Studentský život

Anketa: Kolej vs. privát

Noční párty na chodbách nebo ticho a klid na učení? Co preferují studenti, jaké mají zkušenosti s bydlením? Jak se liší komfort v bytech a na vysokoškolských kolejích?

Anketa: Možnosti přivýdělku při studiu

Většina budoucích studentů vysokých škol uvažuje o tom, že by si ve volném čase přivydělala na různých brigádách. Následující článek pro vás mapuje, co všechno můžete očekávat a jaké zkušenosti mají studenti a studentky z různých českých univerzitních měst.

číst více

Kde vzít peníze na studium?

Život vysokoškoláka dnes není levnou záležitostí. Výdajů je opravdu dost – od dopravy, stravy a ubytování přes učební pomůcky, jako jsou skripta, ale i notebook, až po sport, zájmy a studentské veselice. To vše představuje zátěž pro rodinnou peněženku. Existuje však několik možností, jak si během studia finančně přilepšit a převzít tak alespoň část zodpovědnosti na sebe.

číst více

Kde žádat o stipendia pro studium v ČR?

Stipendium je finanční podpora pro studenty a mladé vědce a je většinou udělována na základě výjimečných studijních či tvůrčích výsledků nebo na základě sociálních či oborových kritérií.

Pravidla studentských brigád

Kolik hodin smí studenti týdně pracovat, jaká je momentální minimální mzda a jak se liší dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce?

Jsem student. Olomócký student

Olomouc je bezesporu jedno z nejkrásnějších českých měst a všem, kdo zde stráví svá nastávající studijní léta, také jistě přichystá nejeden kulturní zážitek. Patříte-li mezi ně, pak vás ale určitě zajímá i spousta dalších a možná praktičtějších informací, než jen tip na volnou neděli…

číst více

Rozhovor s rektorem VUT nejen o školném

„Souhlasím se školným, které nebude diskriminační pro sociálně slabší studenty. Kdyby však politici věnovali tolik pozornosti problematice financování univerzit a kvalitě univerzit tak, jako dnes se věnují problematice školného, myslím, že by to bylo daleko užitečnější,“ uvedl v rozhovoru pro Finance.cz Karel Rais, rektor VUT v Brně.

Jsem student. Opavský student

Vkročte do prvního ročníku pevným krokem a s lehkým úsměvem na tváři. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

Jsem student. Hradecký student

Čeká vás po prázdninách první akademický rok v Hradci Králové? Připravili jsme pro vás přehled základních informací, které se vám před zahájením studia v tomto univerzitním městě budou hodit.

číst více

Jsem student. Budějovický student.

Vykoukla na vás z obálky s rozhodnutím o přijetí hlavička Jihočeské univerzity? Pak budete jistě zvědavi, jak studentský život v Českých Budějovicích vypadá. Vyzpovídala jsem Jirku, který tu studuje už dva roky, a zjistila jsem od něj zajímavé tipy.