Sociální práce

Designérka Horská navrhla komunikátor propojující nemocné s rodinami

Pomůcka pro paliativní péči vytvořená studentkou Fakulty architektury ČVUT Natálií Horskou přenáší doteky rukou na dálku. Pomáhá tak lidem, kteří chtějí zůstat v kontaktu se svými blízkými, ale nemohou být z různých důvodů u lůžka v nemocnici. Proč jsou součástí návrhu i lněná semínka? Jaké etické otázky musí designér řešit? A jak se autorka vypořádala …

číst více

Sociální práce: Potřebný obor, který se hledá

Zajímají vás sociální témata a chcete pomáhat lidem? V našem článku se mimo jiné dozvíte, na jaký typ sociální práce musíte mít ze zákona vysokoškolský titul, jestli vás dokážou univerzitní obory připravit na praxi i to, jaký je o studium zájem. Není pracovník jako pracovník Nejprve si ujasněme pojmy. Ne každý, kdo pracuje v sociální sféře je totiž …

číst více

Studenti MUNI pomáhají lidem. Dobročinný spolek nabízí i praxi

Dobročinný studentský spolek Mise naděje se zaměřuje na pomoc dětem s autismem, z dětských domovů, vážně nemocným dětem i osamělým seniorům a hospitalizovaným pacientům. Jde o jedinou neziskovou organizaci v Česku, jejímiž členy jsou primárně vysokoškolští studenti. Letos slaví deset let od svého založení. Zakládajícím členem spolku je bývalý student Ekonomicko-správní a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Daniel …

číst více

Rodiny 18letých na příspěvek 5000 nedosáhnou. Vadí to rodičům i studentům

Kvůli zdražování dostali letos rodiče dětí, kterým doposud nebylo osmnáct let, jednorázový příspěvek pět tisíc korun. Nárok na příspěvek tak nemají rodiče vysokoškoláků. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž spoléhá na to, že plnoletí studenti pomoc nepotřebují a peníze si zvládnou vydělat sami. Řada vysokoškoláků ale kvůli náročnému studiu nemá čas pracovat. Studium a brigádu …

číst více

Studenti v Ostravě mají novou studijní pomůcku – robotického tuleně

Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity nově využívá pro výuku a výzkum neobvyklý nástroj. Je jím terapeutický robotický tuleň PARO. Díky umělé inteligenci je schopný přizpůsobit se chování lidí. Pomocí zabudovaných senzorů dokáže pohybovat hlavou a ploutvemi, mrkat, reagovat na dotek, světlo a hlas, a dokonce umí napodobit zvuky skutečného tuleního mláděte. Při interakci s lidmi …

číst více

7 tipů, jak studenti mohou o Vánocích pomáhat

Vánoce jsou kromě jiného také období, kdy si lidé navzájem mnohem více pomáhají. Pořádají se různé charitativní akce nebo sbírky. Pomáhat ale můžete, i když jakožto student máte hluboko do kapsy. Třeba tak, že své nepotřebné věci pošlete dál nebo na Štědrý den prostřete o jedno místo navíc. Věnujte se dobrovolnické činnosti Jestliže netrpíte finanční …

číst více

Na hranici chudoby žijí tisíce vysokoškoláků. Projekt radí, jak z toho ven

Analýza projektu Neviditelní letos v létě odhalila, jaké skupiny lidí jsou nejvíce ohroženy chudobou. Je jich celkem pět a jednou z nich jsou i vysokoškoláci bez finanční podpory rodiny. Kolik takových studentů celkem je? Jak s jejich životy zamíchala pandemie a jak by se to celé dalo vyřešit? „Čau, já jsem Ondra. Jsem ve druháku na vejšce. Studuju …

číst více

Speciál O OBORECH: Sociální práce

Toužíte pomáhat druhým lidem? Možná jste netušili, že takový obor se dá dokonce studovat. Sociální práce vás připraví na pomoc znevýhodněným a vyloučeným skupinám, menšinám, cizincům a dalším lidem v ohrožení. Co vás během studia čeká a kde můžete tento obor studovat?

číst více

Speciál O OBORECH: Vychovatelství

Málokterý obor v sobě snoubí tolik profesí – pedagoga, psychologa, sociologa i manažera. Studium vychovatelství přináší možnost ovlivnit životy lidí kolem vás, pojďte se podívat, co jeho studium obnáší. (Pozn.: Článek byl 24. 11. 2013 aktualizován (lč))

číst více

Tip na léto: dobrovolnická práce v Severním Irsku

Veronika Matoušová strávila tři měsíce jako dobrovolnice prací s postiženými lidmi v Severním Irsku. Jaké to je pracovat v rámci komunity Camphillského hnu­tí?

číst více