Sociální práce

Studenti v Ostravě mají novou studijní pomůcku – robotického tuleně

Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity nově využívá pro výuku a výzkum neobvyklý nástroj. Je jím terapeutický robotický tuleň PARO. Díky umělé inteligenci je schopný přizpůsobit se chování lidí. Pomocí zabudovaných senzorů dokáže pohybovat hlavou a ploutvemi, mrkat, reagovat na dotek, světlo a hlas, a dokonce umí napodobit zvuky skutečného tuleního mláděte. Při interakci s lidmi …

číst více

7 tipů, jak studenti mohou o Vánocích pomáhat

Vánoce jsou kromě jiného také období, kdy si lidé navzájem mnohem více pomáhají. Pořádají se různé charitativní akce nebo sbírky. Pomáhat ale můžete, i když jakožto student máte hluboko do kapsy. Třeba tak, že své nepotřebné věci pošlete dál nebo na Štědrý den prostřete o jedno místo navíc. Věnujte se dobrovolnické činnosti Jestliže netrpíte finanční …

číst více

Na hranici chudoby žijí tisíce vysokoškoláků. Projekt radí, jak z toho ven

Analýza projektu Neviditelní letos v létě odhalila, jaké skupiny lidí jsou nejvíce ohroženy chudobou. Je jich celkem pět a jednou z nich jsou i vysokoškoláci bez finanční podpory rodiny. Kolik takových studentů celkem je? Jak s jejich životy zamíchala pandemie a jak by se to celé dalo vyřešit? „Čau, já jsem Ondra. Jsem ve druháku na vejšce. Studuju …

číst více

Speciál O OBORECH: Sociální práce

Toužíte pomáhat druhým lidem? Možná jste netušili, že takový obor se dá dokonce studovat. Sociální práce vás připraví na pomoc znevýhodněným a vyloučeným skupinám, menšinám, cizincům a dalším lidem v ohrožení. Co vás během studia čeká a kde můžete tento obor studovat?

číst více

Speciál O OBORECH: Vychovatelství

Málokterý obor v sobě snoubí tolik profesí – pedagoga, psychologa, sociologa i manažera. Studium vychovatelství přináší možnost ovlivnit životy lidí kolem vás, pojďte se podívat, co jeho studium obnáší. (Pozn.: Článek byl 24. 11. 2013 aktualizován (lč))

číst více

Tip na léto: dobrovolnická práce v Severním Irsku

Veronika Matoušová strávila tři měsíce jako dobrovolnice prací s postiženými lidmi v Severním Irsku. Jaké to je pracovat v rámci komunity Camphillského hnu­tí?

číst více

Rozhovor: jak skloubit práci, školu a domácnost?

Vysokou školou možnosti dalšího studia po maturitě zdaleka nekončí. Pokud se pro svou profesi potřebujete naučit něco nového, nechcete se kvůli škole vzdát zaměstnání nebo vás nepřijali na vaši vysněnou univerzitu, vždy se můžete zapojit do tzv. celoživotního vzdělávání. U některých profesí je to dokonce vaší povinností. Své o tom ví Jana Dlouhá, která pracuje jako pečovatelka a vzdělání si musí neustále doplňovat.

číst více

Dobrovolnictví aneb Jak prospět sobě i jiným

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste využili své síly ve prospěch potřebných? Chtěli byste nasbírat cenné zkušenosti za našimi hranicemi a nevadilo by vám při tom, že za to nebudete dostávat závratné sumy peněz? Potom by se vám mohlo hodit několik užitečných informací o tom, jak se stát dobrovolníkem a co od toho čekat.

číst více