České školy bodovaly v žebříčku nejlepších „mladých“ univerzit

31. 8. 2021 | Aktuality

žebříček mladých univerzitKaždý rok vzniká žebříček nejlepších „mladých“ vysokých škol, který sestavuje The Times Higher Education (THE). Letos se v něm umístilo hned šest českých vysokých škol, z nichž si nejlépe vedla Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Žebříček zvaný The Young University Rankings zahrnuje pouze univerzity mladší 50 let hodnocené na základě 13 ukazatelů.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se v konkurenci 475 univerzit z celého světa umístila na 251.-300. místě. V žebříčku nejlepších mladých škol navíc figuruje již podruhé a znovu má také prvenství mezi českými „mladicemi“.

„Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se podařilo obhájit své prvenství z minulého roku díky vyváženým výsledkům v rámci jednotlivých hodnocených ukazatelů, přičemž v některých z nich dokázala svůj loňský bodový zisk ještě navýšit. Jednalo se zejména o ukazatele zaměřené na internacionalizaci, výzkum a výuku,“ komentoval úspěch školy rektor Bohumil Jiroušek.

Nejde o první úspěch, který v nedávné době Jihočeská univerzita získala. Obdržela i nejvyšší možné hodnocení od Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

V žebříčku mladých univerzit se umístily také Ostravská univerzita, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Západočeská univerzita v Plzni a v neposlední řadě i Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Zdroj: Jihočeská univerzita

Další články k tématu

Jihočeská univerzita je nejlepší porevoluční vysokou školou v Česku

Jihočeská univerzita je nejlepší porevoluční vysokou školou v Česku

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích získala ocenění od Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Jako jediná vysoká škola založená po roce 1989 získala nejvyšší možné ohodnocení: vynikající (excellent). Toto uznání představuje pro mladou univerzitu, která vznikla v roce 1991, výrazný úspěch. „Při tomto hodnocení ze strany RVVI se mi odchází z funkce rektora JU s pocitem dobře …

číst více
INFOGRAFIKA: V žebříčku univerzit QS je rekordní počet českých škol. Jak si vedly v průběhu let?

INFOGRAFIKA: V žebříčku univerzit QS je rekordní počet českých škol. Jak si vedly v průběhu let?

Prestižní žebříček QS World University Rankings 2021 letos do top 1000 nejlepších škol zařadil hned 10 českých zástupců, což je dosud nejvyšší počet. Již tradičně si nejlépe vedla Univerzita Karlova. Skokanem roku se stalo České vysoké učení technické. Do žebříčku se poprvé probojovala Mendelova univerzita, naopak Ostravská univerzita po loňském úspěchu z hodnocení vypadla. Vůbec nejlepší …

číst více
INFOGRAFIKA: V Šanghajském žebříčku se umístilo 7 českých škol, nejlépe dopadla UK

INFOGRAFIKA: V Šanghajském žebříčku se umístilo 7 českých škol, nejlépe dopadla UK

Šanghajský univerzitní žebříček hodnotí školy už od roku 2003. Každoročně ho sestavuje – jak už sám název napovídá – dopravní univerzita v čínském městě Šanghaj.  Společně s žebříčkem Times Higher Education a QS World University Rankings patří žebříček známý také jako Academic Ranking of World Universities, k nejprestižnějším univerzitním hodnocení světa. Letos se do tisícovky top škol …

číst více