FINANČNÍ RÁDCE: Jak při studiu vyjít s penězi

3. 1. 2020 | Studentský život

chytře zacházet s peněziVytvořte si rozpočet

Základem zdravých financí je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Sepište si přehledně všechny své příjmy a zaznamenávejte si, za co utrácíte. Po nějaké době si přehled projděte a zjistěte, kde by se dalo ušetřit. Černou dírou bývají často výdaje za kávu s sebou nebo něco dobrého na zub. Zkuste se proto na problematické výdaje zaměřit a zamyslete se, jak je můžete omezit (v případě kávy investujete do termo hrnku, chystejte si svačiny s předstihem atp.). Velkou položkou mezi výdaji studenta pak bývají také studijní materiály. Poptejte se mezi staršími kolegy, zda se nezbavují starých skript či učebnic. To samé platí i v případě oblečení, které se též vyplatí shánět „second hand“. Můžete tak ušetřit spoustu peněz a mimo to je to i ekologičtější.  Pokud máte možnost, můžete si do svých výdajů zařadit i položku „na budoucnost“, kde si budete odkládat pravidelně menší finanční obnos do prasátka, nebo na spořící účet.

Šetřete v bance

Už jsme to krátce zmínili v předchozím bodě, ale mít na bankovním účtu něco málo naspořeno představuje velikou výhodu. Nikdy nevíte, kdy se něco může pokazit, rozbít nebo kdy budete například čelit nenadálé zdravotní pohotovosti – nebo třeba nenadálé touze vyrazit někam do zahraničí. Ujistěte se, že máte účet u banky, u níž nemusíte platit žádné zbytečné poplatky a kde se vám peníze alespoň nějakým způsobem úročí.

Prodávejte to, co už nepotřebujete

Člověk během života nashromáždí spoustu věcí, které později již nepotřebuje. To ovšem neznamená, že by je nemohl využít někdo jiný. Staré učebnice, elektronika, knihy, oblečení, hračky z dětství – to všechno může posloužit dalším lidem a vy nejen že vyděláte, ale uvolní se vám doma místo. Prodávat můžete přes specializované weby či sociální sítě.

Hledejte studentské slevy a další výhody

Je všeobecně známé, že se studenti v penězích zrovna netopí. Ví to i firmy a instituce. Proto se snaží vyjít studentům vstříc a nabízí jim různé slevy. Občas je nutné trochu po studentských slevách pátrat, proto se nebojte vždy zeptat, zda vybraná společnost nějaké slevy nabízí.  Obvykle sice nejde o příliš velké částky, ale každá korunka se počítá.

Místo do knihkupectví pak choďte do knihovny. Využijte školní sportovní kurzy jako formu pohybu namísto placeného členství v posilovně.

Další výhodou, kterou můžete během studia získat, jsou nejrůznější studentská stipendia jako je ubytovací stipendium, prospěchové stipendium pro studenty s výbornými výsledky, nebo stipendium pro studenty žijící v tíživých podmínkách. Stipendia školy zpravidla samy nenabízejí, ale je nutné si o ně zažádat.

Najděte si práci

Jestliže ji doposud nemáte, zkuste si najít práci. Ideálně takovou, která bude aspoň trochu souviset s oborem, který studujete. Zkuste se pozeptat přímo na vaší katedře, jestli někdo neví o vhodné práci či brigádě. Některé katedry studentům umožňují získat praxi přímo v rámci školy, třeba na pozici placeného asistenta v knihovně dané katedry. Dobrou variantou pro studenty je i práce z domova, kterou je snazší nacpat do už tak nabitého rozvrhu.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj:

ollegecures.com
moneycrashers.com

Další články k tématu

Tihle studenti si našli přivýdělek i během karantény. Svůj koníček proměnili v byznys

Tihle studenti si našli přivýdělek i během karantény. Svůj koníček proměnili v byznys

Ideální zaměstnání je takové, které člověku přináší nejen peníze, ale zároveň ho baví a vnitřně naplňuje. Zjistit, co přesně člověka baví, není jednoduché a zabere to dost času. Právě toho ale měli studenti v karanténě během koronavirových lockdownů někdy až moc. Někteří z nich rozhodně nezaháleli a během nucené karantény se věnovali naplno svým koníčkům. Pár z nich …

číst více
Systematičtí Němci i nespokojení Angličani. Jakou finanční kompenzaci nabízejí studentům v zahraničí?

Systematičtí Němci i nespokojení Angličani. Jakou finanční kompenzaci nabízejí studentům v zahraničí?

Kvůli koronakrizi se řada lidí ocitla ve finanční tísni. Patří mezi ně i studenti, kteří si přivydělávali v nejvíce zasažených odvětvích jako je gastronomie či cestovní ruch. Jakou pomoc nabízí studentům v nouzi zahraniční univerzity? Finanční kompenzace poskytují v Německu, USA i ve Velké Británii. Každý student na ně ale nedosáhne a ne vždy jsou dostačující. Systematičtí Němci V Německu …

číst více
Manuál pro pracující studenty: Jak se vyznat v daních, pojištění a pracovních dohodách

Manuál pro pracující studenty: Jak se vyznat v daních, pojištění a pracovních dohodách

Studenti (nejen) na letních brigádách jsou nejčastěji zaměstnáni na „dohody o pracích mimo pracovní poměr“. Patří sem dva typy smluv: dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdy musíte odvádět sociální pojištění a co to vlastně je? K čemu slouží „růžový formulář“? A může student začít podnikat? …

číst více