Studentský život

Správné citování není jen slušnost, ale i zákonná povinnost

Zatímco na některých středních školách se při zpracovávání seminárních prací stále ještě neklade na pečlivé citování a správné uvádění zdrojů takový důraz, na vysokých školách jsou tyto záležitosti nezbytnou součástí každého odevzdávaného či jinak veřejně prezentovaného textu. Mimoto, přiznat své zdroje je nejen slušnost, ale i zákonná povinnost.

číst více

Kalendář akcí škol

Na každé škole najdeme během roku několik termínů, které se týkají nejen uchazečů, ale stávajících studentů a mnohdy i široké veřejnosti. A které to například jsou?

číst více

Harmonogram akademického roku

Každá fakulta vydává před zahájením nového akademického roku harmonogram nejdůležitějších akcí spojených se studiem. Studenti i pedagogové v něm najdou všechny důležité termíny, které jsou, pokud nedojde k nějakým výjimečným situacím, pro daný rok závazné.

číst více

Doktorské programy a obory

Po úspěšném absolvování magisterského studia mají studenti možnost dále pokračovat ve studiu doktorského cyklu. Co vše takové studium obnáší, jak probíhá a co je jeho výstupem se dozvíte v následujícím přehledu.

číst více

Bakalářské a magisterské obory, jejich souběžné či následné studium a možnosti přestupu

Základ vysokoškolského studia tvoří především studium bakalářské a studium magisterské, případně magisterské navazující. Jak dlouho takové studium trvá a jaké tituly mohou jeho absolventi získat? Je povoleno přecházet mezi dvěma obory v rámci fakulty, nebo dokonce mezi dvěma různými školami? A jak je to s poplatky, přesáhne-li student řádnou dobu studia nebo pokud studuje další obor? Odpovědi na tyto otázky najdete níže. Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Na kolej, nebo na privát? Obojí si žádá své

Otázka bydlení je jednou z těch, kterou musí řešit nejeden student vysoké školy. Ne každý má totiž to štěstí, že se škola jeho zájmu nachází právě v místě jeho bydliště. Nejčastějšími variantami, mezi nimiž studenti volí, bývají koleje, a nebo bydlení v soukromí. Podívejme se tedy, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

číst více

Personální agentury: k čemu jsou?

Letní měsíce jsou každoročně časem, kdy úřady práce, pracovní agentury a webové portály doslova přetékají zájmem uchazečů o zaměstnání. Ke stávajícím kandidátům se totiž právě v tuto dobu přidávají také řady středoškolských i vysokoškolských absolventů, kteří už se kromě brigády poohlížejí i po trvalejším úvazku. Pomoci hledat jim mohou i již zmíněné personální agentury.

číst více

Nové vládní studentské půjčky

Vysokoškolští studenti si budou nově moci od státu půjčit až 54 tisíc korun ročně. Kromě toho bude zaveden také systém studentských grantů či spoření, které by měly alespoň částečně pomoci zejména těm studentům, kterým nepostačují finance z vlastních zdrojů či rodinných půjček. Na svém zasedání to na konci května schválila vláda. Systém by měl začít platit zřejmě od roku 2012, do té doby se bude ještě konkretizovat.

číst více

Rekvalifikační kurzy: jistotu nenabídnou, naději ano

Nebývá výjimkou, že v životě člověka přijde chvíle, kdy zjistí, že by vlastně chtěl dělat něco úplně jiného, než vystudoval. A nebo, že mu absolvovaná škola nedala zdaleka vše, co vyžaduje také praxe. Ať tak či onak, právě proto jsou tu rekvalifikační kurzy, které házejí všem zbloudilým záchranný kruh. Sáhnout po něm ale už musíte sami. (pozn.: článek byl 25. 2. 2014 aktualizován (lč))

číst více

Brigáda či praxe na léto? Začněte hledat co nejdřív!

Pro mnohé z nás je léto ještě daleko. Dělí nás od něj nekonečné přípravy a učení, maturita či zkouškové období. Pokud ale od prázdnin očekáváte kromě zábavy a odpočinku i nějaké vydělané peníze či cenné zkušenosti, doporučujeme začít s hledáním brigády či praxe co nejdřív!

číst více