Téma:chci studovat vědy o kultuře a umění

POROVNÁNÍ OBORŮ: Estetika

Co si představit pod tak širokým pojmem, jako je estetika? Že jde o nauku o krásnu ví asi každý, ale co je jejím obsahem ve chvíli, kdy se dostane na akademickou půdu a stává se klasickým studijním oborem, stejně tak jako třeba lékařství nebo informační technologie?

číst více

Pedagogické vzdělání si mohou doplnit nejen učitelé

Pedagogické minimum představuje jeden z řady způsobů, jak si doplnit dosud nabyté vzdělání – v tomto případě tedy pedagogické. Co vše takový kurz obnáší, kdo se do něj může přihlásit a jaký význam může pro své absolventy mít? To už prozradí následující článek.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management kultury (bakalářské obory)

Kým je kulturní manažer? Jak může být vzdělán a vzděláván? Jsou důležitější nápadité marketingové schopnosti nebo osobní vztah k umění? Na tyto otázky se různými způsoby snaží odpovědět pražská Akademie múzických umění, brněnská Janáčkova akademie múzických umění a pražská Vysoká škola ekonomická, které nabízejí bakalářský studijní obor věnující se kulturnímu managementu. Neboť v dnešní době není důležitá jen kvalita uměleckého díla, ale především um jej dobře „prodat“.

číst více

Přednáškové kolokvium studentů fakulty filozofické a fakulty restaurování Univerzity Pardubice

V pátek 2. července (ve 14:00 hodin) proběhne v kapli sv. Jana Nepomuckého v obci Bukvice u Jičína přednáškové kolokvium výsledků bádání studentů Fakulty filozofické a Fakulty restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci se sdružením obcí Mariánská zahrada.

číst více

Co je zajímavého na studiu etnologie?

„Ze země jsem na zem přišel, na zemi jsem rozum našel: po ní chodím jako pan, do ní budu zakopán — potěš mne pán Bůh sám!“ píše ve své sbírce Prostonárodní české písně a říkadla Karel Jaromír Erben. Jaké místo mají takovéto říkanky v současném životě a jací lidé se českou minulostí zabývají? Nejen o tom jsme si popovídali se studentkou etnologie Veronikou Borisovou.

číst více

Speciál O OBORECH: Restaurátorství

Když se procházíte kolem starobylých domů a soch, s údivem sledujete staleté fresky či obrazy nebo v muzeu žasnete nad vzácnými rukopisy, možná vás napadá, kolik práce musí stát udržování a zachraňování takových skvostů. Je to tak – restaurování je skutečně posláním určeným jen několika vyvoleným. Pozn. Článek byl aktualizován dne 25. 11. 2009.

číst více

Uplatnění po AVU? Chce to štěstí, talent a jedinečnost, říká mladý umělec

Nikoho asi nepřekvapí, že studium uměleckých oborů se v porovnání s jinými trochu liší. Je to dáno zejména jejich volnějším pojetím, ale třeba i mírou jistoty, s jakou se absolvent může uplatnit na pracovním trhu. Jedním z těch, kteří se vydali na uměleckou dráhu, je také student AVU Jakub Janovský, a proto nás zajímalo, co vše mu studium takové školy dává.

číst více

Shakespearové na chodbách vysokých škol

Od komedie k tragedii – tak už to občas vysokoškoláci mají. Ale někdy je to opravdu jen hra – divadelní. Kde všude mohou studenti pěstovat své dramatické vlohy se dozvíte z následujícího přehledu divadelních spolků univerzit.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Uměnovědná studia

Že umění někdy může být i věda dokládá obor, který u nás samostatně nabízejí celkem dvě vysoké školy. Nazývá se uměnovědná studia a jeho cílem je připravit takové odborníky, kteří mají nejen široký kunsthistorický rozhled, ale jsou schopni umění také správně teoreticky i prakticky interpretovat. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

číst více

Jak se rodí kurátoři

Kurátorské řemeslo sice nepatří zrovna k těm nejmasovějším, přesto, a nebo právě proto, bývá zejména mezi „kulturní“ veřejností velmi respektované. Pokud by si ale někdo myslel, že tuto profesi může úspěšně vykonávat téměř každý, pak by se asi mýlil. Ostatně, potvrzuje to i studentka, spisovatelka i kurátorka v jedné osobě, Kateřina Tučková, s níž vám nyní přinášíme rozhovor.

číst více