Afričtí studenti žádají svá stipendia

26. 1. 2005 | Aktuality

Přibližně dvě stovky studentů z Guineje-Bissau, kteří pobývají v Moskvě, nedostaly už rok od své vlády přidělená stipendia, tj. 60 USD měsíčně. Studenti se rozhodli přistoupit k demonstrativním krokům: zahájili hladovku a svého vlastního velvyslance v Moskvě drží jako rukojmí.

Snaha guinejských studentů není zdaleka tak naivní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Už v roce 2003 se jim podařilo donutit vládu své chudé země k zaplacení podobným způsobem. Sám velvyslanec Rogerio Herbert navíc odmítl pomoc ze strany ruských úřadů – mladí lidé ostatně tvrdí, že mu nehodlají ublížit, pouze mu znemožní odchod z budovy do té doby, než dostanou své peníze. „Velvyslanec je naším rukojmím, nedovolíme mu nikam jít. Zavřeme všechny dveře a diplomatická služba nebude fungovat, dokud nedostaneme vyplacena stipendia,“ uvedl jeden ze studentů.

zdroj: Idnes