Zatočte s nervozitou před zkouškami

16. 4. 2012 | Rady maturantům

Projevy stresu a nervozity jsou velmi individuální, přesto existuje několik základních rad, které by mohly pomoci každému. Zvlášť teď před maturitou a zkouškami není na škodu si je zopakovat.Pozn. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

Nervozita je běžný lidský projev, který se objevuje zejména v období životně důležitých situací, na jejichž zdárném vyústění člověku hodně záleží. Mezi ty bezesporu patří i důležité zkoušky ve škole – maturitní či přijímací zvlášť.
Nervozitu jde lépe zakrýt při písemných testech, kdy se projeví tak maximálně na čitelnosti písma nebo celkovém výsledku, ale horší už je to u zkoušky ústní. Míra nervozity je tu totiž umocněna tím, že je vidět, a to mnohdy i několika páry očí. Když ale dodržíte pár následujících rad, uvidíte, že nervozitě lze jít i navzdory.

Když do zkoušky zbývá ještě několik dní…

Rada číslo 1: Opozitum k nervozitě? Správný relax!

S blížícím se termínem zkoušky ve vás klíčí nervozita a vnitřní napětí, které nakonec mohou naplno eskalovat ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete – u zkoušky samotné. I během přípravy na zkoušku si proto dopřejte aktivní, avšak ne příliš zátěžový odpočinek – pravidelně lehce cvičte, zajděte si na masáž, jógu nebo tai-chi a nebo vyzkoušejte některé z řady meditačních a dýchacích cvičení. Uvidíte, že vám to prospěje.

Rada číslo 2: Neuzavírejte se do sebe

Během učení se snažte pořád zůstat v kontaktu s vašimi nejbližšími. Vždy si najděte alespoň pár minut na nevázanou, se zkouškou pokud možno nesouvisející konverzaci. Přijdete na jiné myšlenky a pomůže vám to uvolnit vnitřní pnutí. Nezapomínejte se také tu a tam pomazlit s vaším domácím zvířátkem – nejenže je to ideální terapie, ale navíc je to úplně zadarmo!

Rada číslo 3: Omezte neřesti všedního dne

Pokud si myslíte, že litry kávy jsou to pravé pro učení a pár sklenek vína zase ideální cesta ke zdravému spánku, pak jste na omylu. Kofein i alkohol mohou zapříčinit nespavost a dokonce i úzkostné stavy, které nejsou správnému průběhu učení ani samotnému zvládnutí zkoušky zrovna nakloněny. Výše zmíněné a jim podobné tekutiny proto raději nahraďte čistou vodou, ředěným džusem nebo čajem – nejlépe zeleným, bílým, ovocným či bylinkovým.

Rada číslo 4: Babka kořenářka uvádí…

Ano, tato rada pojednává o bylinkách. Matka příroda nám jich nadělila celou řadu a jsou navíc dobře dostupné (ať už čerstvé, sušené nebo v podobě medikamentů). Stačí si tedy jen vybrat dle svých chuťových či konzumačních preferencí. Za nejúčinnější bojovníky proti stresu a nervozitě se odpradávna pokládá meduňka, třezalka, heřmánek, rakytník aj. Dopřávat si je můžete nejen v podobě čajů, ale i ve stravě a nebo dokonce během koupele.

Rada číslo 5: Vitamíny a minerály – to není jen jedna z maturitních o­tázek

Vitamíny a minerální látky nám pomáhají zvládat základní životní úkony a jejich nadbytek či nedostatek nám může způsobit vážné problémy. A jsou období, kdy přísun některých z nich potřebujeme více než kdy jindy. Takže tak, jako se například při chřipce klade důraz na vyšší přísun vitaminu C, v obdobích stresu se obecně doporučuje podpořit příjem vitamínů řady B, ale i vápníku nebo hořčíku.

Rada číslo 6: Nazeleno!

Lapete-li po všech radách, které by vám mohly pomoci v boji se stresem a nervozitou, proč nesáhnout i po těch z kategorie „babské“? Pokud jde o stres, pak se traduje, že velmi účinná je proti němu zelená barva. Zelené tapety, zelené zápisníky, zelené rostliny, zelené povlečení, zelený hrníček na čaj – tím vším se tedy můžete (třeba jen dočasně) ve svém pokoji během učení obklopit. Neméně prozaickým a „zaručeně fungujícím“ balzámem proti stresu jsou prý (živé) rybičky. Otázkou je, zda se vám během svatého týdne nebo zkouškového období bude chtít běžet do obchodu pro všechny propriety a zakládat akvárko. Za (úspěšně složenou) zkoušku to ale třeba stojí.

