Studentský život

Kde vítají absolventy s otevřenou náručí a kde si nejvíc vyděláte?

„To tě neuživí!“ Zaslechli jste možná jako reakci na básnění o vašem vysněném oboru. Co na plat, i to je kritériem výběru budoucího studia a profese. Kam za jistým místem a plnou peněženkou vám poradí náš článek.

Manuál pro prváky IV. – STRAVOVÁNÍ

Přestože je studentská kapsa někdy povážlivě hluboká, jsou věci, které si prostě odepřít nemůžete. Patří mezi ně například i denní strava. Být celé dny o chlebu s máslem je sice jedna z možných cest, jak na jídle ušetřit, ale pořád tu jsou ještě jiné možnosti… Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

Manuál pro prváky III. – BYDLENÍ

Sehnat levné a zároveň důstojné ubytování není dnes zrovna snadné, zvlášť když ho člověk hledá v cizím městě. Podobný problém řeší každý rok tisíce novopečených i stávajících studentů. Možností, kde složit hlavu, je několik, ale každá s sebou nese své výhody i nevýhody…

Manuál pro prváky II. – FINANCE

Abychom nováčkům na vysokých školách usnadnili orientaci v prvním ročníku, připravili jsme pro vás několikadílný Manuál pro prváky. Tentokrát se budeme zabývat studentskými financemi.

číst více

Pomůže studium na VŠ při hledání brigády?

Jak už jste se mohli na našich stránkách dočíst i se sami v praxi přesvědčit, letošní rok brigádníkům rozhodně nepřeje. Hledají se lidé stále zkušenější, specializovanější a schopnější. VysokéŠkoly.cz zajímalo, jestli mají hledání příležitostné práce snazší vysokoškoláci. A pokud ano, jaké výhody jim studium v tomto případě poskytuje? Pozn. Článek byl 11. 3. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Ovlivnila recese počet letních brigád?

Prázdniny se dají strávit jakkoliv. Pro studenty jsou tyto volné měsíce možností, jak si přivydělat trochu peněz. Kdo si našel brigádu ještě před prázdninami, neprohloupil.

číst více

Shakespearové na chodbách vysokých škol

Od komedie k tragedii – tak už to občas vysokoškoláci mají. Ale někdy je to opravdu jen hra – divadelní. Kde všude mohou studenti pěstovat své dramatické vlohy se dozvíte z následujícího přehledu divadelních spolků univerzit.

číst více

Co je a k čemu je dobrý akademický senát?

Pokud jako studenti máte nebo teprve budete mít pocit, že je něco v nepořádku nebo že máte dobrý nápad či odůvodněnou připomínku, asi neexistuje lepší (a účelnější) řešení, než se obrátit se svou záležitostí nejprve na váš akademický senát. Jeho členy totiž často bývají lidé jako vy, a tak tu existuje reálná šance, že se dovoláte. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Poptávka po absolventech: stále táhnou technické, ekonomické a IT obory

Je červenec a to kromě jiného znamená, že k dosavadním uchazečům o zaměstnání přibyli další tisíce z řad těch, kteří právě opustili školní či univerzitní lavice a nyní se vydávají na náročnou cestu pracovním životem. Jak těžké pro ně letos bude najít si práci? A o jaké obory obecně je na pracovním trhu největší zájem? Zeptali jsme se za ně.

číst více

Jakou práci chtějí absolventi Univerzity Palackého?

Dva ze tří vysokoškoláků si chtějí během studia přivydělávat na brigádách, i když nemusí. Každý čtvrtý absolvent po skončení studií plánuje cestu do zahraničí, aby se zdokonalil v jazyce. Tyto údaje spolu s dalšími vyplynuly ze specializovaného průzkumu, do kterého se v uplynulých týdnech zapojilo téměř 3500 studentů ze všech osmi fakult olomoucké Univerzity Palackého.