Porovnání oborů

POROVNÁNÍ OBORŮ: Zahradnictví

Říká se, že Češi jsou národem chatařů a chalupářů. A co by to bylo za chalupu, kdyby své hosty nevítala krásně upravenou zahrádkou a kdyby kdesi v koutku neukrývala zrající rajská jablíčka anebo aspoň mrkev. Jenže obory věnované zahrádkářství, které nabízejí obě naše zemědělské univerzity, dokazují, že oblast studia zahradnictví sahá i „za humna“. Co vše tedy takový obor zahrnuje?

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzika II.

Kdyby se dnes Newton či Einstein chystali na vysokou školu, možná by se divili v jaké míře se dnes fyzika studuje. Abyste se v té změti oborů neztratili, přinášíme vám malého průvodce. Tentokrát obory Palackého univerzity, Ostravské univerzity, Univerzity Hradec Králové a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzika I.

Kdyby se dnes Newton či Einstein chystali na vysokou školu, možná by se divili v jaké míře se dnes fyzika studuje. Abyste se v té změti oborů neztratili, přinášíme vám malého průvodce. V první části se zaměříme na Masarykovu univerzitu, Karlovu univerzitu, Technickou univerzitu v Liberci a Jihočeskou univerzitu.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Taneční umění

„Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším…“ řekl jednou slavný český tanečník a choreograf Joe Jenčík. Ačkoli od tohoto výroku uplynulo už několik desítek let, určitě by jeho slova potvrdili všichni, kdo se na různých úrovních tanci věnují i dnes. A věřte nebo ne, tanec se dá studovat i na akademické půdě.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Textilní tvorba

Je to pravda odvěká, že šaty dělají člověka. Předtím ale musí někdo vyrobit ony šaty a to tak, aby co nejlépe odpovídaly požadavkům zákazníka. Že to není práce jednoduchá, dokazuje i velké množství různých oborů zabývajících se textilní tvorbou. Můžete se sami přesvědčit, že podobné studium kromě návrhářství vyžaduje i znalosti z chemie či managementu.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Regionální rozvoj II.

Zviditelnění kraje, oblasti, okresu či obce, zvýšení atraktivity pro investory, zlepšení sociálních podmínek, podpoření kulturní jedinečnosti, vymýšlení a realizování podpůrných projektů – to vše je náplní rozvoje regionů. Kde nabýt vědomostní a zkušenostní základ vám napoví i druhá část našeho přehledu.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Metalurgie

Možná, že o významu slova metalurgie má mnoho lidí jen nejasné povědomí, nebo o něm dokonce nikdy neslyšeli. Za všechny ty, kdo už o metalurgii něco vědí, tedy jen lakonicky prozraďme, že jde o obor, bez jehož existence bychom dnes asi byli stále někde na úrovni eneolitu… A kde že lze u nás takový obor studovat? (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Uměnovědná studia

Že umění někdy může být i věda dokládá obor, který u nás samostatně nabízejí celkem dvě vysoké školy. Nazývá se uměnovědná studia a jeho cílem je připravit takové odborníky, kteří mají nejen široký kunsthistorický rozhled, ale jsou schopni umění také správně teoreticky i prakticky interpretovat. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)