Nejdřív obor, potom zaměření. Masarykova univerzita si bude o akreditacích rozhodovat sama

5. 6. 2018 | Aktuality

Masarykova univerzita získala jako druhá v řadě po Karlově univerzitě institucionální akreditaci. V praxi to znamená, že o otevření či zrušení studijních oborů si obě univerzity budou rozhodovat příštích deset let samy na základě vnitřního systému kontroly kvality.

 

Doposud byl jediným rozhodovacím orgánem Národní akreditační úřad (NAÚ), který má nyní za úkol právě udílení institucionálních akreditací.

 

Podle místopředsedy Rady pro vnitřní hodnocení Masarykovy univerzity Ladislava Rabušice je již vše připraveno k tomu, aby se mohlo začít s vnitřní akreditací nové nabídky studijních programů.  Ta by dle univerzity měla být v řadě případů přehlednější. Cílem je, aby si studenti mohli lépe zvolit svůj plán studia a rozhodnout se pro jeho užší zaměření až v pozdějších semestrech.

 

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek si od této změny slibuje zkvalitnění výuky a připouští větší odpovědnost univerzity. „Rozhodnutí NAÚ je završením úsilí mnoha lidí, kteří na univerzitě dlouhodobě rozvíjejí systém vnitřního hodnocení a pečují o kvalitu vzdělávání. Získali jsme větší autonomii a zároveň významnější díl odpovědnosti vůči společnosti. Toto nově nabyté oprávnění nám umožní, abychom učili lépe,“ uvedl.

 

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Změna začne platit v semestru 2019/2020, pocítí ji tak již uchazeči, kteří se budou na Masarykovu univerzitu hlásit letos na podzim.

Další články k tématu

VŠE může samostatně rozhodovat o vzniku, zrušení a změnách studijních programů

VŠE může samostatně rozhodovat o vzniku, zrušení a změnách studijních programů

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) právě dnes obdržela institucionální akreditaci od národního akreditačního úřadu. Díky ní může samostatně rozhodovat o vzniku, zrušení a změnách studijních programů, platná je po dobu 10 let. Specifikem VŠE je její úzká specializace. Proto se škola rozhodla žádat o institucionální akreditaci pouze pro dvě oblasti vzdělávání, a to pro oblast …

číst více
Úniková hra českých studentů uspěla v USA

Úniková hra českých studentů uspěla v USA

Studenti politologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vymysleli únikovou hru, která získala druhé místo v celosvětovém finále soutěže Peer-to-Peer: Facebook Global Digital Challenge. Porazili tak stovky studentských projektů z celého světa. Studentský tým, pod vedením pedagogů Miloše Gregora a Petry Vejvodové, představil ve Spojených státech únikovou hru s názvem Fakescape. Ta má naučit mladé lidi, jak se …

číst více
Obléknout se do barev Masarykovy univerzity můžete nově i v Telči

Obléknout se do barev Masarykovy univerzity můžete nově i v Telči

Nejenom v Brně nyní najdete obchod nabízející trička, mikiny a další merch Masarykovy univerzity. K původnímu obchodu sídlícímu v útrobách brněnského kina Scala nyní přibyl další ve 100 kilometrů vzdálené Telči. „Spuštěním Munishopu v Telči reagujeme především na poptávku našich návštěvníků. Jde ale i o prezentaci univerzitní značky v místě, které patří v letních měsících …

číst více