Stojí za přečtení

Místa na učení v Praze

Hledáte prostředí, kde se toho naučíte co nejvíc? Kavárnu, kde vás nevyhodí, i když tam budete celé odpoledne sedět s jedním kafem? Nebo radši knihovnu, kde soustředění sálá nejen z ostatních studentů, ale i ze stěn a vy se konečně přinutíte nekoukat na Facebook a opravdu se začít učit? Připravili jsme pro vás tipy, kde se taková místa v hlavním městě nacházejí.

číst více

Kdybych byl pěkná holka, tak si řeknu: ty lidi mě chtěj

S Dominikem Ferim o Facebooku, zlaté kleci, vodce s džusem a pravicovém vysokoškolském životě. Politice se totiž při rozhovoru s ním vyhnout nejde.

číst více

Zatančete si salsu pro dobrou věc

Studentský projekt Salsa4Water spojuje příjemné s užitečným. Konkrétně salsu s přístupem k pitné vodě v Africe. Chcete vědět jak? Čtěte dál…

Apolena Rychlíková: Studenti mají obrovskou sílu

Studovat můžeme jenom kvůli diplomu a zajištění lepší pozice při hledání práce. A nebo můžeme využít možností, které nám vysoká škola nabízí, jako je třeba organizování se v různých spolcích a zapojení do veřejného života. Druhou cestu zvolila Apolena Rychlíková (24), studentka dokumentaristiky na FAMU. V loňském roce se zapojila do studentských protestů v rámci skupiny Za svobodné vysoké školy, letos točí dokument o politicích. Co ji k tomu vede a jak se jí daří kombinovat studium, práci a péči o miminko, se dočtete v našem rozhovoru.

Proměna 60leté karty ISIC

Vlastníme ji asi všichni. Buď ji pravidelně používáme, nebo nám leží v šuplíku jako vzpomínka na studentská léta. Zelená kartička, se kterou se prokazujeme jako studenti po celém světě. A letos slaví 60 let.

číst více

Anketa: Co dělají rektoři o prázdninách

Letní prázdniny jsou v plném běhu. Většina dotázaných rektorů se snaží vyvrátit mýtus, že mají po celé prázdniny volno. Přesto se shodují, že během prázdninových dní mají více volnosti a dohánějí věci, na které není během roku tolik času.

Pět otázek pro… Petru Soukupovou

Petra Soukupová je známá hlavně jako držitelka ceny Magnesia Litera za svou knihu Zmizet. První prozaické dílo, K moři, napsala už za studií, svou zatím poslední knihu, Marta v roce vetřelce, v roce 2011. Mimo jiné se podílela i na scénářích k sitcomu Comeback nebo k nekonečnému seriálu Ulice. Její knihy se překládají do několika jazyků. Vysokých škol zkusila hned několik, nakonec si ji však získala FAMU, kde vystudovala scenáristiku a dramaturgii. A vysokoškolská léta považuje za svá nejlepší.

číst více

Vysoké školy a sociální sítě

Také se na Facebook a Twitter díváte každý den? Řada lidí má už dnes mezi přáteli své vyučující, propojuje se přes ně se svými spolužáky a sleduje dění na škole. Jaké možnosti školy na sociálních sítích nabízejí?

číst více

Tipy pro rychlejší učení a koncentraci

Nutnost naučit se velký objem znalostí v krátkém čase jednou za čas potká každého z nás. Někdo si pomáhá škrtáním položek na seznamech, jiný zase doplňky stravy. Pojďme se podívat na přehled tipů, jak svou koncentraci zlepšit. (pozn.: článek byl 23. 3. 2014 aktualizován (lč))

Fotoreportáž: Pražský Majáles 2013

V předvečer 1. května se už tradičně sešlo několik tisíc studentů v pražské Stromovce. Bez ohledu na počasí se návštěvníci bavili za poslechu kapel jako Kryštof, UDG, Chinaski, Mig 21 a dalších. O titul krále Majálesu se letos ucházelo pět studentů, zvolen byl student České zemědělské univerzity Šimon „PSYczech I.“ Vlásenko.