Výběr oboru

Staň se FELákem v Plzni!

Pokud chcete mít po studiu jistou práci, škola s technickým zaměřením je pro vás jasná volba. Techniků je totiž momentálně na trhu zoufale málo. Špičkový odborník v oboru se z vás může stát díky studijním programům, které letos otevírá Elektrotechnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni. Fakulta s dlouhou historií a moderními laboratořemi. Kvalitní pedagogové, kteří si zakládají na individuálním přístupu a …

číst více

Zahraniční studenty láká na české VŠ kvalita i bezpečí

Počet zahraničních studentů v České republice se za posledních 15 let sedminásobně zvýšil. Kolik jich tedy u nás aktuálně studuje a jaké obory a města si nejčastěji vybírají? Na českých státních a soukromých univerzitách studuje zhruba 300 tisíc studentů, z toho je více jak 43 tisíc cizinců. Naprostá většina z nich studuje vysokou školu v českém jazyce, tedy bezplatně. …

číst více

Váháš s přihláškou? Tipy na zajímavé obory

Nalejme si čistého vína. Při výběru vysoké školy nejsme tak racionální, jak se snažíme tvářit (minimálně před středoškolskými profesory a rodiči). Zohledňujeme, jestli škola není moc blízko (chci pryč od rodičů a chci to hned), nebo naopak moc daleko (mama hotel není zas tak špatný). Ale taky to, jak v daném městě vypadají koleje a vysokoškolský …

číst více

Studuj, co tě baví! Vzkazuje Ostravská univerzita

S novým rokem přišla Ostravská univerzita v rámci své kampaně s apelem na maturanty, aby vybírali podle toho, co je baví. „Když totiž člověk dělá to, co ho baví, může být úspěšný v jakémkoli oboru,“ vysvětluje poselství kampaně Adam Soustružník, tiskový mluvčí OU. Uchazeči o studium se do 28. února musejí rozhodnout, jakým směrem se dále v životě vydají, jaký obor pro …

číst více

Rozdíl mezi humanitním a technickým studiem – vnímáte to stejně?

Je všeobecně rozšířeným názorem, že jediné pořádné studijní obory jsou přírodní vědy a technika. Humanitní/společenské vědy jsou v podstatě jen takový snadný způsob, jak získat titul, bohužel bez významného uplatnění. Pravda, kolik egyptologů, kunshistoriků nebo filozofů potřebuje zemička malá, jako je ta naše? Zatímco inženýrů do výzkumu, vývoje a výroby potřebujeme stále dost, ať už je …

číst více

Blíží se pražský Gaudeamus

Pokud stále přemýšlíte, na kterou vysokou školu se vydat, v rozhodování vám může pomoci veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus, který se bude konat ve dnech 28.–29. ledna. Veletrh umožňuje studentům setkat se se zástupci jednotlivých škol, získat důležité informace a určitý přehled o možnostech studia. Na veletrhu bude zastoupeno 148 samostatných vystavovatelů, 203 fakult a přes 3 000 studijních oborů. Zastoupeny budou …

číst více

Online testy odborníka nenahradí, výběr oboru ale ovlivnit mohou

Je to každý rok stejné: čím blíže je termín pro podání přihlášek na většinu vysokých škol, tím žádanější jsou nejrůznější formy pomoci při volbě toho „pravého“ oboru. Poradit s výběrem může samozřejmě rodina či nejbližší přátelé, ale někdy je vhodnější spíše nestranná nápověda – třeba od odborníka z pedagogicko-psychologické poradny, a nebo ještě pohodlněji za pomoci online testů. Co však lze od nich čekat?

číst více

“Nebojte se studium o rok odložit”, radí ředitelka pedagogicko-psychologické poradny

Termín podávání přihlášek na většinu vysokých škol už klepe na dveře a vy stále nevíte, jaký studijní obor si vybrat. O tom, jak se s takovým problémem vyrovnat, jsme si povídali s paní Helenou Hudečkovou, ředitelkou Pražské pedagogicko-psychologické poradny.

číst více