Peklo se spolubydlícím: Jak si stanovit pravidla a nezešílet ve sdíleném bydlení

26. 5. 2020 | Studentský život

problémy se spolubydlícímSpolubydlící si (většinou) vybrat nemůžete, takže se může stát, že na koleji nebo bytě skončíte s někým, s kým si příliš nesednete. Aby se bydlení neproměnilo v peklo, je nutné si stanovit pravidla.

Odlišné biorytmy

Někdo je ranní ptáče a někdo zase naopak sova. A navíc – školní rozvrh je flexibilní jen do jisté míry. Ideální tak je si ještě před začátkem semestru porovnat rozvrhy se spolubydlícím. Čistě proto abyste měli přehled a mohli se připravit na dny, kdy třeba váš spolubydlící bude vstávat za rozbřesku, zatímco vy byste si ještě mohli přispat. S tím souvisí i budíky. Pokud vás ze spánku vyruší i sebemenší hluk, poproste spolubydlícího, aby si zvolil takový tón budíku, který vás nebude dohánět k šílenství. Celé je to o komunikaci a vzájemném respektu. Domluvte se proto i na večerce. Třeba jen ve dny, kdy víte, že jeden z vás musí ráno brzy vstávat.

Koupelnový rozvrh

Co se hygieny týče, záleží na tom, zda koupelnu sdílíte jen se svým spolubydlícím nebo třeba s celým patrem na koleji. Připravte se na nejhorší a vše potřebné si zabalte do kosmetické taštičky, kterou nebudete nechávat ve sdílených prostorách. Cokoliv, co v nich necháte, se totiž stává sdíleným majetkem, který je volně k použití pro ostatní studenty. Pokud máte společné odkládací prostory, označte si své věci jmenovkami. Minimalizujete tak záhadné ubytky z tub zubních past nebo sprchových gelů, které by akorát vedly k hádkám, a nakonec až k tomu, že se spolubydlícím začnete nesnášet.

Abyste ochránili svůj majetek, nejlepší je buď věci ukládat v prostoru, který předem jasně vymezíte jako váš, anebo je označit vašim jménem. A nezapomeňte investovat do solidního županu – ve sdílených prostorech totiž nikdy nemáte stoprocentní soukromí. A pro koupelny to platí dvojnásob.

Pokud sdílíte koupelnu pouze se spolubydlícím, domluvte si koupelnový rozvrh. Jen tak předejte situacím, kdy si v životně důležitých chvílích budete navzájem v koupelně překážet.

Studijní rozvrh

Kromě sdíleného pokoje nebo bytu si najděte i další místa, kde se můžete v klidu učit. Jedině tak se můžete během zkouškového vyvarovat ponorkové nemoci. Oblíbenými místy studentů jsou například univerzitní knihovny nebo kavárny. I tak ale počítejte s tím, že vás čeká několik probdělých nocí, během kterých se budete intenzivně šprtat na zkoušky, nebo dodělávat na poslední chvíli závěrečnou práci a jediným útočištěm bude váš pokoj. Udělejte službu sobě i svému spolubydlícímu a dejte mu o tom vědět předem, ať se může připravit. Takhle máte šanci, že později bude stejně ohleduplný i k vám.

Upřímnost

Většině problémů se dá předcházet vzájemnou dohodou. Platí to například i pro úklid a pro pravidla pro skladování jídla. Vymezte si každý svou poličku v ledničce, nebo si jídlo označte jménem. Určete si, jak často ledničku budete čistit a také třeba to, kdo bude vynášet odpadky. Pokud je váš spolubydlící kuřák a vy cigaretový zápach nesnášíte, dejte mu jasně najevo, že kouř v pokoji nesnesete. Nebojte se také spolubydlícího poprosit, aby po určité hodině nepouštěl nahlas hudbu. Každý má své meze, a je dobré si o nich hned na začátku otevřeně promluvit.

Pokud se vám ani tak nepodaří žít v harmonii a váš spolubydlící bude i nadále naprosto bezohledný k vašim potřebám, zauvažujte o jiném bydlení. A pokud spolubydlící dlouhodobě porušuje kolejní či domovní řád, nebojte se ho nahlásit.

Zdroj:
https://www.forbes.com/

Další články k tématu

10 typů lidí, které potkáte na koleji

10 typů lidí, které potkáte na koleji

Stejně jako v džungli můžete narazit na ty nejrozmanitější tvory, tak i na koleji můžete potkat tu nejpestřejší paletu osobností z nichž některé umí být tak divoké, jako kdyby nebydlely v buňkách ale právě kdesi mezi liánami. My vám ty nejzajímavější typy teď představíme a poradíme vám, jak se s nimi (ne)spřátelit. Introvert s bizarními zájmy Tento typ lidí …

číst více
Ježek nebo gekon. Které zvíře si vzít s sebou na kolej?

Ježek nebo gekon. Které zvíře si vzít s sebou na kolej?

Někdy je domácí zvíře přesně tím, co člověk potřebuje, aby se zbavil stresu. Pokud bydlíte na koleji, vaše možnosti jsou omezené. Kolejní řád totiž často zakazuje přítomnost zvířat jako jsou psi nebo kočky. Navíc, během studia budete mít na mazlíčka jen minimum času, takže si musíte vybrat zvíře nenáročné na péči. Existuje ale celá řada …

číst více