Chytilová bude vedoucí Katedry režie

17. 4. 2005 | Aktuality

Režisérka Věra Chytilová od 1. 5. 2005 povede Katedru režie pražské FAMU.

Děkan Filmové a televizní fakulty akademie múzických umění v Praze Michal Bregant jmenoval novou vedoucí Katedry režie na této škole režisérku Věru Chytilovou, která na katedře působí jako pedagožka.

Věra Chytilová patří k významným českým režisérským osobnostem od 60. let, kdy vznikl např. její ceněný snímek Sedmikrásky. V mládí si při studiu architektury přivydělávala jako manekýna a komparsní herečka, k filmu se dostala přes profesi klapky, postupně se stala pomocnou režisérkou a doplnila si vzdělání absolvováním FAMU. K jejím nejznámějším snímkům patří zmiňované Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Panelstory, Kalamita, Hra o jablko, dokument Praha – neklidné srdce Evropy, Faunovo velmi pozdní odpoledne a Kopytem sem, kopytem tam, po revoluci pak natočila komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pasti, pasti, pastičky a Vyhnání z ráje. Chytilová je členkou Evropské filmové akademie.