Zájemce o maturitní obory trápí nedostatek míst

1. 10. 2022 | Aktuality

Zájemce o maturitní obory trápí s nedostatek místV posledních letech došlo k nárůstu počtu studentů kvůli populačně silným ročníkům. Na školách s maturitními obory ale pro ně přestává být dost míst. Problém trápí i budoucí gymnazisty. Ministerstvo školství přitom maturitní vzdělání podporuje, a zájem rodičů a žáků o něj narůstá.

V letech 2014 až 2021 byly první ročníky čtyřletých maturitních oborů průměrně zaplněné z 67 procent. Loni už téměř z 80 procent. Ještě větší zájem je o čtyřletá gymnázia, kde procento zaplněnosti tříd vzrostlo z 87 na 94. Na čtyřletých maturitních oborech mezi roky 2014 a 2021 nabízeli 14047 míst a přijali 12244 studentů. V roce 2021 byl rozdíl daleko menší – 13941 volných míst a 13081 přijatých.

Navýšení konkurence dokládá i statistika přijetí na gymnázia. Ve školním roce 2014/2015 se na gymnázia dostalo 12 procent všech studentů přijatých na střední školy. V roce 2021 to bylo o půl procentního bodu méně.

Poměr mezi počtem zájemců a volných míst na školách se liší podle kraje. Nejhůř je na tom Praha. Většina gymnázií tam letos nevypsala druhé kolo přijímacích zkoušek, protože volná místa zaplnila už po prvním kole. Šance na úspěch u přijímacích zkoušek se zmenšila i na některých středních odborných školách, které kvůli velkému zájmu studentů navýšily hranici pro přijetí.

„Bude těžší se dostat na konkrétní školu v hlavním městě. Na gymnáziích v Praze, kam se hlásí mnoho žáků ze Středočeského kraje, je převis přihlášek víc než pětinásobný. U víceletých gymnázií až osminásobný. Ve většině krajů se převis přihlášek na gymnázia pohybuje mírně nad dvojnásobkem,“ míní Hana Novotná, hlavní analytička Národního pedagogického institutu.

Kromě Prahy se s nedostatkem míst potýkají i v Královéhradeckém kraji. Tam chybí i víceletá gymnázia. V příštím školním roce navíc konkurence ještě poroste. Studentů devátých ročníků bude o deset tisíc víc než letos.

Problémem se už zabývá ministr školství Vladimír Balaš. „Úplně jsem se zděsil, když jsem zjistil, že nejsou dostatečné kapacity, aby výborní žáci ze základní školy mohli studovat na středních školách. To je opravdu třeba urychleně řešit. Bude to nesmírně složité, ale nemůžeme nechat odplynout generaci nadaných mladých lidí a nedat jim možnost rozvíjet se tímto způsobem,“ řekl Balaš.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Nejdražší město střední Evropy. Láká ještě Praha zahraniční studenty?

Do Česka každoročně míří studenti z celého světa. Za studium sice musí platit, právě výše školného – alespoň v porovnání s anglofonními zeměmi – je ale jedním z největších lákadel pro zahraniční studenty. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na život se ale studium v Česku v posledních letech prodražilo. Praha loni dokonce obsadila první místo v žebříčku zemí s nejdražším bydlením ve […]

číst více

Porucha na vesmírné stanici! Simulace ČVUT vás promění v astronauta

Zajímalo vás někdy, jak se žije lidem ve vesmíru? Díky virtuální hře z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT si můžete vyzkoušet simulaci života na mezinárodní vesmírné stanici. Kromě rutinních úkolů simuluje hra i zásah vesmírným smetím. Veřejnosti by hra mohla být přístupná už příští rok v pražském planetáriu. „Uživatele čeká například pěstování rostlin, práce s mikroskopem, měření tělesných […]

číst více

Magistrem za rok. VŠE zkracuje studium na jednom z oborů

Podnikohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze po zrušení bakalářských prací přichází s další novinkou. Jeden z magisterských programů vyučovaný v angličtině bude nově možné vystudovat už za rok. K získání titulu bude zapotřebí také absolvovat několikaměsíční praxi a obhájit diplomovou práci. Fakulta zkrácení doby studia u programu Master in Sustainability Management odůvodňuje rostoucí poptávkou po absolventech takzvaných ESG oborů. […]

číst více