Na laborky i o prázdninách. Zlínští studenti si mohli po lockdownu osahat vědu v praxi

29. 7. 2021 | Aktuality

Laboratoře na UTBVětšina vysokých škol je o prázdninách pro studenty zavřená a znovu se otevírá až s novým semestrem. Výjimkou je Fakulta technologická na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. I po ukončení zkouškového univerzita otevřela své laboratoře a na čtyři týdny do nich umožnila přístup zájemcům z řad studentů.

„Když jsme v průběhu letního semestru zjistili, že nás asi nečeká žádné rozvolnění a umožnění prezenční výuky, tak jsme přemýšleli, jak studentům umožnit alespoň částečně se dotknout přístrojů a zařízení, aby si osvojili nějaké dovednosti. Jejich zájem nás velmi překvapil, protože přece jen jsou zde dobrovolně ve svém volném čase,“ popsala Simona Mrkvičková, proděkanka pro pedagogickou činnost magisterského studia.

Laboratoře byly otevřené od poloviny června do poloviny července. Možnost v laboratořích pracovat a vyzkoušet si své teoretické poznatky v akci využila přibližně třetina studentů. Celkem mohli laboratoře používat v rámci 23 předmětů, a to na dva až čtyři dny. Měli možnost například analyzovat kosmetické suroviny, gumárenské technologie, technologie výroby potravin nebo mikrobiologií.

„Máme už sice po zkouškovém období, ale jsem vděčná, že jsem mohla přijít. Je to velká výhoda, protože celý semestr jsme se do laboratoří nedostali a moc nám to vzhledem ke studiu chemie chybělo. Chyběl nám kontakt se sklem i s chemikáliemi,“ řekla Simona Priebojová, studentka prvního ročníku oboru biomateriály a kosmetika.

O příležitost pracovat v laboratořích měli zájem studenti všech ročníků, včetně těch, kteří zrovna skládali státnice. Přineslo jim to totiž řadu výhod. „Po absolvování získají účastníci certifikát, díky kterému mohou u potenciálních zaměstnavatelů prokázat, že i v době koronaviru navštěvovali prezenčně laboratoře, což jim ve finále může dát jistou výhodu na trhu práce,“ uvedl Martin Bednařík, proděkan pro pedagogickou činnost bakalářského studia Fakulty technologické.

Studenti nebyli jediní, kteří o prázdninách laboratoře využili. Zavítali do nich i vyučující, kteří jinak mají v létě dovolenou. „Nijak studenty nehoníme, víme, že není lehká doba a že výuka laboratoří nejde dělat on-line. Podstatné je, aby si teď ozkoušeli v praxi to, co se teoreticky už naučili,“ vysvětlil Michal Kovář, vedoucí dobrovolné laboratoře.

Laborkami dobrovolné aktivity fakulty nekončí. V září například budou moct zájemci navštívit akci s názvem Noc vědců organizovanou akademickými pracovníky, která má za cíl přiblížit vědecké obory širší veřejnosti.

Zdroj: iDNES.cz

Další články k tématu

Britské univerzity krátí výuku, aby měli studenti víc času na práci

Víc času na práci nebo brigádu pro studenty. To je důvod, proč se některé univerzity ve Velké Británii rozhodly „zhustit“ výuku do pouhých tří dnů v týdnu. Chtějí tak umožnit studentům, kteří čím dál častěji bojují s rostoucími náklady na život, zvládnout pracovat i studovat současně. V praxi jde o plnohodnotnou výuku, která se ovšem odehrává během […]

číst více

Program Empower pomůže studentkám, které chtějí podnikat

Agentura JIC zahájila rozvojový program Empower určený pro studentky i nestudentky, které chtějí rozjet vlastní byznys. V rámci šesti bloků se účastnice programu setkají úspěšnými podnikatelkami a získají praktické znalosti potřebné pro vstup do světa podnikání. Program je výběrový s kapacitou pro 15 zájemkyň. V rámci přihlášky můžou ženy představit svůj podnikatelský záměr nebo již existující projekt. Cena […]

číst více

Plzeňský Prazdroj nabízí studentům stáže. Láska k pivu není podmínkou

Ahoj, jmenuji se Claudie a nepiju pivo. Touhle větou se dnes osmadvacetiletá Claudie Endtová představovala, když během studia nastoupila na stáž do Plzeňského Prazdroje. Práce v pivovaru totiž rozhodně není jenom o výrobě zlatého moku. Plzeňský Prazdroj podle webu Czechcrunch v Česku a na Slovensku zaměstnává přes dva a půl tisíce lidí. Zhruba polovina pracuje ve […]

číst více