Učitelé češtiny se bojí změn maturit a přijímaček na střední

24. 7. 2020 | Aktuality

změny maturit a přijímačekAsociace češtinářů se obává, že kvůli změnám, které plánuje zavést ministr školství Robert Plaga, klesne kvalita maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Její předseda Josef Soukal uvedl, že ke zhoršení by mohly vést například změny v obsahu zkoušek. Podle něj současná podoba státní maturity a jednotných přijímacích zkoušek zaručuje větší objektivitu a podpořila pozitivní změny výuky.

Plaga naopak tvrdí, že aktuálně přijímačky neodpovídají tomu, co se děti ve školách učí. Vadí mu i sociální nerovnost, kdy rodiče musí platit leckdy drahé kurzy, aby jejich děti měly šanci zkoušky úspěšně složit a na školu se dostat. Změny v přijímačkách by podle Plagy vedly ke zlepšení vzdělávání. Podobně hovořil již dříve také o maturitách.

Asociace češtinářů však věří, že kritika zkoušek není objektivní. „Obáváme se, že příští kroky v oblasti maturit a přijímacího řízení, například obsahová redukce, či dokonce zrušení testů, sníží kvalitu obou zkoušek,” uvedla v prohlášení.

„V rozporu s většinově prezentovanými názory nejsou testy postaveny na ‚nepotřebné’ teorii a terminologii a není možné se na ně jen ‚nabiflovat’; místo znalostí se upřednostňuje gramotnost žáka,” doplnila.

Státní část maturit podle ní podpořila pozitivní změny ve výuce, například tím, že se klade větší důraz na práci s textem. Přijímání uchazečů podle pohovoru nebo výběru prací ze školy nebo z kroužků by prý nezaručovalo objektivitu.

Ne všichni češtináři ale tento názor sdílí. Například Společnost učitelů českého jazyka a literatury naopak zavedení změn podporuje. Mluvčí organizace Veronika Valíková uvedla, že dosavadní pojetí maturit představovalo zbytečnou zátěž na státní rozpočet i fungování škol a mohlo dokonce vést k tomu, že si mladá generace vybudovala negativní postoj k literatuře i k českému jazyku.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

 

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Koronavirus: Scio testy se posunou asi o měsíc, maturity budou, až se otevřou školy

Koronavirus: Scio testy se posunou asi o měsíc, maturity budou, až se otevřou školy

Školáky čeká doba nejistá. Řada důležitých termínů totiž závisí na tom, kdy se znovu otevřou školy. To momentálně nikdo neví. Může to být v řádu týdnu, ale i měsíců. Ministr školství Robert Plaga minulý týden uvedl, že předloží vládě návrh, aby se maturity odložily až na dobu znovuotevření škol. Ministr už dříve řekl, že nepředpokládá, že …

číst více
Ministerstvo školství bude rozhodovat o změně přijímaček na střední školy

Ministerstvo školství bude rozhodovat o změně přijímaček na střední školy

Současná podoba přijímacích zkoušek podle ministra školství Roberta Plagy neodpovídá tomu, co se děti v moderních školách učí. Zejména dětem, které se chtějí hlásit na gymnázia, musí rodiče platit přípravné kurzy, protože školy na přijímačky žáky dostatečně nepřipraví. Zvýhodněny jsou tak rodiny, které si kurzy mohou dovolit zaplatit. Plaga je toho názoru, že školy by se …

číst více
Mezi nejúspěšnějšími maturanty světa je i Češka

Mezi nejúspěšnějšími maturanty světa je i Češka

V rámci mezinárodní maturitní zkoušky se každý rok sestavuje žebříček nejlepších maturantů světa. Letos se do něj v konkurenci 166 278 účastníků probojovala i česká maturantka Sára Davidová z gymnázia Nový PORG, která u zkoušky získala plný počet bodů. Takzvaná mezinárodní IB maturita je určená pro studenty, kteří plánují studovat na zahraničních univerzitách. V současnosti ji lze skládat na …

číst více