Méně stresu, lepší plánování. Psi pomáhají studentům zvládat vysokoškolské studium

24. 5. 2021 | Stojí za přečtení

canisterapiePsi pomáhají vysokoškolským studentům lépe zvládat stres. Ti poté efektivněji přemýšlí a plánují. Potvrdila to studie vědců z Washingtonské státní univerzity. Canisterapie neboli terapie za pomoci psů je podle studie mnohem účinnější než tradiční metody boje se stresem.

Studie se zúčastnilo 309 studentů. Vědci zkoumali pro studenty zásadní mozkové funkce: plánování úkolů, motivaci, koncentraci a paměť. Studenti byli náhodně rozděleni do tří skupin, ve kterých byla v různé míře zastoupena canisterapie a přednášky a workshopy zvládání stresu (stress managment).

V rámci přednášek expert před tabulí posluchačům dává rady typu jak lépe spát, nastavovat si cíle nebo jak zvládat stres a úzkosti. Studentům obvykle tyto přednášky pomáhají a univerzity je pořádají již několik let. Neplatí to však pro všechny. „Přednášky jsou méně efektivní pro studenty, kteří bojují se studiem. Zdá se, že studenti vnímají tyto programy jako další vysokoškolskou přednášku, což je přesně to, co u nich spouští stres,“ vysvětluje Patricia Pendryová z katedry lidského rozvoje na Washingtonské státní univerzitě.

Interakce se čtyřnohým přítelem měla oproti přednáškám větší úspěch. Vystresovaní studenti pociťovali výsledky i po šesti týdnech, když dokázali zůstat v klidu, zatímco mluvili a přemýšleli o spouštěčích stresu. „Když se mazlí se psem, je pravděpodobnější, že se uvolní, stres je neochromí a lépe se s ním vyrovnají,“ dodává Pendryová.

Canisterapie, která má své kořeny již v 50. letech minulého století, pomáhá lidem zlepšit duševní pohodu i koncentraci, ale také motoriku nebo komunikativnost. Psi jsou tak vítaní společníci v dětských domovech, kde učí děti lásce k druhým, i v domovech pro seniory, kde zase klientům aktivizují paměť. Psi pomáhají i tam, kde jiné metody selhávají – třeba při práci s lidmi s poruchami autistického spektra.

Zdroje: čt24, EurekAlert!, Fyzioklinika.cz

Další články k tématu

České univerzity jsou hrdé, když vyhodí spoustu studentů, míní odborník

Skoro 60 procent českých vysokoškoláků nedokončí bakalářské studium. Často končí už v prvním ročníku. Důvodů je více. Patří mezi ně příliš mnoho teorie bez spojení z praxí i chybějící motivace. Podle odborníků většina univerzit vysokou neúspěšnost svých studentů neřeší. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Z údajů ministerstva školství vyplývá, že přes 58 procent bakalářských studentů, kteří začali […]

číst více

12 typů studentů, které potkáte na vysoké škole

Každý student je jiný, přesto i na vysoké škole potkáte určité typy lidí, kteří nechybí v žádném školním kolektivu. A dost možná do jedné z následujících skupin spadáte i vy sami. Aktivista Vždycky za něco bojuje: spravedlnost, lásku, celosvětový mír… nebo prostě jen za to, aby na vaší fakultě konečně opravili ty rozbité záchodky. Je výřečný a […]

číst více

Cítíte se vyhořele? Zkuste trik mnichů ze třetího století

Vysněné studium vás přestalo bavit, úkoly vám nejdou od ruky a škola vás začíná vyloženě štvát? Nemusí to nutně znamenat, že byste měli změnit obor nebo dokonce se studiem úplně seknout. Možná právě prožíváte vyhoření. To může vést i závažným psychickým problémům. S vyhořením se potýkali už mniši ve třetím století našeho letopočtu. Vyhoření zatím nemá […]

číst více