Co dělat, zatímco čekáte na výsledky přijímaček

Čtyři roky těžké práce na střední škole, nespočet testů a domácích úkolů, šprtání na testy a ranní vstávání. A potom to přijde. Přijímací zkoušky a zdánlivě nekonečné čekání na jejich výsledky. Pokud chcete či nutně potřebujete přijít na jiné myšlenky, zatímco čekáte, jak jste dopadli, vyzkoušejte třeba:
Aktivity na odreagování
Pusťte se do nějaké nové aktivity, ideálně takové, která vám pomůže myslet na něco jiného než na školou. Využijte pěkného počasí a vyrazte na výlet někam, kde jste ještě nikdy nebyli. Šanci můžete dát i něčemu tvůrčímu, ať už je to malování, psaní nebo hra na hudební nástroj. Preferujete adrenalin? Nikdy není pozdě si na odreagování naordinovat skok padákem, bungee jumping nebo – pro klidnější povahy – let horkovzdušným balonem. Nebojte se také vrátit do dětství a vyrazte do zábavního parku vydovádět se na atrakcích. Představivosti se meze nekladou.
Rande s přáteli
Zbývá posledních pár měsíců, které můžete strávit s přáteli a vašimi blízkými, než se vás pohltí vysokoškolské povinnosti. Tak je využijte na maximum. Někteří vaši kamarádi a spolužáci se také pravděpodobně vydají studovat či pracovat do vzdálených měst, takže potkat se s nimi bude mnohem obtížnější. Naplánujte si proto společné akce dřív, než bude pozdě.
Poznávací výlet
Nemusíte nutně cestovat daleko, abyste poznali nová místa. Zkuste nejdřív zapátrat v okolí vašeho domova, kde už se možná po prázdninách nebude vyskytovat tak často. Využijte na delší dobu poslední příležitost a prozkoumejte vaše okolí.
Zajděte do té kavárny, kterou jste vždycky chtěli navštívit, ale nikdy jste se k tomu nedostali. Zjistěte, kam vede ta cesta za vaším domem, po které jste ještě nešli. A den můžete završit na nějaké místní kulturní akci. Strávili jste doma roky, ale brzy to bude pouze místo, kde jste kdysi žili. Tak si to pořádně vychutnejte.
Soustředěné učení
Nic neodvede myšlenky od výsledků přijímaček tolik jako příprava na maturitu. Zaměřte se na povinnou četbu. Dočtěte knihy, které jste nestihli. Zopakujte si jednotlivé otázky na zkoušky. Napište si slohovou práci nanečisto podle témat, která byla součástí maturit v minulých letech. Jednoduše se pokuste školu zakončit s co nejlepším výsledkem. Anebo ještě lépe – tak, abyste byli sami se svým maturitním vysvědčením spokojeni.
Hledání práce
Pokud přípravu na maturitu zvládáte levou zadní, proč si nezačít hledat brigádu na léto? Než nastoupíte na vysokou školu, úspory navíc se vám budou hodit. Studentský život holt něco stojí, a to i v případě, že vám finančně vypomůže rodina. Letní brigády zpravidla zaměstnavatelé inzerují několik měsíců dopředu, takže je nejlepší začít s hledáním už na jaře.
Lov stipendií
Když už je řeč o penězích, vyplatí se dopředu zjistit, na jaká stipendia byste mohli dosáhnout. Řada studentů má nárok na ubytovací stipendium, zejména pokud se hlásí na univerzitu do vzdáleného města. Existují i sociální stipendia určená pro studenty z rodin s nízkými příjmy. Stipendia sice nepokryjí veškeré náklady, ale jak vám potvrdí většina vysokoškoláků, každá korunka navíc se hodí.
Blogování
Ne každý má talent na psaní. Zlepšit se ale můžete, jen pokud to budete trénovat. Třeba psaním blogu. Zkušenost můžete následně zužitkovat na vysoké škole, kde už se psaní nevyhnete. Kromě diplomové práce vás totiž čekají minimálně desítky seminárek.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: University of Rochester, Medium, Tutornerds
Další články k tématu
Osm způsobů, jak si vybrat obor na vysoké škole
Podávání přihlášek je v plném proudu. Pokud stále váháte, kam se přihlásit a co byste chtěli studovat, nabízíme hned osm způsobů, jak tento oříšek rozlousknout. Zamyslete se nad tím, co rádi děláte První věc, nad kterou by se člověk měl zamyslet, když si vybírá, na jaký obor se má přihlásit, jsou jeho oblíbené činnosti. Pokud […]
číst víceMusí vyniknout vaše osobnost, radí uchazečům studenti nejlepších škol světa
O studium na prestižní univerzitách typu Harvard, Oxford či Cambridge je každoročně obrovský zájem. Češi, kteří se na ty nejlepší školy dostali, teď radí ostatním uchazečům, co je v přijímacím procesu nejdůležitější a čeho by se měli naopak vyvarovat. Mojmír Zálešák založil firmu Sportegy Futures. Prostřednictvím ní pomáhá českým sportovcům dostat se na americké vysoké […]
číst víceStudenti si připlatí za přihlášky
Někteří studenti zaplatí víc za poplatek za podání přihlášky. V závislosti na počtu škol, na které se budou hlásit, můžou přihlášky vyjít dráž i o stovky korun. Jedna pak v průměru stojí 780 korun. O zdražení informovala Česká televize. Zdražovaly i dvě největší české univerzity, Masarykova univerzita v Brně a Karlova univerzita. „Ceny přihlášek ke studiu pro příští […]
číst více