Většina studentů se chce soustředit na rodinu i kariéru

21. 1. 2024 | Uplatnění studentů a absolventů

Uplatnění studentů
Češti studenti neupřednostňují kariéru před rodinou, spíš než v korporátu chtějí pracovat v menší firmě. Vyplývá to z průzkum společnosti GTS Alive Group, která vydává studentské průkazy ISIC. Průzkum se vedle Česka uskutečnil ještě v dalších šesti zemích a účastnili se ho převážně vysokoškoláci.

Průzkum konkrétně zjišťoval, jestli je pro studenty v budoucnu priorita kariéra nebo rodina. Pro 40 procent oslovených je priorita obojí, 28 procent dává přednost kariéře a 27 procent se chce soustředit na rodinu. Sedm procent studentů prozatím neví.

„V průzkumu jsme se ptali českých studentů také na to, jaké pracovní uplatnění by v budoucnu preferovali. Oproti jiným zemím se jich více vidí jako zaměstnanci menších firem nebo ve státní správě. Naopak korporáty je lákají méně než Rakušany, Španěly či Rumuny. Tři z deseti českých studentů chtějí podnikat, ať už v rámci vlastní firmy, nebo na volné noze,“ vysvětlil Radek Schich, ředitel české pobočky GTS Alive.

Kromě práce a rodiny se průzkum zaměřil také na spokojenost s politickou situací. Z oslovených Čechů označuje domácí politickou situaci za spíše dobrou 30 procent respondentů, za spíše špatnou 43 procent a 17 procent ji vnímá jako velmi špatnou. Devět procent se nedokázalo rozhodnout.

Oproti tomu jen čtyři procenta slovenských studentů vnímá tamní politickou situaci jako spíše dobrou. Třetina z nich ji označila za spíše špatnou a většina – 56 procent oslovených – za velmi špatnou.

Pouhých 40 procent slovenských respondentů pak uvedlo, že jsou spokojení se životem ve své rodné zemi. Naopak 80 procent Čechů je spokojených se životem v Česku. Ze zúčastněných zemí byli nejspokojenější obyvatelé Rakouska a Německa. Slováci skončili na posledním místě.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Program Empower pomůže studentkám, které chtějí podnikat

Agentura JIC zahájila rozvojový program Empower určený pro studentky i nestudentky, které chtějí rozjet vlastní byznys. V rámci šesti bloků se účastnice programu setkají úspěšnými podnikatelkami a získají praktické znalosti potřebné pro vstup do světa podnikání. Program je výběrový s kapacitou pro 15 zájemkyň. V rámci přihlášky můžou ženy představit svůj podnikatelský záměr nebo již existující projekt. Cena […]

číst více

Průzkum UPOL: Filozofové chtějí podnikat, nejvyšší plat chtějí medici

Každý čtvrtý student Univerzity Palackého v Olomouci chce po absolvování podnikat. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 1500 respondentů. Do podnikání se nejčastěji chtějí pustit studenti z filozofické fakulty a fakulty tělesné kultury. Nejvyšší nástupní plat pak chtějí studenti lékařské fakulty. Zájem o podnikání oproti roku 2012 narostl o pět procent. Nejvíc studentů chce ale stále […]

číst více

Univerzita Palackého v Olomouci hledá nový podnikatelský nápad

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP) letos pořádá už 15. ročník soutěže Podnikavá hlava. Soutěž je určená pro podnikavé studenty univerzity, ale zúčastnit se mohou i začínající a zkušení podnikatelé z řad veřejnosti, kteří nepodnikají déle než jeden rok a bydlí v Olomouckém kraji. Cílem soutěže je pomoct s rozjezdem podnikání a navázáním kontaktu s investory. „Z dotazníkového […]

číst více