POROVNÁNÍ OBORŮ: Herectví

16. 9. 2009 | O studijních oborech

Od malička se rádi předvádíte? Milujete film nebo divadlo? Herectví u nás lze studovat už od střední školy na konzervatoři, po maturitě pak můžete zkusit akademii múzických umění nebo si připlatit a přihlásit se na soukromou vyšší odbornou školu. V čem se liší a jaké termíny u nich nepropásnout? Pozn.: Článek byl aktualizován 30. 11. 2009 (-pel-)

Divadelní akademie múzických umění, obor: činoherní herectví

Internetové stránky: www.damu.cz
Realizace studia: čtyřleté magisterské studium, získaný titul: MgA.
Přijímací řízení: vícekolové, vyzařovací – zahrnuje talentové zkoušky a test, viz zde
Spolupráce s divadly a uměleckým světem: divadlo DISK
Přihlášky ke studiu: do 15. listopadu 2009
Konzultace k přijímacím zkouškám: čtvrtek 29. října 2009 14.00 –16.00 hodin a sobota 31.října 2009 10.00 – 13.00 hod.
Počet přijatých z minulého roku: 14 z 283 uchazečů

Janáčkova akademie múzických umění, obor: činoherní herectví

Internetové stránky: difa.jamu.cz
Realizace studia: čtyřleté magisterské studium, získaný titul: MgA.
Přijímací řízení: viz zde
Spolupráce s divadly a uměleckým světem: studio Marta
Přihlášky ke studiu: do 30. listopadu 2009
Konzultace k přijímacím zkouškám: sobota 10. listopadu 2009 od 10ti hodin
Počet přijatých z minulého roku: 12 z 227 uchazečů

Herectví je oborem mnoha tváří (foto: Stock.XCHNGHerectví je oborem mnoha tváří (foto: Stock.XCHNG)

Vyšší odborná škola herecká v Praze, obor: Dramatické umění a moderování

Internetové stránky: www.vosherecka.cz
Realizace studia: tříleté studium zakončené absolutoriem, získaný titul DiS.
Výše školného: 20 000 Kč za semestr
Přijímací řízení: viz zde
Spolupráce s divadly a uměleckým světem: stálá školní scéna Pidivadlo
Přihlášky ke studiu: termín pro rok 201m ještě nezvěřejněn
Konzultace k přijímacím zkouškám: ve dnech 12.2., 5.3. a 16.4. 2010 vždy od 11.00 do 13:00, individuální konzultace jsou možné po telefonické domluvě
Počet přijatých z minulého roku: 46 přihlášek, 37 studentů přijatých na obor Dramatická umění a moderování, 8 nabídnuto studovat obor Loutkářské umění

Zlínská soukromá škola umění

Internetové stránky: www.skolaumeni.cz
Realizace studia: tříleté studium zakončené absolutoriem, získaný titul DiS
Výše školného: 2000 Kč měsíčně plus zápisné 1200 Kč
Přijímací řízení: viz zde, popř. zde
Spolupráce s divadly a uměleckým světem: divadlo Mandragora
Přihlášky ke studiu: I. termín do konce dubna 2010, II. termín do 10. srpna 2010
Konzultace k přijímacím zkouškám: lze na základě telefonické domluvy
Počet přijatých z minulého roku: 10 přihlášených, 10 přijatých

Pozn.: Přijímací řízení na všech hereckých oborech prověřuje předpoklady ke studiu a kulturní rozhled, tj. talent, psychofyzické předpoklady, tvořivost a vzdělanost na úrovni maturity včetně orientace v divadelním dění. Konkrétní požadavky jednotlivých pracovišť jsou obsáhlé a liší se zejména množstvím a typem textu či přednesů, které si mají herci připravit. Proto nezveřejňujeme jejich stručný popis, ale rovnou odkaz na celkové požadavky fakult.

Zdroj: webové stránky jednotlivých fakult a jejich studijní oddělení