Téma:chci studovat vědy o kultuře a umění

Speciál O OBORECH: Divadelní věda

Své pevné místo mezi uměnovědami má kromě filmové či hudební vědy i divadelní věda. Právě tento obor studují lidé, kteří milují divadlo, přitom se cítí jistěji spíše v hledišti než na jevišti. Divadelní milovníci, nadějní dramaturgové, kteří po šuplících schovávají vlastní texty k hrám, herci, jež se nedostali na DAMU či JAMU, filozofové i kulturní nadšenci. Ti všichni se dají potkat na přednáškách oboru divadelní věda. Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)

Speciál O OBORECH: Rozhlasová a TV dramaturgie a scenáristika

Přetékají vám šuplíky papíry s povídkami a smyšlenými příběhy? Milujete rozhlas? Představujete si při čtení knížek, jak byste příběh zfilmovali? Potom by vás mohl zajímat obor Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Výtvarná umění

Výtvarná umění všeho druhu bývají jakožto humanitní směr velmi lákavým oborem. Žel, počet uchazečů každoročně nekompromisně převyšuje počet přijatých šťastlivců – a nezřídkakdy to ani u nich nebývá hned na první pokus. Studium výtvarného umění je zkrátka zcela oprávněně kýženou metou všech, kdo vládnou – s nadsázkou řečeno – „rukama a fantazií“. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

číst více

Co s „nepraktickými“ obory?

Taky se vás rodiče ptají, co s tou historií, sociologií či hudební vědou (doplňte si sami) budete jednou dělat? Každoročně stojí (nejen) budoucí studenti vysokých škol před otázkou, zda má vůbec smysl studovat ten který obor. Existuje totiž velká řada (převážně humanitních) disciplín, které jsou sice nesmírně zajímavé a odpovídají přesně vašim zájmům, jejich praktické využití v budoucnosti ale není tak samozřejmé jako např. u práv či medicíny. S Mgr. Dušanem Pouzarem (27) jsme se pokusili přijít na to, kde má toto dilema možné řešení. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

Studium Humanistiky na Západočeské univerzitě v Plzni

Na Filozofické fakultě ZČU v Plzni je již sedmý akademický rok nabízen v rámci programu Humanitní studia bakalářský studijní obor Humanistika. Co je jeho náplní a jaké mají uplatnění jeho absolventi?

POROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl

Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Muzikologie

Muzikologie, nebo také hudební věda, zní velmi přitažlivě. Její studium je ale poměrně náročné právě kvůli velkému objemu informací i praktických požadavků na studenty. Pro fandy hudby všeho druhu, především ale pak té klasické, jde o ideální obor. Je možné ho studovat na třech místech v republice. Pozn. Článek byl aktualizován dne 23. 11. 2009.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Filmové školy

K filmu je možné se na školách v České republice dostat třemi cestami. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)

Speciál O OBORECH: Filmová věda

Vnímáte filmy jinak než vaše okolí? Připadáte si zrozeni k tomu, abyste komentovali nejen zápletku a speciální efekty, ale i montáž, práci s kamerou či mizanscénu? Pak jste zrozeni právě pro filmovou vědu. Běžte ji studovat. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Stíhám školu i koníčky, říká studentka Managementu v kultuře

Filozofická fakulta FF MU v Brně loni poprvé otevřela nový obor Management v kultuře. Jeho studentka Radka Pšeničková nám pověděla o jeho fungování, počátečních problémech, ale i o tom, že se při škole stíhá věnovat ještě spoustě jiných věcí.