Student a finance

Přehled studentských účtů: Která banka je nejvýhodnější pro studenty?

Každá banka v rámci studentských účtů nabízí jiné výhody a podmínky pro jejich získání. Je těžké se v nich zorientovat. Proto vám přinášíme aktuální přehled a výčet nejdůležitějších informací pro snadnější výběr. Řada studentů nemá vyšší pravidelný příjem. Právě proto by mělo být samozřejmostí vedení účtu alespoň do 26 let zcela zdarma. Většina českých bank to skutečně …

číst více

Jak sehnat studentský byt a nenaletět

Konečně bez dohledu rodičů a bez otravování sourozenci! Konečně samostatné bydlení, říkáte si. Jaká je cena za tuhle svobodu, na co si dát pozor a jak nenaletět podvodníkovi, pokud sháníte studentský byt neboli privát? To vám prozradíme právě v tomto článku.

číst více

Pro a proti kombinovaného studia

Kombinované studium obestírají nejrůznější otázky a mýty. Následující článek vám vše pokusí srozumiteně vysvětlit a zodpovědět. Pozn. článek byl 12. 1. 2016 aktualizován. (kav)

číst více

Jak přípravit nezapomenutelný maturitní ples

Zorganizovat akci takového rozsahu, jako je maturitní ples, není žádná „brnkačka“. Není to jen o tom, že nesmíte zapomenout na dárek pro třídní či třídního a že pokud si zapomenete pošlapat o půlnoci šerpy, neodmaturujete. Celá událost testuje i schopnost vaší třídy spolupracovat. Jde přeci hlavně o to, aby se na váš maturiťák hned tak nezapomnělo.

číst více

Práva jsou na studium nejdražší, plyne z průzkumu

Mezinárodní průzkum Eurostudent, kterého se účastnilo několik tisíc studentů všech druhů vysokých škol, odhalil, že nejhlouběji do kapsy musí šáhnout studenti práv. Průměrně je vyjde studium na 15 000 korun za semestr. Největší položku představují výdaje za učebnice a zákoníky. Na druhém pólu stojí technické obory. Studium techniky stojí pouhých 1 900 Kč. Studie se zajímala také o to, kolik …

číst více

S jakými náklady počítat při studiu na vysoké škole

Ačkoliv školné se na veřejných vysokých školách zatím neplatí, vedlejší náklady mohou jít i do desetitisíců. Za co studenti utratí nejvíce a s jakými náklady asi reálně počítat?

číst více

Netradiční formy práce v zahraničí: WWOOFing, workcamp

Chcete se podívat do zahraničí za minimální náklady? Toužíte po netradičním dobrodružství? Nebojíte se práce a rádi pomáháte? Jestli jste odpověděli pokaždé ano, je pro vás WWOOFing a workcamp jako stvořený.

číst více

Povánoční brigáda – lyžařský instruktor. Jak se jím stát?

Milujete zimu, sníh, hory a chcete si vydělat? Není lepší náplast na peněženku po Vánocích než práce lyžařského instruktora. Ale cesta k této atraktivní práci není jednoduchá.

číst více

Problémy s financováním programu Erasmus

Každoročně mohou díky populárnímu vzdělávacímu programu Erasmus vycestovat tisíce českých vysokoškoláků a zaměstnanců univerzit do zahraničí. Jenže Erasmu, mezivládnímu programu při Evropské unii, reálně hrozí nedostatek peněz. Co by to znamenalo pro jeho fungování a především pro studenty?

číst více

Daňové přiznání může leckoho i potěšit

Možná už si dnes ani nevzpomenete, jak jste za slunných letních dní chodili po brigádách a vydělávali na další dny volna. Jenže tyto hřejivé dny už jsou dávno pryč a s nimi možná i ony vydělané peníze. Ovšem tak zcela z hlavy tyto brigády nepouštějte – s některými pracemi se totiž pojí povinnost podat si daňové přiznání. Dobrou zprávou je, že někdy na tom můžete dokonce ještě vydělat.

číst více