Práva jsou na studium nejdražší, plyne z průzkumu

24. 11. 2013 | Aktuality

Mezinárodní průzkum Eurostudent, kterého se účastnilo několik tisíc studentů všech druhů vysokých škol, odhalil, že nejhlouběji do kapsy musí šáhnout studenti práv. Průměrně je vyjde studium na 15 000 korun za semestr. Největší položku představují výdaje za učebnice a zákoníky. Na druhém pólu stojí technické obory. Studium techniky stojí pouhých 1 900 Kč.

Studie se zajímala také o to, kolik utratí měsíčně za živobytí průměrný český vysokoškolák. Studenti veřejných a státních škol utratí necelých deset tisíc. Více rozhazovační jsou studenti soukromých škol. Ti měsíčně potřebují přes 15 000 korun. V současné době si většina studentů na své životní náklady přivydělává při škole a kromě toho spoléhá na pomoc rodičů.

Rodiče rozhodují o výběru školy

Rodiče nepomáhají pouze finančně, ale mají zásadní vliv i na vzdělání. Průzkum poukázal na to, že typ a průběh studia jednotlivce ovlivňuje vzdělání, zaměstnání a sociální postavení rodičů. Děti vzdělanějších rodičů směřují na náročnější školy a naopak.

Studenti jsou spokojení

Cílem studie, jež byla provedena pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bylo nejen zmapovat životní podmínky studentů. Otázky zkoumaly také prostupnost studia, vztah studentů ke škole, studentskou mobilitu a také na potřeby zdravotně znevýhodněných studentů.

Více než tři čtvrtiny studentů českých vysokých škol si studium pochvalují. Spokojení jsou jak s kvalitou výuky, tak s přístupem vyučujících. Studenti, kteří mají zkušenost se studiem v zahraničí, jsou nicméně kritičtější a vidí prostor pro zlepšení.

Celoevropského průzkumu Eurostudent se v České republice zúčastnily všechny státní a veřejné školy. Šetření probíhalo i na soukromých školách, kterých se zapojilo 29, což tvoří zhruba dvě třetiny z celkového počtu. Autoři výzkumu oslovili každého sedmého studenta. Celkem odpovědělo 6 382 studentů. Kompletní dotazník však odevzdalo 4 664 vysokoš­koláků.

Zdroj: iDnes.cz, msmt.cz
Foto: sxc.hu

Další články k tématu

Místo majetku boj za klima. Američané kvůli studentským půjčkám mění priority

Místo majetku boj za klima. Američané kvůli studentským půjčkám mění priority

Studentské půjčky, zpomalující ekonomika, obchodní války, i dopady finanční krize – to jsou hlavní příčiny toho, že mladí Američané vidí svou budoucnost černě. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo tři tisíce respondentů z USA. Polovina z nich nepředpokládá, že by si kdy vydělala na významnější majetek. Kvůli stoupajícím cenám nemovitostí účastníci výzkumu uvedli, že po většinu života …

číst více
Češi se zhoršili v angličtině, vyplývá z průzkumu

Češi se zhoršili v angličtině, vyplývá z průzkumu

Češi se v ovládání angličtiny zhoršili. Podle průzkumu globální vzdělávací společnosti EF Education First se v žebříčku států, jejichž obyvatelé mají angličtinu jako druhý jazyk, Česká republika propadla z loňského 20. místa na letošní 23. Závěry průzkumu a podoba žebříčku se odvíjely od výsledků testů více než milionu dospělých lidí ve stovce různých států, kde je angličtina druhým …

číst více
Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Mezinárodní studenti hodnotili v průzkumu nadnárodní vzdělávací organizace Navitas atraktivitu anglofonních zemí jako studijních destinací. V době koronavirové pandemie výzkumníci zjišťovali, jak studenti vnímají jednotlivé země z hlediska bezpečnosti a stability i její otevřenosti a srdečnosti. V současnosti je podle průzkumu nejstabilnější a nejbezpečnější destinací pro mezinárodní studenty Nový Zéland. Zemi i v době šířící …

číst více