Méně stresu, lepší plánování. Psi pomáhají studentům zvládat vysokoškolské studium

24. 5. 2021 | Stojí za přečtení

canisterapiePsi pomáhají vysokoškolským studentům lépe zvládat stres. Ti poté efektivněji přemýšlí a plánují. Potvrdila to studie vědců z Washingtonské státní univerzity. Canisterapie neboli terapie za pomoci psů je podle studie mnohem účinnější než tradiční metody boje se stresem.

Studie se zúčastnilo 309 studentů. Vědci zkoumali pro studenty zásadní mozkové funkce: plánování úkolů, motivaci, koncentraci a paměť. Studenti byli náhodně rozděleni do tří skupin, ve kterých byla v různé míře zastoupena canisterapie a přednášky a workshopy zvládání stresu (stress managment).

V rámci přednášek expert před tabulí posluchačům dává rady typu jak lépe spát, nastavovat si cíle nebo jak zvládat stres a úzkosti. Studentům obvykle tyto přednášky pomáhají a univerzity je pořádají již několik let. Neplatí to však pro všechny. „Přednášky jsou méně efektivní pro studenty, kteří bojují se studiem. Zdá se, že studenti vnímají tyto programy jako další vysokoškolskou přednášku, což je přesně to, co u nich spouští stres,“ vysvětluje Patricia Pendryová z katedry lidského rozvoje na Washingtonské státní univerzitě.

Interakce se čtyřnohým přítelem měla oproti přednáškám větší úspěch. Vystresovaní studenti pociťovali výsledky i po šesti týdnech, když dokázali zůstat v klidu, zatímco mluvili a přemýšleli o spouštěčích stresu. „Když se mazlí se psem, je pravděpodobnější, že se uvolní, stres je neochromí a lépe se s ním vyrovnají,“ dodává Pendryová.

Canisterapie, která má své kořeny již v 50. letech minulého století, pomáhá lidem zlepšit duševní pohodu i koncentraci, ale také motoriku nebo komunikativnost. Psi jsou tak vítaní společníci v dětských domovech, kde učí děti lásce k druhým, i v domovech pro seniory, kde zase klientům aktivizují paměť. Psi pomáhají i tam, kde jiné metody selhávají – třeba při práci s lidmi s poruchami autistického spektra.

Zdroje: čt24, EurekAlert!, Fyzioklinika.cz

Další články k tématu

Úsměvem proti pandemii. Britská škola zavedla lekce smíchu

Úsměvem proti pandemii. Britská škola zavedla lekce smíchu

Neobvyklý způsob, jak zmenšit dopad pandemie koronaviru na psychiku, zvolila výběrová škola pro dívky Brighton Girls v anglickém městě Brighton. Svým studentkám nabízí takzvanou terapii smíchem. Podle školy by lekce smíchu měly pomoci zmírnit pocit úzkosti, který studenti kvůli lockdownu a karanténám mohou mít. Škola tímto způsobem mimo jiné reaguje na skutečnost, že skoro 200 …

číst více
Denně jsem na telefonu sedm hodin. Čtyři z deseti studentů mají problém se závislostí

Denně jsem na telefonu sedm hodin. Čtyři z deseti studentů mají problém se závislostí

Březnová studie univerzity King‘s College přišla se znepokojivým zjištěním. Téměř 40 procent studentů je závislých na chytrých telefonech. Dotazníkové šetření na 1043 respondentech z londýnské školy také odhalilo souvislost mezi nadměrným užíváním telefonů a kvalitou spánku. A jak jsou na tom čeští studenti? Anketa VysokéŠkoly.cz ukazuje, že se se závislostí se potýkají i oni. Studie …

číst více