MUNI je skokanem roku v žebříčku univerzit. Techniky si pohoršily

9. 8. 2023 | Aktuality

české univerzity v QS rankingsMasarykova univerzita v Brně (MUNI) v žebříčku univerzit Quacquarelli Symonds (QS) ranking zaznamenala v meziročním srovnání největší posun z českých škol. Pohoršily si naopak České vysoké učení technické a Vysoká škola chemicko-technologická. Do nejlepší pětistovky univerzit z celého světa se probojovali tři čeští zástupci. 

Masarykova univerzita si oproti loňskému hodnocení polepšila z 551. až 560. pozice o víc jak sto příček na 400. místo. Podle rektora univerzity Martina Bareše bylo dlouhodobým cílem univerzity dostat se mezi top 500 nejlepších vzdělávacích institucí. Letošní výsledky tento cíl násobně překonaly.

„Je to obrovský úspěch a zcela upřímně říkám, že jsem hrdý a zároveň i dojatý. Vždy jsme si přáli dostat se alespoň do první pětistovky nejlepších univerzit planety, snažili jsme se o to opravdu mnoho let. Takže umístění dokonce mezi 400 nejlepšími univerzitami světa, to je splnění velkého přání,“ uvedl na webu univerzity rektor Bareš a dodal: „Navíc s tak výrazným meziročním posunem, jakého nedosáhla žádná česká univerzita, to je opravdu skvělý výsledek.“

Tou nejlepší českou univerzitou se opět stala Univerzita Karlova, která si stejně jako brněnská škola v meziročním srovnání polepšila. Loni skončila 288., letos 248. „Těší mě, že reputace naší univerzity v celosvětovém měřítku roste, a to nejen mezi studujícími či akademičkami a akademiky, ale také ve vztahu ke sféře byznysu,“ reagovala na výsledky rektorka nejstarší české univerzity Milena Králíčková.

Do pětistovky nejlepších se vešlo ještě ČVUT. To si ale na rozdíl od MUNI a Karlovky pohoršilo. Loni bylo na 378. pozici, letos už na 454. Škola částečně připisuje zhoršení výsledků nové metodice, kterou QS používá k sestavení žebříčku. I tak se chce v budoucnu v žebříčku posouvat výš. Třeba zvýšením počtu odborných citací. „Chápeme, že hodnocení musí odrážet komplexní svět vysokého školství. A hodláme pochopitelně zlepšit svou výkonnost i v nových ukazatelích a i v nich potvrdit pozici jedné z nejlepších technických univerzit na světě,“ uvedl v tiskové zprávě rektor Vojtěch Petráček.

Z pětistovky nejlepších vypadla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). Ta oproti loňsku spadla téměř o 200 příček. Do první tisícovky nejlepších škol se z českých zástupců vešli ještě Vysoké učení technické v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, Česká zemědělská univerzita v Praze a Mendelova univerzita v Brně.

QS sestavuje žebříček na základě několika kritérií. Patří mezi ně akademická pověst, která se zjišťuje na základě výpovědi zaměstnanců a zaměstnankyň vysokých škol a vědců a vědkyň, dále pak reputace u zaměstnavatelů, poměr počtu vyučujících a studentů, citovanost nebo poměr zahraničních studentů a vyučujících. Nově se hodnotí také kritérium udržitelnosti, výsledky zaměstnanosti absolventů a mezinárodní výzkumná síť.

Právě v posledním zmíněném kritériu si vedla nejlépe nejlepší česká škola, Univerzita Karlova. Nejnižšího skóre naopak dosáhla v kategorii počtu citací jednotlivých fakult. Masarykova univerzita si zase vede nejlépe co se udržitelnosti týče, v poměru zahraničních studentů pak dokonce překonala Univerzitu Karlovu. Nejhoršího skóre dosáhla univerzita v poměru počtu vyučujících a studentů. Top trojku českých univerzit v žebříčku uzavírá ČVUT, která má naopak nejlepší poměr počtu studentů a učitelů. Skóre pouhých 1.6 pak technická škola dosáhla v kategorii udržitelnosti.

 

Zdroje: QS ranking, weby univerzit

Další články k tématu

Čtyři čeští zástupci se pobojovali mezi tisíc nejlepších VŠ na světě

Hned čtyři české vysoké školy se umístily v top 1000 prestižního žebříčku Times Higher Education World University Rankings. Univerzita Karlova, nejúspěšnější česká škola, se vešla dokonce do první pětistovky. V žebříčku už tradičně dominovaly univerzity z anglofonních zemí. Nejstarší česká univerzita byla loni mezi nejlepšími šesti stovkami institucí. Letos si tak polepšila hned o sto příček. „Z […]

číst více

Ženy jsou na technických oborech stále v menšině

Mezi studenty technických oborů je pouze 28 procent žen. Ještě o deset procent méně jich studuje informační a komunikační studia (ICT). Počty studentek na těchto oborech sice v posledních letech rostly, stále ale zůstávají doménou mužů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Od roku 2001 narostl počet studentek studujících ICT z pěti procent na 18 procent. Mírný […]

číst více

Koleje hlásí stop stav, pronájmy jsou ale dražší

Konec prázdnin je pro studenty často ve znamení hledání bydlení na nadcházející semestr. Koleje ve velkých městech hlásily už zhruba v polovině měsíce srpna plno. Bydlení na privátu je zase méně dostupné – finančně i kvůli postoji pronajímatelů. Plno mají některé koleje v Praze a v Brně. Ze sta procent je zaplněna brněnská Masarykova univerzita. Obsazených je také […]

číst více