Šelmy vs. lidé? Mendelova univerzita usiluje o soužití druhů v Karpatech

3. 5. 2023 | Aktuality

výzkum MENDELUVelké Karpaty jsou domovem jedné z největších populací rysů, vlků i medvědů v Evropě. Žijí zde ale také lidé. Přispět k soužití zvířecího a lidského druhu chce nyní Mendelova univerzita v Brně v rámci mezinárodního projektu Interreg Central Europe – LECA. Jeho cílem je mimo jiné předcházení konfliktům šelem s lidmi a prevence pytláctví. Do projektu se zapojilo také Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Rumunsko a Ukrajina.

„Velké šelmy jsou nepostradatelnou součástí karpatských lesních ekosystémů,“ vysvětluje koordinátor projektu, zoolog Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

„Jejich ochrana a řešení konfliktů s člověkem však nemůže dlouhodobě fungovat bez mezinárodní spolupráce.  Právě o ni se bude opírat projekt LECA, který má za cíl přinést řadu efektivních doporučení a řešení pro zlepšení koexistence lidí a velkých šelem v regionu Karpat,“ dodává.

Jedním z hlavních pilířů projektu bude monitoring populace šelem „Náš mezinárodní tým bude postupovat cestou konzistentního a účinného monitoringu, do kterého zapojíme místní zainteresované subjekty, jako jsou myslivci, zemědělci, obce i státní instituce,“ nastiňuje Duľa.

„Díky tomu získáme aktuální informace o stavu populací velkých šelem a také o míře konfliktů s člověkem v přeshraničních pilotních oblastech Karpat, které nám následně pomohou stanovit účinná opatření,“ věří koordinátor projektu.

Tým z Ústavu ekologie lesa má s monitoringem, výzkumem a ochranou velkých šelem dlouholeté zkušenosti. V příštích třech letech povede tým čítající celkem 26 partnerů ze sedmi zemí. Společně budou spolupracovat na vytvoření koordinovaných postupů pro prevenci konfliktů a ochranu velkých šelem v Karpatech. Za tímto účelem budou do spolupráce zapojeny nevládní a výzkumné organizace, ministerstva, národní parky a také univerzity.

 

Zdroj: MENDELU

Další články k tématu

Studenti studentům. Startuje vzdělávací soutěž středoškoláků o biodiverzitě

Nezisková organizace Studentská Energie Národa (SEN), společnost Mattoni 1873 a odborníci z Českého svazu ochránců přírody vyhlásili už třetí ročník soutěže Cirkulujme. Letošním tématem je biodiverzita. Cílem soutěže je vzdělávat a motivovat mladé lidi k aktivnímu přístupu k ochraně životního prostředí. „Do soutěže se mohou přihlásit jednotlivci, týmy či celé třídy z 1. a 2. stupňů základních […]

číst více

„Máme holé lesy!“ Studenti stávkovali za klima

17. listopad je mezinárodní den studentů. Jde o jediný mezinárodní svátek, který má kořeny v Česku. Desítky studentů svůj letošní svátek využily k tomu, aby upozornily na problémy související s klimatem. Pochodem na výročí sametové revoluce završili v největších českých městech třídenní stávku za klima. Stávky za klima se účastnili studenti z Prahy, Brna, Olomouce, Pardubic a Hradce Králové. Cílem […]

číst více

Univerzita pomohla ostravské zoo. Vytvořila falešná vejce

Vysoká škola báňská – Technická univerzita a zoologická zahrada v Ostravě spojily své síly, aby se pokusily zachránit ohrožené druhy ptactva. Zaměstnanci z vysokoškolské umělecké slévárny vytvořili podkladky, tedy modely vajec předem vybraných druhů ptáků, u nichž se zoo snaží navýšit šanci na úspěšné odchování mláďat. „Hnízdícím ptákům je třeba vložit do hnízda podkladek, jinak by ztratili […]

číst více