… a když už nastal den D

Rada číslo 7: Léčba kyslíkem

Nervózní člověk často zapomíná správně dýchat. A to je chyba. Důkladné prokysličování mozku je přitom nejen před samotnou zkouškou, ale i během ní velmi důležitý úkon. Dýchejte proto zhluboka. Na škodu není ani drobný pohyb – procházka na vzduch, vyšlápnutí schodů, posilování s antistresovým balónkem nebo třeba jen pár dřepů a protažení těla. Vaši spolužáci toto vaše dočasně nestandardní chování určitě pochopí.

Rada číslo 8: Zatloukat zatloukat zatloukat!

… a pořádným kladivem. Snažte se svou nervozitu co nejvíce skrýt a působit sebejistě (samozřejmě ve zdravé míře). Dopomůže k tomu i vnitřní motivace a dodávání sebevědomí ve formě neustálých připomínek o svých vlastních kvalitách a o tom, co vše umíte a v čem jste si pro potřeby zkoušky sami sobě užiteční – ať už by to byla třeba jen vrozená schopnost skvělé artikulace či spisovné mluvy.

Rada číslo 9: Vnímejte své tělo

Ať už by byl váš mozek sebevíc zatemněn a oči zaslepeny, nezapomeňte stále vnímat svůj celkový fyzický projev. Ne nadarmo se říká „Hlavu vzhůru!“ Vzpřímená záda a zvednutá hlava jsou dalším ze signálů, které vašemu okolí mimoděk napoví vaše sebevědomí. Nemněte si ruce, snažte je udržet v klidu. Nejlépe je položit je do klína, případně na stůl – ale tehdy myslete na to, abyste dlaně udrželi otevřené, protože jedině tak vyjadřujete svému protějšku svou vstřícnost a sobě opět dodáváte sebevědomí. Za žádnou cenu si nehrajte s tužkou ani s poznámkami před vámi, nekřižte ruce na hrudi a už vůbec nežmoulejte v dlaních kapesník nebo nelupejte klouby, byť by si to vaše kamarádka nervozita přála sebevíc!

Rada číslo 10: Hezky z očí do očí

Snad ani není třeba připomínat důležitou poučku, kterou musíte dodržovat, ať se děje cokoli: dívat se do očí tomu, s kým právě konverzujete. Doplníte-li váš pohled ještě o společensky přijatelnou míru úsměvu, určitě to nebude na škodu. Ale nepůjde-li to, nenuťte se do něj, ať v závěru nepůsobíte zbytečně křečovitě.

Rada číslo 11: Argumentujte!

Máte-li k věci co říci, je správný čas vytasit další důležitou zbraň proti nervozitě. Protože co pomůže člověku více než moci přesvědčit komisi o vlastních vědomostech? Pojednání o něčem, o čem toho víte hodně, ať už z knížek, nebo z vlastní zkušenosti, může pomoci uvolnit vnitřní napětí a vy se zas budete chvíli cítit jako na koni. Ale pozor! V žádném případě neskákejte mluvčímu do řeči, vyčkejte, až domluví, a teprve pak ve vší slušnosti opravte jeho chybu nebo doplňte, co sám neřekl, a co s tématem podle vás velmi úzce souvisí.

Rada číslo 12: Neúspěch neznamená konec světa!

A naše závěrečná rada zní: říkejte si, že když to zvládla taková řada studentů před vámi, zvládnete to taky. A pokud ne, svět se nezboří. Od toho tu přeci jsou opravné termíny a další možnosti náhrady…

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Foto: StockXCHNG

Další články k tématu

S time managementem vám pomůže mistr socialistických seriálů

S time managementem vám pomůže mistr socialistických seriálů

Na školách ve Velké Británii se nedávno rozhodli zrušit klasické ručičkové hodiny. Studenti z nich prý neumí vyčíst čas. Nově je tak nahradí hodiny digitální, se kterými studenti pracovat umí, jelikož tráví spoustu času na počítačích a chytrých telefonech. Pokud neumíte hodiny, mistr time managementu z vás nikdy nebude, takže první krok k efektivnímu rozvržení času zní…   …

číst více
Užitečné weby pro maturanty

Užitečné weby pro maturanty

Už za několik dní čeká studenty středních škol společná didaktická část státních maturit a následně profilová část, tedy ústní zkoušky. Času na přípravu už mnoho nezbývá, proto je důležité mít rychle po ruce ty nejlepší zdroje. Přinášíme vám přehled webových stránek, kde najdete veškeré informace nutné k přípravě i úspěšnému absolvování maturit. Didaktické testy Didaktický test …

číst více
Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

1. Učení musí předcházet důkladná příprava 2. Bojový plán je ready, teď už zbývá jen trochu poklidit 3. Fakt, jenom tak zběžně… 4. Už  jenom se hodit do klidu u nějakýho seriálu. Jedna epizoda vás nezabije… 5. No znáte to… 6. Takže je půlka svaťáku pryč, ale vy to nevzdáváte! 7. Konečně usedáte k otázkám a zjišťujete, …

číst více