Volitelné předměty, které si budete chtít zapsat

27. 12. 2021 | Studentský život

volitelné předmětyNěkteré předměty je dobré si zapsat bez ohledu na to, co studujete, protože vám mohou v rámci studia i v běžném životě přijít vhod. Některé z nich vás navíc mohou posunout dál i kariérně. Jaké volitelné předměty byste si tedy určitě měli zapsat?

Pravidla pravopisu a gramatiky

Čeština je sice krásný, ale těžký jazyk, takže v něm dělá chyby prakticky každý. Při chatování s přáteli na gramatice tolik nesejde, třeba u diplomové práce by vás ale právě špatný pravopis mohl klidně stát i lepší známku. Pokud tedy s gramatikou válčíte a na středoškolskou češtinu máte jen mlhavé vzpomínky, zapište se na kurz gramatiky a pravopisu. Do budoucna se to určitě vyplatí.

Literární a filmové kurzy

Hodně lidí rádo ve volném čase čte či kouká na filmy. Tak proč nespojit příjemné s užitečným a nezapsat si kurz literatury nebo filmu? Tímto způsobem můžete získat kredity za něco, čemu byste se nejspíš věnovali tak jako tak. V rámci filmových kurzů studenti zpravidla sledují filmy a následně o nich diskutují nebo napíšou krátkou závěrečnou práci. Volitelné kurzy literatury pak spočívají ve čtení a interpretaci textů. A nemusíte se nutně mořit jen s klasiky! Některé školy nabízí třeba kurz fantasy četby.

Focení

Na řadě univerzit najdete kurzy, zaměřené na fotografování. Třeba brněnská Masarykova univerzita nabízí předmět Základy digitální fotografie. Pro lidi, které focení baví, jde o ideální volbu a relativně snadno získané kredity navíc.

Podobný předmět sice z člověka profesionálního fotografa neudělá, ale vzhledem k tomu, kolik mladých lidí se dnes prezentuje svými fotografiemi na sociálních sítích, je dobré vědět, jak má vlastně taková kvalitní fotografie vypadat.

Cizí jazyky

Říká se, že kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Ať už je to pravda nebo ne, studium na vysoké škole je ideálním obdobím na osvojení základů nového jazyka či rozvíjení stávajících znalostí jazyka už známého. Univerzity nabízejí výuku celé řady cizích jazyků, od těch nejrozšířenějších (angličtina, němčina, francouzština), až po ty méně obvyklé (polština, ruština, japonština).

Znalost cizího jazyka pak využijete nejen na vysoké škole v rámci načítání materiálů při psaní seminárních prací, ale i v profesním životě. Pro zaměstnavatele je totiž atraktivnější ten uchazeč, který zná více cizích jazyků.

Sportovní předměty

Stejně jako u cizích jazyků tak i u sportovních předmětů platí, že jich univerzity nabízí celou pestrou škálu. Někde je tělocvik povinný, i tak si ale jako bonus můžete zapsat ještě jeden sportovní předmět navíc. V některých případech ale musíte být při zápisu opravdu rychlí (například plavání či tenis bývají hodně populární).

Kromě kreditů navíc je sportovní předmět i dobrý způsob, jak se odreagovat od učení a hlavně se seznámit se spolužáky z univerzity.

Rada na závěr

Volitelné předměty, ty populární obzvlášť, se při zápisu plní velmi rychle. Můžou se na ně totiž hlásit lidé napříč fakultami. Jakmile se otevře zápis, přihlaste se proto nejdřív právě na volitelné předměty. Pokud nebude mít štěstí, přihlaste se alespoň na čekací listinu. U volitelných předmětů bývá nejpravděpodobnější, že se z nich ještě před začátkem semestru někdo odhlásí.

Zdroj: Literární alchymie

Další články k tématu

Zdroj: Moje máma. Největší přešlapy vysokoškoláků

Zdroj: Moje máma. Největší přešlapy vysokoškoláků

Studium na univerzitě není jednoduché, ale nad některými omyly studentů zůstává rozum stát. A ty si zvládnul maturitu? – tak zněla otázka na diskuzním fóru Reddit, kde se američtí vysokoškolští pedagogové podělili o své zážitky se studenty, jejichž neznalost byla do nebe volající. Přinášíme vám výběr těch největších studentských přešlapů. 1. „Jeden z mých studentů …

číst více
Klíč k pohodovému studiu je rovnováha, radí experti

Klíč k pohodovému studiu je rovnováha, radí experti

Najít si čas na sebe a udržet si duševní rovnováhu není jednoduché. Během vysokoškolského studia obzvlášť. Experti na psychologii se podělili o svá nejlepší doporučení, jak během studia na vysoké škole pečovat o duševní zdraví. Zásadní životní změna, kterou představuje nástup na vysokou školu, může být vzrušující, ale také s sebou přináší stres, úzkost a …

číst více
Studentský rozpočet: Jak získat učebnice za pakatel nebo zdarma?

Studentský rozpočet: Jak získat učebnice za pakatel nebo zdarma?

Studenti mívají hluboko do kapsy a velkou čáru přes rozpočet jim zejména v prvních ročnících studia na vysoké škole mohou udělat drahé učebnice. Existuje ale několik způsobů, jak na učebnicích ušetřit, nebo je dokonce získat úplně zadarmo. Čtěte! Trpělivost Učebnice nekupujte dřív, než absolvujete první hodinu ve škole. Možná vám totiž vyučující řekne, že je vůbec …

číst více