Studenti získali cenu Wernera von Siemense
Vědecká soutěž Wernera von Siemense každoročně oceňuje technologické a přírodovědné projekty. Letošní ročník ocenil průlomové objevy v léčbě nemocí i technické studie sportu.
První ročník soutěže proběhl už v roce 1998 a od toho roku společnost Siemens na odměnách úspěšným účastníkům vyplatila 12,5 milionu korun. Ocenění během 22 let konání soutěže dostalo 389 vítězů. Konkurence je postupně čím dál tím vyšší, což dokládá i letošní počet přihlášek, který se vyšplhal na 833.
Siemens udílí ceny ve čtyřech kategoriích
Patří mezi ně nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník.
Ocenění za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu putovalo k týmu Pavla Plevky Masarykovy univerzity v Brně. Tým se ve své práci věnoval struktuře viru klíšťové encefalitidy a mechanismu jeho neutralizace monoklonální protilátkou.
Úspěch slavil i obor kvantové optiky. Disertační práce Iva Straky z Univerzity Palackého v Olomouci byla zaměřená na přípravu, detekci a charakterizaci kvantových stavů světla. Značnou část pozornosti věnoval metodice měření takzvaného tichého světla, u něhož dochází k potlačení kvantové náhodnosti počtu fotonů. Tiché světlo má své praktické využití v kvantových technologiích k bezpečné komunikaci, rychlému počítání nebo přesnému měření.
Cenu za nejlepší diplomovou práci získal Denys Rozumnyi z Českého vysokého učení technického v Praze. Hledal a sledoval objekty, které se pohybují vysokou rychlostí, jako jsou mimo jiné míče v nejrůznějších sportech.
Aktuální přehled studia pro rok 2023/2024:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce obdržela Dagmar Myšíková z Univerzity Karlovy v Praze, která se věnovala studiu protinádorové imunitní reakce u pacientů s karcinomem plic. Práce informuje o nových možnostech imunoterapie, které by mohly představovat značný pokrok v léčení nádorových onemocnění.
Zdroj: elektro.tzb-info.czDalší články k tématu
Pojmenuj nealko pivo z dílny Matfyzu!
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s pivovarem Ferdinand připravila nový nealkoholický nápoj. A právě teď pro něj hledá jméno. Navrhnout ho může kdokoliv v rámci soutěže Pěkný jméno. Nové nealkoholické pivo bude patřit do řady „πvO“. Jako první v této řadě vzniklo pivo s názvem Pěkný číslo, na jehož výrobě se podílel Matfyz, pivovar Ferdinand …
Nejlepší eko-diplomka je o dobrovolné bezdětnosti
Česko už zná letošní autory nejlepší bakalářské a diplomové práce týkající se životního prostředí. Soutěž s názvem Czech Envi Thesis už po třetí pořádal Institut pro ekonomickou a ekologickou politiku, který spadá pod ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně. Tentokrát porotu nejvíc zaujalo téma dobrovolné bezdětnosti. Odborná komise, která už od roku 2019 vybírá mezi nejlepšími pracemi …