Exkluzivně: Žebříček nejoblíbenějších oborů a uplatnění absolventů

6. 12. 2012 | Uplatnění studentů a absolventů

S počátkem prosince nastává čas, kdy by si každý maturant měl říct, jakým směrem by se chtěl ubírat. Na jakou vysokou školu podat přihlášku? To je otázka, která každoročně trápí tisíce absolventů středních škol. Přinášíme vám proto přehled, na jaké obory se každoročně hlásí nejvíce uchazečů a jaké je uplatnění absolventů.

První tabulka jasně ukazuje dominanci oborů ekonomie a management. Celých čtyřicet procent uchazečů o vysokoškolské studium si podá přihlášku právě na tyto obory. Na druhém místě jsou humanitní a společenské vědy a v těsném závěsu za nimi jazyky a mezinárodní studia. Na čtvrtém místě skončila technika a informatika. Pět nejoblíbenějších oborů uzavírá právo a veřejná správa. Počet procent u jednotlivých oborů udává určité procento z celkového množství uchazečů. Uchazeči však mohou podat více přihlášek zároveň, proto je celkový součet více jak sto procent.

V žebříčku uplatnění zaujímají první místo s přehledem IT obory. Zájem je zvláště o vývoj aplikací a systémů. Dokazuje to i fakt, že téměř každý šestý pracovní inzerát na internetu je z této oblasti. Studenti vysokoškolských IT oborů jsou mnohdy rozebíráni firmami již během svého studia.

Na druhém místě skončily technické obory náročné na znalost jako například konstruktér, průmyslový designer, elektroinženýr či inženýr v energetice. V této oblasti je podobná situace jako u IT oborů – uchazečů o práci s požadovanými schopnostmi a znalostmi je nedostatek. Poptávka po těchto specialistech je především ve Středočeském a Plzeňském kraji.

Až patnáct procent pracovních poptávek na internetu je z oblasti obchodu. Zde je ovšem konkurence mnohem vyšší než u předchozích oborů, neboť na obdobné pozice se hlásí nejen absolventi ekonomických oborů, ale i například humanitních.

Medicína, zvláště pak stomatologie, a farmacie jsou obory, které jsou stále na vzestupu. Potřeba těchto odborníků v moderní společnosti stále roste. Absolventů stomatologie je kritický nedostatek, po odchodu do důchodu silné generace zubařů se uvolní více pracovních míst, než jsou absolventi schopni zaplnit. Vysokou šanci na uplatnění mají všeobecní lékaři i specialisté. Pokud se jim nepodaří uplatnit v České republice, můžou zamířit například do Německa, kde je o ně stálý zájem. Farmacie je v současnosti na vzestupu a počet míst by měl v tomto oboru stále růst.

Dnes není výjimkou, že člověk nepracuje v oboru, který vystudoval. Pro firmy je důležitý mezioborový přesah, schopnost se učit, analytické myšlení, znalosti cizích jazyků a soft skills. Člověk schopný přizpůsobit se neustálým změnám a dále se rozvíjet má vysokou šanci na uplatnění v jakémkoliv oboru. O takové zaměstnance bude pravděpodobně na trhu vždy zájem.

Zdroj informací: jobs.cz Zdroj obrázku: sxc.hu

Další články k tématu

Čtyři příběhy absolventů Matfyzu. Budou vás inspirovat

Čtyři příběhy absolventů Matfyzu. Budou vás inspirovat

Pro fakultu neexistuje lepší reference než úspěchy jejích absolventů. Zmapovali jsme proto osudy pěti bývalých studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, konkrétně studijního programu Informatika, na které může jejich alma mater být patřičně hrdá. Jejich příběhy vás možná inspirují k tomu, podat si na obor hned teď přihlášku.   Ozvali se nám z Facebooku Programátory a absolventy …

číst více
Rozdíl mezi humanitním a technickým studiem – vnímáte to stejně?

Rozdíl mezi humanitním a technickým studiem – vnímáte to stejně?

Je všeobecně rozšířeným názorem, že jediné pořádné studijní obory jsou přírodní vědy a technika. Humanitní/společenské vědy jsou v podstatě jen takový snadný způsob, jak získat titul, bohužel bez významného uplatnění. Pravda, kolik egyptologů, kunshistoriků nebo filozofů potřebuje zemička malá, jako je ta naše? Zatímco inženýrů do výzkumu, vývoje a výroby potřebujeme stále dost, ať už je …

číst více
ADP Employer Services Česká republika

ADP Employer Services Česká republika

Společnost ADP – tři písmenka, co nabízí hodně. Působí ve více než 110 zemích světa a zabývá se mzdovým účetnictvím, personalistikou a vyhledáváním talentů už více než 60 let. Mezi klienty společnosti se radí firmy všech velikostí – od nadnárodních korporací až po malé rodinné podniky. Společnost je výhradním poskytovatelem služeb v oblasti mezd pro …

číst více