Školné na Slovensku schváleno

Slovenská vláda schválila návrh zákona o zavedení poplatků za studium na vysokých školách. Do sněmovny by se tento návrh, který by měl začít platit od ledna příštího roku, měl dostat pravděpodobně v červnu.

Vysoké ambice slovenských rektorů

Devatenáct z dvacetičtyř rektorů slovenských vysokých škol se v pátek 21. května sešlo v Prešove, aby diskutovalo o problémech a především perspektivách slovenského vysokého školství.

Na Přesahy přišel i Fantomas

Dvorek Fakulty sociálních studií v Brně a přilehlá zahrada křesťanského internátu Petrinum se v sobotu 15. května proměnili v rejiště podivných individuí. Kolébala se do rytmu hlasité hudby, pojídala vegetariánské bagety ekologicky orientovaných neziskovek, pila Starobrno nebo čaj a hrála si. Ptáte se co? Fotbálek, petanque, moduritové Člověče, nezlob se. Ti nejodvážnější návštěvníci se ale vyřádili na tvořivých dílnách. Akce se jmenovala Přesahy 04 a pořádalo ji stejnojmenné občanské sdružení z FSS.

Stipendium od Oskara

Oskarovo stipendium, jak už sám název napovídá, uděluje Oskar, jeden z mobilních operátorů na českém trhu. Podpora, jež může dosáhnout až 18 tisíc korun měsíčně, je určena pro vysokoškolské studenty, kteří mají zájem se rozvíjet, chtějí uskutečnit své projekty a využít rady a vybavení profesionálů v tzv. Výzkumném a vývojovém centru na ČVUT v Praze (jinak také RDC – Research and Development Center).

číst více

Maturita za mnou, maturita přede mnou

První maturitní týden se chýlí ke konci. Přinesl mnoho radosti, snad několik zklamání, ale hlavně spoustu stresu. Celá redakce vzpomíná na vlastní bitvu o maturitní vysvědčení a všem přeje lehké otázky a shovívavé učitele. Těm, kteří zkoušku dospělosti již složili, moc gratulujeme!!!

Studenti pro venkov

Ačkoli to nám Pražákům ne vždy dochází, nejen z města student pochází. A odkud tedy je, když ne z města? Inu, z vesnice. Na rozvoj venkovského prostoru, především rozvoj cestovního ruchu v obcích, byl zaměřen v pořadí již třetí pobytový seminář Studenti pro venkov, tentokrát nazvaný: „Jsme v Unii, a co teď?“ Měl jsem to štěstí a od 6. do 9. května jsem byl při tom…

Univerzita pro toreadory

Ochránci zvířat šílí, tradičně založení Španělé si s úsměvem mnou ruce. Rod hrdinských toreadorů nevyhyne – univerzita ve španělské Cordobě letos otevřela katedru taurologie.

číst více

Policisté v Lodži omylem zabili studenta

V noci ze soboty na neděli se v polské Lodži odehrál incident, který skončil zastřelením studenta a zraněním několika dalších. Ukázalo se, že střelcem byl jeden z policistů, přivolaných na studentský majáles poté, co na studenty zaútočila početná skupina fotbalových fanoušků. Pachateli hrozí až pět let vězení.

Semináře o Evropském sociálním fondu

Pedagogické centrum Praha a Národní ústav odborného vzdělávání připravily semináře o možnostech čerpání prostředků z Evropského sociálního fondu (ESF). Z těchto financí totiž školy mohou pokrýt až 75 % nákladů na projekty zlepšující kvalitu vzdělávání.

Studentská vědecká konference UK

Dne 13. května se na pražské pedagogické fakultě uskuteční Studentská vědecká konference Univerzity Karlovy, kde budou studenti představovat své diplomové, doktorandské, bakalářské, ročníkové nebo seminární práce z oblasti společenských věd.