Helena Zikmundová

Chytilová bude vedoucí Katedry režie

Režisérka Věra Chytilová od 1. 5. 2005 povede Katedru režie pražské FAMU.

číst více

Studenti Univerzity Karlovy protestují proti stavu české politiky

Výraznou nespokojenost s činností českých politiků vyjadřují někteří studenti UK. Svůj protest vtělili do prohlášení, v němž volají politické představitele k zodpovědnosti a požadují v první řadě demisi současné rozpadající se vlády, jež podle nich neplní svou funkci.

číst více

Tři miliardy na zkvalitnění školství

K použití během let 2004 až 2006 je určena částka 3 miliardy korun, kterou českému Ministerstvu školství poskytl Evropský sociální fond. Ministerstvo má v plánu z těchto peněz podpořit vědu, výzkum a především změny v dosavadním vzdělávacím systému na českých školách.

číst více

Veletržní palác v Praze bude počátkem března opět hostit veletrh Schola Nova

Dvanáctý ročník veletrhu Schola Nova, plánovaný na 8. – 10. března, bude stejně jako ty předchozí zaměřen na prezentaci novinek z oblasti školství a vzájemné setkání pedagogů, zástupců jednotlivých škol i odborných pracovníků.

číst více

I letos bude udělena Cena rektora Masarykovy univerzity

Soutěž o Cenu rektora MU 2005 proběhne ve čtyřech kategoriích: Cena za významný tvůrčí čin, Cena pro nejlepší studenty doktorských studijních programů univerzity, Cena pro nejlepší posluchače magisterského studia MU a Cena pro nejlepší sportovce z řad studentů a pracovníků univerzity.

číst více

Afričtí studenti žádají svá stipendia

Přibližně dvě stovky studentů z Guineje-Bissau, kteří pobývají v Moskvě, nedostaly už rok od své vlády přidělená stipendia, tj. 60 USD měsíčně. Studenti se rozhodli přistoupit k demonstrativním krokům: zahájili hladovku a svého vlastního velvyslance v Moskvě drží jako rukojmí.

číst více

Než se vypravíte do knihovny, zkuste internet

Vaši učitelé a profesoři mají zase o důvod míň pohrdat internetem jakožto zdrojem informací. Portál Google vymyslel pro vás (a koneckonců i pro ně) novou službu, speciálně zaměřenou na vyhledávání odborných textů publikovaných na webu. Google Scholar je zatím k dispozici ve zkušební beta-verzi.

číst více

Další učitelská stávka?

Asociace školských odborů (AŠO) požaduje mimo jiné zvýšení učitelských platů, vyšší dotace pro resort školství a konec Petry Buzkové ve funkci ministryně.

číst více

Další filmová studia, tentokrát v Písku

Budoucí filmaři mohou od září studovat také na nové Filmové akademii v Písku, která otvírá obory režie, produkce, kamera a animovaná tvorba a navazuje tak na program Vyšší odborné školy filmové.

číst více

V Budějovicích do dvou let další vysoká škola

Nová vysoká škola technického zaměření by měla během dvou let vzniknout v Českých Budějovicích. Jihočeské krajské město se tak snaží zastavit odliv studentů na univerzity v Praze, Brně nebo Plzni.

číst více