Mrazivé umění i věda. Navštivte Arktický festival!

7. 9. 2021 | Aktuality

Arktický festival7. až 9. září proběhne v Praze a v Ústí nad Labem hlavní část již třetího ročníku Arktického festivalu. Festival s přídomkem Dny arktické a české kultury a vědy si i letos klade za cíl představit širší i odborné veřejnosti práci českých i severských vědců v oblasti arktických zkoumání a zároveň chce prohloubit kontakty mezi českými arktickými umělci. Na rozdíl od předchozích let se hlavním pořadatelem stal Institut Julia von Payera pro výzkum Arktidy a Subarktidy na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem, který převzal štafetu od Jihočeské univerzity.

I letos je hlavním tvůrcem programu polárník Zdeněk Lyčka. „Festival se zkrátka snaží ukázat, jak avantgardní kultura dokáže vyvolat zájem médií o vědecký výzkum v Arktidě, jak lze vědu přiblížit neodbornému podniku i jak může zájem veřejnosti ovlivnit přístup zúčastněných stran k poskytování a zvyšování finančních prostředků na další vědecký výzkum,“ uvedl bývalý velvyslanec v Dánsku a překladatel.

Pražská část programu se odehraje převážně v prostorách paláce Akropolis, kde budou probíhat vědecké konference a nebude chybět ani prezentace knih, vernisáž, hudba nebo divadlo pro děti.

Kampus Hybernská pak bude po dva dny hostit putovní výstavu Posláni na Sever: Češi v Norsku a nucené práce. V Ústí nad Labem v Centru přírodních a technických oborů, které je sídlem Přírodovědecké fakulty UJEP, budou pořádány výstavy a proběhne zde i vědecká konference.

Volně se k programu v průběhu dalších měsíců připojí například Jihočeská univerzita nebo Oddělení skandinavistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy s promítáním filmů s arktickou tematikou. V prosinci pak v Městském muzeu v Dačicích proběhne minikonference a výstava.

Kompletní festivalový program najdete zde: arktickyfestival.cz/program.

Další články k tématu

Ženy, které ovlivnily vývoj vědy, představí Univerzita Karlova

Ženy, které ovlivnily vývoj vědy, představí Univerzita Karlova

Právě probíhající výstava Ženy ve vědě má za cíl připomenout osudy žen, které se v minulosti svou prací zasloužily o rozvoj Univerzity Karlovy. Výstava představí ženy působící v humanitních i dalších oborech vyučovaných na škole. Výstava v budově pražského Karolina je prvním krokem v rámci celoročního projektu univerzity, který začal v lednu 2020 a nazývá se Ženy ve vědě. Rektor …

číst více
V kampusu UJEP vzniknou nové výukové prostory. Smlouvu o stavbě podepsal rektor on-line

V kampusu UJEP vzniknou nové výukové prostory. Smlouvu o stavbě podepsal rektor on-line

Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně se do on-line světa přesunula nejenom výuka. Rektor školy Martin Balej v pondělí elektronicky podepsal smlouvu o zahájení stavby nových výukových prostor Fakulty strojního inženýrství. Díky tomu se studenti fakulty budou moci definitivně přesunout do kampusu UJEP. Smlouvu o dílo podepsala univerzita se zhotovitelem a vítězem výběrového řízení sdružením S-VWIS. „Částka, …

číst více
Větší právní ochrana studentům. Funkci ombudsmana zavádí další fakulty

Větší právní ochrana studentům. Funkci ombudsmana zavádí další fakulty

Právní vztah mezi studenty a vedením vysoké školy a pedagogy je do značné míry nevyrovnaný. Pedagogové, popřípadě vedení školy, totiž rozhodují o tom, zda student uspěje u zkoušek i o možném vyloučení. Studenti mají pak jen omezené možnosti, jak se bránit. Jednotlivé fakulty českých univerzit se proto snaží posílit právní ochranu studentů zavedením funkce ombudsmana. …

číst více