Speciál O OBORECH: Vychovatelství

26. 11. 2013 | O studijních oborech

Náplň studia

Studijní obory zaměřené na vychovatelství jsou zpravidla jakýmsi průsečíkem poznatků z oblasti pedagogiky, psychologie, sociologie, ale i dalších humanitních, metodických či manažerských oborů. Většina z nich se přitom orientuje zejména na vychovatelství v sociálně pedagogických zařízeních nebo například v institucích věnujících se tělesně či mentálně handicapovaným lidem.
Pod programy zaměřené na vychovatelství ale spadají také například obory zabývající se pedagogikou volného času. Tyto se pak většinou orientují spíše na vzdělávání v oblasti zážitkové pedagogiky, environmentální výchovy, sportu, tvůrčího rozvoje jedince apod. Mimo výše uvedené oblasti se studenti vychovatelských oborů vzdělávají také v problematice metodického vedení lidí a organizování skupiny, výchovy mládeže, prevence patologických jevů apod. Obor vychovatelství je obsahově velmi blízký i jiným studijním oborům, které naše vysoké školy nabízejí. Pokud vás tedy tato oblast zajímá, můžete se při výběru školy poohlédnout také po oborech, jako je například sociální pedagogika, speciální pedagogika, zážitková pedagogika, sociální práce, sociální poradenství a mnohé další.

Nepsaný profil uchazeče

Studium vychovatelství a jeho aplikace v praxi obecně vyžaduje, tak jako asi jakákoli práce s lidmi, jistou míru citlivosti a schopnosti najít adekvátní přístup k jednotlivým klientům, schopnost správně analyzovat povahu jejich problémů (případně těmto problémům předcházet) a především je odpovídajícím způsobem řešit. Téměř nutná je pak v tomto oboru i přiměřená dávka empatie a sociálního cítění, dispozice k rychlé a uvědomělé reakci či k řešení náročných životních situací, a to vše při vědomí vysoké zodpovědnosti za výsledky svého rozhodnutí. Samozřejmostí by mělo být také umění vést lidi a schopnost s nimi jednat.

Předměty

Během studia tohoto oboru se vzhledem k jeho zaměření můžete setkat s předměty, jako je pedagogika a speciální pedagogika, biologie člověka, psychologie, filozofie, sociologie, psychopedie (obor speciální pedagogiky, zabývající se výchovou osob s mentálním či jiným duševním postižením), etopedie (obor zabývající se výchovou a vzděláváním sociálně narušené mládeže), logopedie (nauka o poruchách řeči a výslovnosti a o jejich nápravě), patopsychologie (obor zabývající se chorobnými stavy a anomální povahou duševních pochodů a stavů), sociální patologie, psychoterapie, penologie (obor zabývající se trestem a formách jeho nařízení, výkonu či účinky), metodika zájmových činností, duševní hygiena, zdravotnická pomoc, sociální komunikace, předměty zaměřené na různé formy terapie a mnohé další.

Profil absolventa

Škála profesních možností, kam se po studiu vychovatelství vydat, je velmi široká. Absolventi se většinou uplatňují jako vychovatelé v různých typech pedagogických, sociálně pedagogických, sociálních či volnočasových zařízeních (sem patří například školy a školní družiny, specializované poradny, ústavy sociální péče, doléčovací centra, terapeutické komunity, dětská krizová centra, diagnostické ústavy, dětské domovy, střediska volného času, krizová a kontaktní centra, nízkoprahové kluby pro děti a mládež atp.). Uplatnit se ale mohou například i v sociálních službách, psychiatrických léčebnách, nápravných zařízeních a rehabilitačních centrech, v oblasti vězeňství, v rámci policejních složek, v uprchlických zařízeních, v oblasti integrace azylantů atp.
Absolventi oborů zaměřených na volnočasovou pedagogiku mohou najít uplatnění mimo jiné v centrech volného času dospělých i mládeže, střediscích ekologické výchovy, školních klubech a družinách, v organizacích nabízejících rozvoj týmu a pracovních kolektivů apod., a to nejen jako vychovatelé, ale i jako poradci, manažeři, organizátoři volného času i na jiných pozicích.

Kde lze vychovatelství studovat

JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

OSTRAVSKÁ UNIVERZITA V OSTRAVĚ

UNIVERZITA JANA EVANGELISTY PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM

  • Pedagogická fakulta
  • Program: Vychovatelství
  • Obor: Pedagogika volného času (Bc.), Vychovatelství pro speciálně pedagogické instituce (Mgr. navazující)
  • Web: pf.ujep.cz

UNIVERZITA HRADEC KRÁLOVÉ

UNIVERZITA JANA ÁMOSE KOMENSKÉHO

  • Obor: Speciální pedagogika – vychovatelství (Bc­.)
  • Web: www.ujak.cz

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI

Další články k tématu

Stále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?

Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]

číst více

Přes 50 procent učitelů je pro umělou inteligenci ve školách

  Pro začlenění umělé inteligence (AI) do výuky se vyslovilo 56 procent učitelů. Vyplývá to ze studie Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti Microsoft. Naopak 19 procent vyučujících si myslí, že AI do výuky nepatří. Vedoucí výzkumného týmu Kamil Kopecký však upozorňuje, že ačkoliv většina pedagogů je pro umělou inteligenci, pohled na ni má každý jiný. […]

číst více

Studentka zfalšovala potvrzení o studiu. Hrozí jí vězení

Chtěla si udržet zaměstnání. Zfalšovala proto potvrzení o studiu. Pětadvacetiletou studentku totiž ze studia vyhodili a musela znovu nastoupit do prváku. Podmínkou zaměstnavatele ale bylo studium v pátém ročníku. O práci přišla a teď jí za padělání úřední listiny navíc hrozí až tři roky vězení. O případu informovala královéhradecké policie. „Policisté (…) obvinili z trestného činu […]

číst více