Téma:chci studovat umění

POROVNÁNÍ OBORŮ: Taneční umění

„Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším…“ řekl jednou slavný český tanečník a choreograf Joe Jenčík. Ačkoli od tohoto výroku uplynulo už několik desítek let, určitě by jeho slova potvrdili všichni, kdo se na různých úrovních tanci věnují i dnes. A věřte nebo ne, tanec se dá studovat i na akademické půdě.

Speciál O OBORECH: Audiovizuální studia

Audiovizuální studia jsou nejmladším oborem Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění. Tento obor je jediným svého druhu v České republice.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Herectví

Od malička se rádi předvádíte? Milujete film nebo divadlo? Herectví u nás lze studovat už od střední školy na konzervatoři, po maturitě pak můžete zkusit akademii múzických umění nebo si připlatit a přihlásit se na soukromou vyšší odbornou školu. V čem se liší a jaké termíny u nich nepropásnout? Pozn.: Článek byl aktualizován 30. 11. 2009 (-pel-)

Speciál O OBORECH: Restaurátorství

Když se procházíte kolem starobylých domů a soch, s údivem sledujete staleté fresky či obrazy nebo v muzeu žasnete nad vzácnými rukopisy, možná vás napadá, kolik práce musí stát udržování a zachraňování takových skvostů. Je to tak – restaurování je skutečně posláním určeným jen několika vyvoleným. Pozn. Článek byl aktualizován dne 25. 11. 2009.

číst více

Uplatnění po AVU? Chce to štěstí, talent a jedinečnost, říká mladý umělec

Nikoho asi nepřekvapí, že studium uměleckých oborů se v porovnání s jinými trochu liší. Je to dáno zejména jejich volnějším pojetím, ale třeba i mírou jistoty, s jakou se absolvent může uplatnit na pracovním trhu. Jedním z těch, kteří se vydali na uměleckou dráhu, je také student AVU Jakub Janovský, a proto nás zajímalo, co vše mu studium takové školy dává.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Muzikálové herectví

Muzikálové herectví je dynamicky se rozvíjejícím a stále atraktivnějším oborem. Přesto možnosti studovat jej na vysoké škole nejsou nijak široké. Z tohoto důvodu tentokrát činíme výjimku a představujeme také obory, které můžete studovat i na konzervatořích a specializovaných gymnáziích.

Speciál O OBORECH: Divadelní věda

Své pevné místo mezi uměnovědami má kromě filmové či hudební vědy i divadelní věda. Právě tento obor studují lidé, kteří milují divadlo, přitom se cítí jistěji spíše v hledišti než na jevišti. Divadelní milovníci, nadějní dramaturgové, kteří po šuplících schovávají vlastní texty k hrám, herci, jež se nedostali na DAMU či JAMU, filozofové i kulturní nadšenci. Ti všichni se dají potkat na přednáškách oboru divadelní věda. Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)

Speciál O OBORECH: Rozhlasová a TV dramaturgie a scenáristika

Přetékají vám šuplíky papíry s povídkami a smyšlenými příběhy? Milujete rozhlas? Představujete si při čtení knížek, jak byste příběh zfilmovali? Potom by vás mohl zajímat obor Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)