Univerzity nebudou vyžadovat složení nepovinných částí maturity

6. 4. 2021 | Aktuality

Univerzity nebudou po uchazečích vyžadovat složení nepovinných částí maturityMaturita letos kvůli pandemii dozná řady změn. Ústní část státní maturity bude nepovinná, didaktické testy nebudou muset psát studenti, kteří pomáhali v nemocnicích či sociálních zařízeních, stejně jako loni se nebudou psát slohovky. Jak na novou podobu maturity nahlížejí vysoké školy?

Univerzita Karlova nepovinné části zkoušky zohledňovat nehodlá. Zaměří se pouze na to, jestli student úspěšně složil maturitu jako celek. „Podmínkou zůstává dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou bez ohledu na to, v jaké podobě maturitu uchazeč podle březnových úprav maturitních zkoušek složil,“ vysvětlil stanovisko UK mluvčí univerzity Václav Hájek.

Vyžadovat úspěšné složení ústní zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka nebude ani ČVUT. K tomu, aby se studenti mohli na školu přihlásit a následně v případě úspěchu u přijímacích zkoušek nastoupit, jim bude stačit složit povinné části maturity.

Stejný přístup volí i Masarykova univerzita, kde bude opět stačit maturitní vysvědčení. Univerzita Palackého v Olomouci taktéž požaduje úspěšné dokončení středoškolského vzdělání bez ohledu na to, z čeho uchazeč maturuje či jakou formu maturity získá.

Ani Západočeská univerzita v Plzni nebude přihlížet k tomu, jestli si studenti zvolí možnost skládat státní ústní zkoušky nebo nikoliv. „Velká část fakult přijímá uchazeče na základě jiných kritérií. Výsledek maturitní zkoušky se do hodnocení nezapočítává,“ doplnila mluvčí ZČU Šárka Stará.

Jednoduší podobu maturit schvaluje také předseda České konference rektorů Petr Sklenička. Rektoři by však nepodpořili případnou úřednickou maturitu, kterou prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO). V případě úřednické maturity by studenti neskládali žádné zkoušky a maturitní vysvědčení by získali na základě studijního průměru. „Dovedeme si představit, že (maturity) nebudou zcela stoprocentní a kompletní, jak jsme zvyklí, když není nouzový stav, ale určité prvky maturit musí zůstat zachovány. Na tom se shodujeme,“ vysvětlil Sklenička.

Proti úřednické maturitě se staví také zástupci z řad zaměstnavatelů. Viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková uvedla, že někteří zaměstnavatelé by úřední maturitu nemuseli uznat jako plnohodnotnou.

Zdroj: Univerzita Karlova, ČVUT, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého, Plzeň Rozhlas, TV Barrandov

Další články k tématu

Koronavirus: Scio testy se posunou asi o měsíc, maturity budou, až se otevřou školy

Koronavirus: Scio testy se posunou asi o měsíc, maturity budou, až se otevřou školy

Školáky čeká doba nejistá. Řada důležitých termínů totiž závisí na tom, kdy se znovu otevřou školy. To momentálně nikdo neví. Může to být v řádu týdnu, ale i měsíců. Ministr školství Robert Plaga minulý týden uvedl, že předloží vládě návrh, aby se maturity odložily až na dobu znovuotevření škol. Ministr už dříve řekl, že nepředpokládá, že …

číst více
Maturita 2021 v otázkách a odpovědích

Maturita 2021 v otázkách a odpovědích

Letošní maturitní zkouška bude jiná než v předchozích letech. Kvůli koronaviru se posunou termíny a některé části zkoušky budou dobrovolné. Na koho se budou vztahovat výjimky? Zodpovídáme nejdůležitější otázky maturantů. Kdy maturity probíhají? 24. až 26. května se budou konat didaktické testy. Mimořádný termín didaktických testů je 7. až 9. července. Písemné práce, písemné zkoušky a …

číst více
Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Již několik dní od vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol avizoval ministr školství Robert Plaga, že společné přijímací zkoušky na střední školy se místo dvou termínů budou konat jen v jednom. Nyní už byl návrh schválen vládou. Termín přijímaček však zatím ministerstvo nestanovilo. Řada rodičů žáků, které významná zkouška čeká, je však proti. V peticích žádají, …

číst více