Univerzita pomohla ostravské zoo. Vytvořila falešná vejce

21. 5. 2024 | Aktuality

Zoologie v OstravěVysoká škola báňská – Technická univerzita a zoologická zahrada v Ostravě spojily své síly, aby se pokusily zachránit ohrožené druhy ptactva. Zaměstnanci z vysokoškolské umělecké slévárny vytvořili podkladky, tedy modely vajec předem vybraných druhů ptáků, u nichž se zoo snaží navýšit šanci na úspěšné odchování mláďat.

„Hnízdícím ptákům je třeba vložit do hnízda podkladek, jinak by ztratili zájem o hnízdění. Podkladek musí samozřejmě mít velmi podobný vzhled jako pravé vejce, protože některé druhy ptáků jsou velmi vnímavé a jen tak nějaký podkladek nepřijmou,“ vysvětlil zoolog Petr Vrána.

Při vytvoření podkladků je důležitý nejenom jejich vzhled a co největší podobnost pravému vejci, ale rovněž správné těžiště, tvar a váha: „Ptáci při inkubaci vejce pravidelně otáčejí, a tak můžou podkladky rozeznat,“ doplnil Vrána. Podkladky odborníci vyrobili podle skutečných vajec a jako materiál použili umělou pryskyřici vylitou do forem. Dalším krokem bylo ruční dobarvení vajec netoxickými barvami.

Zoo falešná vejce využívá pro pomoc nezkušeným ptačím rodičům: „Při odchovu ptačích mláďat se občas stává, že zejména nezkušení rodiče neinkubují snůšku spolehlivě, takže hrozí rozbití vejce či jeho vykutálení z hnízda. Podkladky jsou téměř k nerozeznání od skutečných vajec,“ říká Šárka Nováková, mluvčí zoo.

Zoo v Ostravě aktuálně chová přes 120 druhů ptáků jejichž vejce mají odlišné vlastnosti. Tak například vejce ptáků hnízdících na zemi anebo v otevřených hnízdech svou barvou obvykle co nejvíce splývají s prostředím. Vejce dutinových ptáků zase bývají bílá. Podkladky z dílny vysokoškolské slévárny zatím zoo využila pro odchov mláďat vzácných ptáků, jako je berneška rudokrká či dytík velký.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu