolupráci s technologickým startupem Born Digital – vytvořit aplikaci pro testování na dálku. Na studenty by dohlížela umělá inteligence. On-line zkoušky Scio již …

číst více

Přijímací zkoušky na vysokou školu očima studentů

Přijímací zkoušky na vysokou jsou opravdovou výzvou. Pomoci mohou ti nejzkušenější – samotní studenti vysokých škol, kteří mají celou tuhle náročnou zkušenost už za sebou. Na co nesmíte zapomenout a kde najít odpovědi za pět minut 12? Čtěte.         Inspirujte se minulostí Mnohé obory uveřejňují testy z minulých let. Díky nim si student může snáz udělat …

číst více

INFOGRAFIKA: Na kterou vysokou školu je nejsnazší se dostat?

Přijímačky na vysoké školy se blíží. Svůj obor jste si už vybrali, jakou máte ale šanci, že vás na něj přijmou? Připravili jsme pro vás velký přehled procentuální úspěšnosti přijetí na české vysoké školy. Umělecké obory Podle statistik je mnohem jednodušší dostat se na hudební obory než na ty divadelní. Například u Janáčkovy akademie múzických …

číst více

Maturity a přijímací zkoušky může zkomplikovat nedostatek antigenních testů

Před konáním maturit, závěrečných zkoušek a přijímaček musí všichni studenti doložit negativní test na covid-19. Ten jim mají poskytnout školy. Kvůli zrušení tendru Správy státních hmotných rezerv se ale zástupci škol nyní obávají, že si testy budou muset obstarat sami. Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové a šéfa Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka …

číst více

K maturitám a přijímačkám můžou pouze studenti s negativním testem

K maturitě i k přijímacím zkouškám budou připuštěni pouze žáci a studenti s negativním testem na koronavirus. Rozhodlo o tom ministerstvo školství. Povinnost doložit negativní test budou kromě studentů mít i všechny další osoby, které budou u zkoušek přítomny. Test nesmí být starší než sedm dní. K testování se budou používat antigenní testy. Pokud vyjde test pozitivní, musí …

číst více

K jednotným přijímačkám se letos hlásí o deset tisíc méně studentů

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia bude letos psát méně studentů. Celkový počet přihlášek poklesl na 84 tisíc, což je zhruba o 10 tisíc méně než v loňském roce. Jedním z důvodů je fakt, že kvůli pandemii koronaviru nebudou zkoušky od Cermatu povinné na všech školách. Pořádat je musí pouze víceletá gymnázia, čtyřleté …

číst více

Univerzity nebudou vyžadovat složení nepovinných částí maturity

Maturita letos kvůli pandemii dozná řady změn. Ústní část státní maturity bude nepovinná, didaktické testy nebudou muset psát studenti, kteří pomáhali v nemocnicích či sociálních zařízeních, stejně jako loni se nebudou psát slohovky. Jak na novou podobu maturity nahlížejí vysoké školy? Univerzita Karlova nepovinné části zkoušky zohledňovat nehodlá. Zaměří se pouze na to, jestli student úspěšně …

číst více