Speciál O OBORECH: Sociální práce

13. 3. 2014 | O studijních oborech

O oboru Sociální práce

Obor Sociální práce se nevěnuje pouze charitě, humanitární pomoci a základnímu zprostředkování pomoci. Zaobírá se sociálními problémy v širším kontextu. Studium stojí jak na teoretických poznatcích ze sociologie či psychologie, tak i praxi. Některé obory zahrnují několikatýdenní kurzy, během nichž se student může důkladně seznámit s chodem a organizací různých poradenských a sociálních zařízení.

Kdo chce studovat tento obor, má na výběr z celé řady vysokých škol a profilací. Po absolvování bakalářských oborů zaměřených na sociální práci lze na většině škol pokračovat ve stejně zaměřeném dvouletém magisterském cyklu.

Předměty

Vedle těch předmětů, které na vypsaných oborech Sociální práce patří mezi ty základní (právo, filozofie, sociologie, anglický jazyk, případně předměty teologického zaměření), projde student také předměty orientovanými na současné společenské, etnické a politické problémy u nás i ve světě. Jen pro představu – v rozvrhu některých z nich nalezneme třeba předměty jako Problémy etnických a menšinových skupin, Sociální politika, Humanitární pomoc, Aplikovaná psychohygiena, Krizová intervence, Etnické a náboženské konflikty, Ekonomika neziskových organizací, Psychosociální výcvik, Drogové závislosti.

Profil a uplatnění absolventa

Absolventi jsou připraveni na práci s rizikovými skupinami, starými lidmi, handicapovanými, s rodinou a dětmi či s národnostními menšinami. Mimoto mají rozhled v právních normách v oblasti sociální práce, sociální politiky i sociálního zabezpečení.

Po skončení studia se z nich stávají kvalifikovaní odborníci na oblast sociální a humanitární práce, a to jak ve státní správě a samosprávě, tak v nestátních a církevních institucích u nás i v zahraničí. Běžné je pak také jejich uplatnění v humanitárních organizacích, které provozuje Česká katolická charita, ADRA, Nadace Člověk v tísni a v mnoha dalších sdruženích, které se zabývají rozvojovou pomocí. Někteří absolventi také odcházejí pracovat do různých rizikových zařízení. Jedná se třeba o uprchlické tábory či věznice.

Přehled studia: Sociální práce

 

 

Foto: sxc.hu

Další články k tématu

Designérka Horská navrhla komunikátor propojující nemocné s rodinami

Pomůcka pro paliativní péči vytvořená studentkou Fakulty architektury ČVUT Natálií Horskou přenáší doteky rukou na dálku. Pomáhá tak lidem, kteří chtějí zůstat v kontaktu se svými blízkými, ale nemohou být z různých důvodů u lůžka v nemocnici. Proč jsou součástí návrhu i lněná semínka? Jaké etické otázky musí designér řešit? A jak se autorka vypořádala […]

číst více

Studentka zfalšovala potvrzení o studiu. Hrozí jí vězení

Chtěla si udržet zaměstnání. Zfalšovala proto potvrzení o studiu. Pětadvacetiletou studentku totiž ze studia vyhodili a musela znovu nastoupit do prváku. Podmínkou zaměstnavatele ale bylo studium v pátém ročníku. O práci přišla a teď jí za padělání úřední listiny navíc hrozí až tři roky vězení. O případu informovala královéhradecké policie. „Policisté (…) obvinili z trestného činu […]

číst více

Nový rektor Univerzity Hradec Králové: Čeká nás hodně práce

Univerzita Hradec Králové si zvolila nového rektora. Bude jím stávající děkan přírodovědecké fakulty Jan Kříž, který ve volbě porazil jediného protikandidáta, děkana fakulty informatiky a managementu Josefa Hynka. Funkce by se měl ujmout příští rok v červenci. Školu pak povede následující čtyři roky. „Chci být viditelným rektorem, pro kterého jsou studující rovnocenní partneři a kvalita výuky […]

číst více