Další učitelská stávka?

30. 9. 2004 | Aktuality

Asociace školských odborů (AŠO) požaduje mimo jiné zvýšení učitelských platů, vyšší dotace pro resort školství a konec Petry Buzkové ve funkci ministryně.

Radikálnější zástupci odborů tak vyjadřují svůj nesouhlas s postupem sociálnědemokra­tické vlády, která podle nich nepodporuje školství tak, jak slibovala v programovém prohlášení. Dosavadní vzestup platů pedagogických pracovníků není podle předsedy AŠO Radka Sárköziho dostatečný. Organizace proto navrhuje nárůst učitelských platů na 30 000 Kč, dále zvýšení dotací na školství na unijní průměr, který představuje 6 % HDP, odstoupení současné ministryně Petry Buzkové a konečně ustavení pedagogické komory s povinným členstvím. Jestliže těmto požadavkům nebude vyhověno, plánuje Sárközi na leden či únor příštího roku další, časově neomezenou stávku učitelů. Není však dosud jisté, zda se k případné akci přidá i ta část pedagogů, která není v odborech. S názory AŠO se neztotožňují umírněnější představitelé odborů, sdružení v Českomoravském odborovém svazu pracovníků ve školství. „Jsme si na rozdíl od asociace vědomi, že probíhá reforma veřejných rozpočtů a každá miliarda navíc se těžko hledá,“ uvedl předseda svazu František Dobšík.

zdroj: www.ceskenoviny.cz