Aktuality

Školský zákon postupuje do třetího čtení

Návrh nového školského zákona postoupil ve sněmovně do třetího čtení, tedy do závěrečné schvalovací fáze. Přesto v něm stále zůstává mnoho nejasností a otazníků – například povinná maturita z matematiky na gymnáziích, domácí vzdělávání nebo poplatky za studium na vyšších odborných školách. Poslanci by o nich měli rozhodnout v nejbližších dnech.

číst více

Nové obory na rakouských univerzitách

Nemusí být každý jenom lékař nebo právník. A studovat lze taky jinde než v Praze nebo Hradci. Pokud máte vztah k vínu a Vídni a nevadí vám školné ve výši 360 Euro za semestr, čtěte dál.

číst více

Na Slovensku se platit nebude:

Ještě nedávno to vypadalo, že slovenští vysokoškoláci budou za studium platit. Parlament ale nepustil návrh zákona o studentských půjčkách do druhého kola a zavedení školného se tak odkládá.

číst více

Přijímačky nevyšly? Nezoufejte!

Ještě teď máte možnost podat přihlášku a skládat přijímací zkoušky. Jak se o těchto příležitostech dozvíte? Čtěte naše stránky a hlavně stránky univerzit, jednotlivých fakult a kateder.

číst více

Vysočina se dočká nové vysoké školy

Poslanecká sněmovna i senát už schválily vytvoření nové české veřejné vysoké školy. K platnosti tohoto zákona chybí jenom podpis prezidenta. Vysoká škola polytechnická bude sídlit v Jihlavě…

číst více

Třetí povinný předmět u maturity

Školský výbor Poslanecké sněmovny navrhuje, aby se na gymnáziích povinně maturovalo z matematiky. Na ostatních školách si však třetí předmět budou žáci moci vybrat sami, ve společné části nové maturity budou zkoušeni pouze z českého a cizího jazyka.

číst více

SENÁTOŘI SOUHLASÍ SE ŠKOLNÝM NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH

Čtyřicet sedm z šedesáti přítomných senátorů se na dnešní schůzi vyjádřilo pro zavedení školného na vysokých školách. Předloha vysokoškolského zákona by umožnila vybírat poplatek za studium od všech studentů. Školné by bylo variabilní podle výše státní dotace na jednoho studenta a to do výše…

číst více

Vysokoškolský titul i na vyšších odborných školách

Studenti, kteří se nedostanou na univerzitu, mají stále šanci dosáhnout vysokoškolského vzdělání. Některé vyšší odborné školy totiž ve spolupráci s vysokými školami nabízejí bakalářský studijní program nebo navazující studium, kde mohou získat bakalářský titul.

číst více

Přijímačky na MU: Někteří uchazeči se cítí poškozeni

Z osmi variant všeobecných přijímacích testů, které letos připravila Masarykova univerzita v Brně, byly některé obtížnější než ostatní. Zástupci školy se proto rozhodli u těžších verzí připočítat body navíc, u jednodušších naopak body ubrat. Mnoho uchazečů s takovým postupem nesouhlasí a hodlají se proti výsledkům odvolat.

číst více

Odzvoní přijímačkám na střední školy?

Do tří let budou možná klasické přijímací testy středních škol nahrazeny posudkem na základě jakéhosi „osobního portfolia“ žáka – dokumentu, který by měl odrážet zejména studijní výsledky na druhém stupni základní školy. S návrhem na tuto změnu přichází ministerstvo školství.

číst více