Představujeme: Fakulta humanitních studií UK v Praze

29. 1. 2006 | Přijímací řízení

Baví vás dějepis, biologie, základy společenských věd, ale nevíte, který z těchto oborů byste chtěli studovat na vysoké škole? Pražská fakulta humanitních studií je trefou do černého pro studenty, kteří se nechtějí zaměřit přímo na jeden obor a hodlají se zabývat humanitními předměty komplexně. Tříleté bakalářské studium nabízí pouze jediný obor „Studium humanitní vzdělanosti.“ V jeho rámci se však můžete zařídit podle vlastních potřeb. Fakulta vypisuje okolo 2000 předmětů!

Na škole si můžete zaregistrovat velmi specifické předměty jako „Gender a sexualita v totalitních režimech 20. století,“ „Žena – rodina – společnost“ nebo „Dějiny kosmologie.“ Bakalářské studium je rozděleno do několika modulů (filosofický, společenskovědní, komunikativní, historický atd.). V každém z nich musíte absolvovat povinný základ, pak už si můžete vybírat podle vlastního gusta. V průběhu studia se lze zaměřit na specifičtější obor (např. antropologie) nebo se věnovat zdokonalování různých schopností a dovedností vhodných pro budoucí praxi (tzv. certifikační programy – např. Muzejnictví). Po úspěšném zvládnutí bakalářské zkoušky můžete navázat více specializovanými magisterskými programy (Občanský sektor, Obecná antropologie, Genderová studia).

Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy vznikla v roce 2001 a sídlí spolu se sociálními vědami v nově vybudovanému areálu v pražských Jinonicích, přesto by studenti uvítali rozšíření celého komplexu. Škola je vynikající pro ty, kteří pro svou činnost vyžadují maximální volnost. Studenti, zvyklí mít nad sebou „tvrdou ruku,“ příliš neuspějí, dokud se nenaučí správně zacházet se spoustou volného času. Aby však „nováček“ nebyl na všechno sám, přiděluje mu škola od počátku odborné vedení v podobě tutora z řad mladých učitelů UK a vědců z různých oborů. Nepočítejte s možností, že budete po absolvování školy kvalifikovaní v jedné disciplíně stejně jako právníci, ekonomové či fyzici. Studium je určeno zájemcům, kteří chtějí širší rozhled ve více humanitních oborech.

Dobrá zpráva: fakulta každoročně přijímá přes třicet procent uchazečů. Přijímací zkoušky navíc nejsou tak složité ve srovnání s testy na jiných vysokých školách. Skládají se z překladu cizojazyčného odborného textu (můžete používat slovník) a testu z četby. Zájemce si již v přihlášce vybere několik knih z doporučené literatury, která je rozdělena do tří částí: filosofie a společenské vědy, historie a antropologie. Doporučujeme, abyste si při čtení dělali podrobné poznámky, otázky v testu jsou velmi konkrétní. Také v případě této vysoké školy není od věci využít internet pro vyplnění elektronické přihlášky v ceně 300 Kč. Více na: www.fhs.cuni.cz