Studenti získali cenu Wernera von Siemense

23. 3. 2020 | Aktuality

Studenti získali cenu Wernera von SiemenseVědecká soutěž Wernera von Siemense každoročně oceňuje technologické a přírodovědné projekty. Letošní ročník ocenil průlomové objevy v léčbě nemocí i technické studie sportu.

První ročník soutěže proběhl už v roce 1998 a od toho roku společnost Siemens na odměnách úspěšným účastníkům vyplatila 12,5 milionu korun. Ocenění během 22 let konání soutěže dostalo 389 vítězů. Konkurence je postupně čím dál tím vyšší, což dokládá i letošní počet přihlášek, který se vyšplhal na 833.

Siemens udílí ceny ve čtyřech kategoriích

Patří mezi ně nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník.

Ocenění za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu putovalo k týmu Pavla Plevky Masarykovy univerzity v Brně. Tým se ve své práci věnoval struktuře viru klíšťové encefalitidy a mechanismu jeho neutralizace monoklonální protilátkou.

Úspěch slavil i obor kvantové optiky. Disertační práce Iva Straky z Univerzity Palackého v Olomouci byla zaměřená na přípravu, detekci a charakterizaci kvantových stavů světla. Značnou část pozornosti věnoval metodice měření takzvaného tichého světla, u něhož dochází k potlačení kvantové náhodnosti počtu fotonů. Tiché světlo má své praktické využití v kvantových technologiích k bezpečné komunikaci, rychlému počítání nebo přesnému měření.

Cenu za nejlepší diplomovou práci získal Denys Rozumnyi z Českého vysokého učení technického v Praze. Hledal a sledoval objekty, které se pohybují vysokou rychlostí, jako jsou mimo jiné míče v nejrůznějších sportech.

Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce obdržela Dagmar Myšíková z Univerzity Karlovy v Praze, která se věnovala studiu protinádorové imunitní reakce u pacientů s karcinomem plic. Práce informuje o nových možnostech imunoterapie, které by mohly představovat značný pokrok v léčení nádorových onemocnění.

Zdroj: elektro.tzb-info.cz

Další články k tématu

ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

Na konci února proběhlo ve Spojených arabských emirátech finále soutěže o nejlepší drony. Soutěž pořádala tamní univerzita Khalifa v Abú Zabí a zapojily se do ní týmy z celého světa. Největší úspěch slavil český tým z fakulty elektronické pražské ČVUT, který se svým dronem celou soutěž vyhrál. V první soutěžní disciplíně musely drony najít a zlikvidovat balonky, …

číst více
Logická olympiáda Mensy zná své vítěze. Letos soutěž probíhala prezenčně i on-line

Logická olympiáda Mensy zná své vítěze. Letos soutěž probíhala prezenčně i on-line

Navzdory omezením způsobeným epidemiím covid-19 zvládla Mensa uspořádat celorepublikové finále tradiční Logické olympiády. „Každý den jsme sledovali vývoj situace, připravovali různé scénáře, ale nevyvíjelo se to moc nadějně. Nějaký čas to opravdu vypadalo, že letos skončíme už krajskými koly,“ sdělila Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády z Mensy ČR. Změnám se nicméně olympiáda přece jen nevyhnula. Studenti …

číst více